Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2016.5.113 A fiatalkorúak büntetőügyében tárgyalás mellőzésével bírósági titkár akkor sem járhat el és nem hozhat határozatot, ha a tárgyalás mellőzését az ügyész indítványozta [Be. 446. §, 547. § (5) bek., 448. § (2) bek., 373. § (1) bek. II. pont a) alpont].

Kapcsolódó határozatok:

Váci Járásbíróság Bpk.68/2014/2., Kúria Bfv.1119/2015. (*BH 2016.5.113*)

***********

[1] A járásbíróság a 2014. július 17. napján kelt végzésével - tárgyalás mellőzésével - a fiatalkorú terheltet bűnösnek mondta ki a Btk. 164. § (1) bekezdésébe ütköző és a (3) bekezdés szerint minősülő testi sértés bűntettében, ezért őt próbára bocsátotta. A próbaidő tartamát 2 évben határozta meg és megállapította, hogy a terhelt a próbára bocsátás időtartama alatt pártfogó felügyelete alatt áll.

[2] A járásbíróság végzése tárgyalás tartása iránti kérelem hiányában 2014. augusztus 5. napján jogerőre emelkedett.

[3] A jogerős végzés ellen a megyei főügyészség nyújtott be felülvizsgálati indítványt a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontja alapján amiatt, mert a fiatalkorú terhelttel szemben bírósági titkár járt el, s szabott ki tárgyalás mellőzésével büntetést, amivel megszegte a fiatalkorúak bírósága megalakítására vonatkozó, a Be. 446. §-ában és 448. § (2) bekezdésében írt rendelkezéseket. Ez a jogszabálysértés az indítványozó szerint a Be. 373. § (1) bekezdés II. pont a) alpontjában meghatározott feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabálysértés.

[4] A felülvizsgálati indítványt a Legfőbb Ügyészség fenntartotta, s az indítványban támadott végzés hatályon kívül helyezését és a járásbíróság új eljárásra utasítását indítványozta.

[5] A Kúria a felülvizsgálati indítványt a Be. 424. § (1) bekezdése alapján tanácsülésen bírálta el és megállapította, hogy az megalapozott.

[6] A felülvizsgálati indítványban támadott végzést bírósági titkár hozta meg.

[7] Az 1996. július 16. napján született terhelt a terhére rótt bűncselekményt 2014. április 28. napján követte el, tehát ekkor a 14. életévét már betöltötte, a 18. életévét pedig még nem töltötte be, ezért vele szemben a fiatalkorúakra vonatkozó büntetőeljárási szabályok szerint kellett eljárni.

[8] A Be. 446. §-a értelmében a fiatalkorú terhelt elleni büntetőeljárásban a Be. egyéb rendelkezéseit a Be. XXI. Fejezetében foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

[9] Kétségtelen, eltérő rendelkezés hiányában fiatalkorú terhelt ügyében is helye van - amennyiben annak törvényi feltételei fennállanak - a Be. XXVII. Fejezetében szabályozott tárgyalás mellőzése című különeljárásnak. Az sem kétséges, hogy a tárgyalás mellőzésére vonatkozó perrendi szabályok - a Be. 547. § (5) bekezdése - értelmében a tárgyalás mellőzésével hozott végzést bírósági titkár is meghozhatja, amennyiben a tárgyalás mellőzését az ügyész indítványozta.

[10] A Be. már idézett 446. §-ára tekintettel azonban ez a szabály fiatalkorú terhelt tekintetében nem alkalmazható, mivel a Be. 448. § (2) bekezdése a fiatalkorúak elleni büntetőeljárásban az elsőfokú bíróság megalakítására az általános szabályoktól eltérő rendelkezéseket tartalmaz. Eszerint fiatalkorúak ügyében első fokon a tanács elnöke (egyesbíró) az Országos Bírósági Hivatal elnöke által kijelölt bíró lehet.

[11] Ekként tehát fiatalkorú terhelt ügyében tárgyalás mellőzése esetén sem járhat el bírósági titkár, csak a Be. 448. § (2) bekezdése szerinti kijelöléssel rendelkező egyesbíró.

[12] Miután az eljárt bíróság nem volt törvényesen megalakítva, a Be. 373. § (1) bekezdés II. a) alpontjában meghatározott feltétlen eljárási szabálysértés, ezáltal a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjában meghatározott felülvizsgálati ok megvalósult.

[13] Helyesen utalt a Legfőbb Ügyészség arra - bár ez önmagában nem felülvizsgálati ok -, hogy fenti feltétlen eljárási szabálysértésen túlmenően tévedett a járásbíróság abban is, hogy a tárgyalás mellőzésével hozott végzésében a terhelt bűnösségét megállapította. A Be. 446. §-a folytán ebben az eljárásban is irányadó Be. 547. § (3) bekezdése szerint a tárgyalás mellőzésével hozott végzésben az ítéletre vonatkozó rendelkezéseket azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy nincs helye a bűnösség megállapításának, a végzés a bűncselekmény elkövetését és megjelölését, a kiszabott büntetést vagy intézkedést, a jogszabályon alapuló egyéb rendelkezéseket és a tárgyalás tartása iránti kérelemre vonatkozó tájékoztatást tartalmazhatja.

[14] A kifejtettek alapján a Kúria a felülvizsgálati indítványban megtámadott ítéletet a Be. 428. § (2) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte és a járásbíróságot - a Be. XXI. Fejezete szerint lefolytatandó - új eljárásra utasította.

(Kúria Bfv. III. 1.119/2015.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria Budapesten, a 2015. év december hó 4. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!