Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Bhar.720/2010/5. számú határozata vesztegetés bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 250. §, 256. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 266. §, 351. §, 386. §, 387. §, 388. §, 393. §, 399. §, 542. §] Bírók: Csere Katalin, Kiss Sándor, Schäfer Annamária

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG LEGFELSŐBB BÍRÓSÁGA

Bhar.II.720/2010/5. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága Budapesten, a 2011. január 27. napján tartott nyilvános ülésen meghozta a következő

v é g z é s t :

A vesztegetés bűntette és más bűncselekmény miatt a vádlott ellen folyamatban levő büntetőügyben a Szegedi Fellebbviteli Főügyészség, valamint a vádlott és védője által benyújtott fellebbezést elbírálva a Szegedi Ítélőtábla Bf.I.139/2009/26. számú ítéletét helybenhagyja.

A végzés ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A Bács-Kiskun Megyei Bíróság a 2009. február 5. napján megtartott tárgyaláson kihirdetett 2.B.172/2008/32. számú ítéletében a vádlott bűnösségét vesztegetés bűntettében (Btk. 250. § (1) bekezdés, (2) bekezdés b) pont, (3) bekezdés III. tétele) és befolyással üzérkedés bűntettében (Btk. 256. § (1) bekezdés, (2) bekezdés a) pont) állapította meg és ezért őt halmazati büntetésül 5 évi börtönbüntetésre és 5 évi közügyektől eltiltásra ítélte.

A Szegedi Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság, a 2010. március 16. napján megtartott tárgyaláson kihirdetett Bf.I.139/2009/26. számú ítéletében a megyei bíróság ítéletét annyiban megváltoztatta, hogy a vádlottat az ellene vesztegetés bűntette (Btk. 250. § (1) bekezdés, (2) bekezdés b) pont, (3) bekezdés III. fordulat és (3) bekezdés 2. tétele) miatt emelt vád alól felmentette, főbüntetését 2 év 6 hónapi börtönbüntetésre, mellékbüntetését 3 évi közügyektől eltiltásra enyhítette, a halmazati büntetésre utalást mellőzte, egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

Az ítélőtábla ítélete ellen az ügyész a vádlott terhére a hivatali vesztegetés bűntette miatt emelt vád alól történt felmentést sérelmezve a másodfokú ítélet megváltoztatása, a vádlott bűnösségének vesztegetés bűntettében történő megállapítása, valamint a börtönbüntetés és közügyektől eltiltás súlyosítása érdekében, míg a vádlott és védője az első- és másodfokú ítélet hatályon kívül helyezése és az eljárt bíróság új eljárás lefolytatására utasítása, másodlagosan a másodfokú ítélet megváltoztatása, a vádlott bűnösségének a befolyással üzérkedés bűntette alapesetében történő megállapítása, és a kiszabott büntetés enyhítése, végrehajtásában próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztés kiszabása érdekében fellebbezett.

A megyei bíróság elsőfokú ítéletében az általa rögzített egyetlen tényállást valódi alaki halmazatként értékelve a vesztegetés bűntette és a befolyással üzérkedés bűntette miatt marasztalta el a vádlottat. A Szegedi Ítélőtábla másodfokú ítéletében a lefolytatott bizonyítás eredményeként az ítéleti tényállást megváltoztatva rögzítette, hogy a vádlott nem volt hivatalos személy, ezért nem ilyen minőségével kapcsolatban kért jogtalan előnyt. Erre tekintettel azt, hogy a vádlott F. K.-tól a saját maga részére is pénzösszeget kért, a befolyással üzérkedés önálló jogi értékelést nem eredményező mozzanatának tekintette és a vádlottat a vesztegetés bűncselekményének vádja alól felmentette.

Az ítélőtábla ítélete ellen bejelentett ügyészi fellebbezés az ítélőtábla anyagi jogi álláspontját kifogásolta, és a megyei bíróság ítéletével egyezően amellett érvelt, hogy a vádlott hivatalos személy volt. Erre tekintettel indítványozta a vádlott bűnössége megállapítását a vesztegetés bűntette minősített esetében is, ehhez kapcsolódóan indítványozta a kiszabott büntetés súlyosítását.

