Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2018.4.130 Ha másodfokú határozatot a hatóság a felperessel szabályszerűen nem közölte, az nem jogerős, a keresetindítási határidő el sem kezdődhetett, amelyek nélkül az adóhatározat bírósági felülvizsgálata kizárt [1952. III. tv. (Pp.) 124. § (1) bek., 130. § (1) bek., 157. §, 158. §, 330. § (1) bek., 2004. évi CXL. tv. (Ket.) 78. § (1) bek., 40. § (7) bek., 73/A. § (3) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (elsőfokú hatóság) megbízólevéllel elrendelten a felperesnél 2003-2006. évekre személyi jövedelemadó (szja) adónemben bevallások utólagos vizsgálatára irányuló ellenőrzést végzett.

[2] Az elsőfokú hatóság a 2010. szeptember 30. napján kelt határozatával a felperest adókülönbözet, adóbírság és késedelmi pótlék megfizetésére kötelezte.

[3] A fellebbezés folytán eljárt alperes a 2011. február 15. napján kelt határozatával az elsőfokú határozatot megváltoztatta, a felperest adókülönbözet, adóbírság és késedelmi pótlék megfizetésére kötelezte.

[4] A felperes a közigazgatási eljárás során: 2009. március 24-én meghatalmazást adott B. B. adószakértő részére, hogy nevében "az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalnál teljes jogkörben eljárjon. A meghatalmazás kiterjed a megbízólevéllel elrendelt adóhatósági eljárásra is." A meghatalmazást a felek a lap tetején a B. Ügyvédi Iroda nevét, címét tartalmazó papírlapra írták rá. Az adóhatóság a másodfokú határozatot B. B. meghatalmazottnak kézbesítette.

[5] A felperes közigazgatási pert kezdeményezett az adóhatározatok felülvizsgálata iránt. Keresetét a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a 2013. június 5. napján kelt ítéletével bírálta el, amely döntést a felülvizsgálati kérelem folytán eljárt Kúria a 2014. szeptember 18. napján kelt Kfv.V.35.758/2013/5. számú végzésével hatályon kívül helyezte, a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította.

[6] A megismételt eljárásban eljárt Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a 2014. november 26. napján kelt ítéletével az alperes határozatát hatályon kívül helyezte, és a másodfokú hatóságot új eljárásra kötelezte.

[7] A megismételt eljárásban eljárt alperes a 2015. február 13. napján kelt határozatával az elsőfokú határozatot megváltoztatta, a felperest 7 575 462 Ft adókülönbözet, 3 787 731 Ft adóbírság és 3 648 167 Ft késedelmi pótlék megfizetésére kötelezte. Az adóhatóság az alperes határozatát a B. Ügyvédi Iroda részére kézbesítette: 2015. március 18. napján.

[8] A felperes 2015. április 15-én postára adott keresetlevelében keresetet terjesztett elő, kérve az alperesi határozat hatályon kívül helyezését. Keresetében állította, hogy e határozat szabályszerűen nem került számára kézbesítésre, ugyanis a B. Ügyvédi Irodának az ügyében való eljárásra nem volt meghatalmazása és csak a jóhiszemű eljárásának köszönhető, hogy tudomást szerzett a határozat meghozataláról és így előterjeszthette keresetét.

[9] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte, álláspontja szerint felperes a B. Ügyvédi Irodának adott meghatalmazást, így a hatóság a másodfokú határozatot az Ügyvédi Iroda részére szabályszerűen kézbesítette.

[10] A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 21.K.31.851/2015. számon lajstromozta a keresetlevet, az alperesi ellenkérelmet, majd a felperes bejelentette, hogy felügyeleti intézkedés iránt kérelmet terjesztett elő az Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnökéhez, ezért kérte a per felfüggesztését, a kérelmet a bíróság teljesítette. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnöke a 2015. szeptember 14. napján kelt levelével tájékoztatta a felperest arról, hogy a felügyeleti intézkedést mellőzi. A felügyeleti intézkedést mellőző levél tartalmazza (egyebek mellett), hogy a felperes alappal kifogásolta, miszerint a másodfokú határozatnak a B. Ügyvédi Iroda részére történt kézbesítése nem volt szabályszerű.