A vádlott védője a védelmi fellebbezések indokolása körében az első- és másodfokú eljárásban már kifejtett álláspontjára is figyelemmel - az Alkotmánybíróság eljárásának kezdeményezése érdekében - a büntetőeljárás felfüggesztését indítványozta. Az ügyészi fellebbezést nem tartotta megalapozottnak. Emellett azonban kiemelte, hogy még a hivatalos személyi minőség megállapítása esetén sem lenne a vesztegetés a vádlott terhére róható, mert az E. Kft. pályázatának elbírálása és a kistérségi megbízotti feladatok elvégzése között nincs közvetlen összefüggés. Ebből következően a terhelt előnykérése sem lehetett hivatali működésével kapcsolatos. A vádlotti cselekmény kizárólag befolyással üzérkedésként értékelhető, amely a minősített eset ténybeli alapjait érintően azonban kellően felderítettnek és bizonyítottnak nem tekinthető, mivel az E. Kft. pályázata elbírálásának mechanizmusa nem tisztázott. A védő elsődlegesen a fellebbezéssel támadott határozatok hatályon kívül helyezését és az eljárt bíróságok új eljárás lefolytatására utasítását, másodlagosan a tényállás megfelelő kiegészítése mellett a befolyással üzérkedés alapesetének megállapítását és - a jelentős időmúlásra is figyelemmel - a büntetés lényeges enyhítését, végrehajtásában próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztés kiszabását kérte.

A Legfőbb Ügyészség BF.2722/2009. számú átiratában a vádlott terhére bejelentett fellebbezést - annak indokait helyeselve - fenntartotta. Az átiratban kifejtett ügyészi álláspont szerint a vádlott cselekményeit hivatalos személyként követte el, ezért a Legfőbb Ügyészség indítványozta a vádlott bűnösségének megállapítását a vesztegetés bűntettének minősített esetében is, emiatt vele szemben lényegesen súlyosabb halmazati büntetés kiszabását, egyéb vonatkozásban pedig a másodfokú ítélet helybenhagyását.

A Legfelsőbb Bíróság által a Be. 393. § alapján tartott nyilvános ülésen, amelyen a vádlott nem vett részt, az ügyész és a vádlott védője korábban kifejtett álláspontjaikat változatlanul fenntartották.

A Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy a terhelt bűnösségét érintő eltérő ítéleti rendelkezések miatt az ítélőtábla alappal biztosított fellebbezési jogot a feleknek. A Be. 386. § (1) bekezdés c) pontja értelmében a harmadfokú eljárás lefolytatásának helye volt.

Az ellentétes irányú fellebbezések alapján eljárva a Legfelsőbb Bíróság a Be. 387. § (1) bekezdése értelmében a fellebbezéssel megtámadott másodfokú ítéletet és az azt megelőző első- és másodfokú bírósági eljárást teljes egészében, az eljárási szabályok első- és másodfokú eljárásbeli megtartására és a másodfokú ítélet megalapozottságára is kiterjedően felülbírálta.

A fellebbezéseket nem találta alaposnak.

A Legfelsőbb Bíróság elöljáróban az eljárási szabályok megtartását vizsgálta. E körben állásfoglalást igényelt a védőnek az eljárás felfüggesztésére és az Alkotmánybíróság eljárásának kezdeményezésére vonatkozó - harmadfokon ismételten előterjesztett - indítványa. A Legfelsőbb Bíróság a lemondás a tárgyalásról eljárásának a büntetőeljárási törvény XXVI. fejezetbeli szabályaival kapcsolatban alkotmányellenességet nem észlelt, ezért a büntetőeljárás felfüggesztésének és az Alkotmánybíróság eljárása kezdeményezésének a Be. 266. § (1) bekezdés b) pontja szerinti oka nem állt fenn, így a védőnek az erre irányuló indítványát a nyilvános ülés megkezdését követően végzéssel elutasította.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!