[11] A felügyeleti intézkedés mellőzéséről történt tájékoztatást követően a Fővárosi Törvényszék (a továbbiakban: elsőfokú bíróság) a pert 21.K.33.559/2015. lajstromszámon folytatta, majd jogerős ítéletével a keresetet elutasította.

[12] Indokolásában - a felügyeleti intézkedés eljárása kivételével - ismertette az előzményi eljárásokat, majd (egyebek mellett) megállapította, az adóhatóság nem volt jogosult a B. Ügyvédi Iroda részére kézbesíteni a másodfokú határozatot, mivel a B. B. adószakértőnek adott meghatalmazás egyértelműen tartalmazza, hogy az adószakértő részére adott a felperes meghatalmazást, függetlenül attól, hogy az a B. Ügyvédi Iroda fejléces papírján volt írásba foglalva. A másodfokú határozat nem került tehát szabályszerűen kézbesítésre, amely eljárási jogszabálysértés azonban az elsőfokú bíróság álláspontja szerint az ügy érdemi elbírálására nem hatott ki.

A felülvizsgálati kérelem

[13] A felperes felülvizsgálati kérelmében az ítélet hatályon kívül helyezését és a jogszerű döntés meghozatalát, illetve a közigazgatási hatóság új eljárásra kötelezését, harmadlagosan az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítását kérte.

[14] Hangsúlyozta, hogy részére nem került kézbesítésre a másodfokú határozat, amelynek hiányában a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 130. § (1) bekezdés f) pontja alkalmazásával kellett volna az elsőfokú bíróságnak eljárnia.

[15] Az alperes érdemi ellenkérelmében az ítélet hatályában fenntartását kérte, közölte, hogy a felügyeleti intézkedés során megküldte az adózó képviselőjének a másodfokú határozatot.

A Kúria döntése és jogi indokai

[16] A felülvizsgálati kérelem alapos.

[17] A felperes keresetlevele benyújtásával [Pp. 3. § (1) bekezdés] pert kezdeményezett, amely a bíróság részére kötelezettségeket keletkeztetett. A Pp. 124. § (1) bekezdése előírja a bíróság számára, hogy a keresetlevelet nyomban, de legkésőbb a bírósághoz érkezésétől számított harminc napon belül megvizsgálja annak megállapítása érdekében, hogy nem kell-e azt a félnek hiánypótlásra visszaadni (95. §), nincs-e helye az ügy áttételének (129. §), illetőleg a keresetlevél idézés kibocsátása nélküli elutasításának (130. §), és a szükséges intézkedéseket megteszi. A felperes közigazgatási határozatok bíróság általi felülvizsgálatát kérte keresetében, az általa indított közigazgatási perre a Pp. XX. fejezetében (324-341. §) foglalt speciális rendelkezések az elsődlegesen irányadóak.

[18] A Pp. 330. § (1) bekezdés b) pontja, (2) bekezdése értelmében a keresetlevélnek a 121. §-ban meghatározottakon túl tartalmaznia kell a határozatról való tudomásszerzés módját és idejét. A keresetlevelet jogszabálysértésre hivatkozással az elsőfokú közigazgatási határozatot hozó szervnél a felülvizsgálni kért határozat közlésétől számított harminc napon belül kell benyújtani vagy ajánlott küldeményként postára adni. Az elsőfokú bíróságnak tehát vizsgálnia kellett, hogy mikor, milyen módon szerzett a felperes tudomást a másodfokú határozatról, amely időponthoz képest a keresetindítási határidő megtartott-e. Az Art. 143. § (1) bekezdésében foglaltak alapján a bíróság az adóhatóság másodfokú jogerős határozatát vizsgálhatja felül. Az elsőfokú bíróságnak vizsgálnia kellett továbbá, hogy jogerős-e a felperes által felülvizsgálni kért másodfokú határozat.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!