Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Bhar.178/2013/8. számú határozata tartás elmulasztásának vétsége tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 385. §, 397. §] Bírók: Lassó Gábor, Révész Tamásné, Ujvári Ákos

Kapcsolódó határozatok:

Budapesti XX. XXI. és XXIII. Kerületi Bíróság., Fővárosi Törvényszék Bf.8639/2012/4., *Fővárosi Ítélőtábla Bhar.178/2013/8.*

***********

Fővárosi Ítélőtábla mint harmadfokú bíróság

2.Bhar.178/2013/8. szám

A Fővárosi Ítélőtábla mint harmadfokú bíróság Budapesten, a 2013. év november hó 28. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta a következő

ítéletet:

A tartás elmulasztásának vétsége és más bűncselekmények miatt a vádlott ellen indult büntető ügyben a Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság 2013. február 26. napján kelt 21.Bf.8639/2012/4. számú ítéletét megváltoztatja.

A vádlott terhére rótt cselekményeket tartási kötelezettség elmulasztása vétségének (Btk. 212.§ (1) bekezdés, 2. tényállási pont) és sikkasztás vétségének (Btk.372.§ (1) és (2) bekezdés a./ pont, 3. tényállási pont) minősíti.

A halmazati büntetésként kiszabott szabadságvesztést fogházban kell végrehajtani.

A vádlott legkorábban a kiszabott büntetés kétharmad részének kitöltését követő napon bocsátható feltételes szabadságra.

Egyebekben a másodfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

A harmadfokú eljárásban felmerült 8.500,- (nyolcezer-ötszáz) forint bűnügyi költséget a vádlott köteles az államnak megfizetni.

Az ítélet ellen további fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s :

A Budapesti XX., XXI. és XXIII. Kerületi Bíróság a 2012. január 13., napján kelt 5.B.XXI.1687/2009/99. számú ítéletével a vádlott bűnösségét tartás elmulasztásának vétségében (Btk.196.§ (1) bekezdés - 2. tényállási pont -), sikkasztás bűntettében (Btk.317.§ (1) és (4) bekezdés a./ pont - 3. tényállási pont - és sikkasztás vétségében (Btk.317.§ (1) és (2) bekezdés I. fordulat - 4. tényállási pont - állapította meg. A kerületi bíróság ezért a vádlottat halmazati büntetésként 1 év börtönbüntetésre és 2 év közügyektől eltiltásra ítélte. Egyúttal a vádlottat az ellene tartás elmulasztásának vétsége (Bk.196.§ (1) bekezdés - 1. tényállási pont - és csalás bűntette (Btk.318.§ (1) és (5) bekezdés b./ pont - 4. tényállási pont - miatt emelt vád alól felmentette.

Elrendelte vele szemben a Budapesti XX., XXI. és XXIII. Kerületi Bíróság 7.B.1277/2005/21. számú ítélettel kiszabott 1 év szabadságvesztés utólagos végrehajtását.

A magánfél polgári jogi igényét egyéb törvényes útra utasította.

Rendelkezett továbbá az előzetes fogvatartás beszámításáról és a bűnügyi költség viseléséről.

Az elsőfokú ítéletet az ügyész tudomásul vette, ellene a vádlott jelentett be fellebbezést a büntetés enyhítése érdekében.

A Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság a 2013. február 26. napján kelt 21.Bf.8639/2012/4. számú ítéletével az elsőfokú ítéletet megváltoztatta. a vádlottat a sikkasztás vétsége (Btk.317.§ (1) és (2) bekezdés I. fordulat) - 4. tényállási pont - miatt emelt vád alól felmentette és a tulajdon elleni szabálysértés (Szabálysértési törvény 177.§ (1) bekezdés a./ pont) miatti eljárást megszüntette.

A vádlott által 2009. december 7. napjától december 9. napjáig őrizetben töltött időt is feltüntette az előzetes fogvatartásban töltött idő beszámítása kapcsán.

Kötelezte a vádlottat, hogy a magánfélnek az ítélet jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül 461.145 Ft tőkét, kamatait és az államnak járó eljárási illetéket fizesse meg. A magánfelet ezt meghaladó polgári jogi igényével utasította egyéb törvényes útra. Helyesbítette a bűnügyi költség összegét és a megfizetésére vonatkozó rendelkezést, valamint a vádlott lakcímét. Egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyta. Az előzetes letartóztatás zárónapjaként a 2012. január 13. napját feltüntette és kötelezte a vádlottat a másodfokú eljárásban felmerült bűnügyi költség viselésére.

A másodfokú ítéletet az ügyész és a védő tudomásul vették. A nyilvános ülésen a vádlott nem vett részt, az ítélet ellen törvényes határidőben 21.Bf.8639/2012/6. sorszám alatt enyhítésért, írásban nyújtott be fellebbezést.

A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség a BF.398/2013/1. számú átiratában rámutatott, hogy a másodfokú bíróság a nyilvános ülésen az ítélet részbeni megalapozatlanságát az iratok alapján kiküszöbölte. Az előéleti adatok között egy korábbi elkövetési időpontot, a tartásdíj fizetésének elmulasztására vonatkozó adatokat és a polgári jogi igény körében a tényállást pontosította, a tényállás ily módon alkalmassá vált a felülbírálatra. Utalt a 2012. április 15. napján hatályba lépett jogszabályváltozásra, amely alapján a 4. tényállási pontban megfogalmazott cselekmény már nem bűncselekmény, ezáltal a sikkasztás vétsége alóli felmentés helytálló. Egyetértett a polgári jogi igény érdemi elbírálásával is.

A fellebbviteli főügyészség álláspontja szerint a 4. tényállásban foglalt bűncselekmény alóli felmentés nem eredményez olyan változást, amely hatással lenne a büntetés kiszabására. Erre figyelemmel a másodfokú ítélet tanácsülésen történő helybenhagyását indítványozta.

A Fővárosi Ítélőtábla a vádlott másodfellebbezésének elbírálására az ügyészi indítvánnyal egyezően tanácsülést tűzött ki, a védő azonban 5. sorszámú beadványában nyilvános ülés tartását kérte. A védő kérelmének helyt adva az ítélőtábla az ügy felülbírálatára nyilvános ülést tartott.

A nyilvános ülésen a vádlott szabályszerű idézés ellenére nem jelent meg, távolmaradása a nyilvános ülés megtartását nem akadályozta.

A védő felszólalásában fellebbezését nem csupán a büntetés enyhítése iránt tartotta fenn. Arra hivatkozott, hogy perorvoslatát még a 2012. évi C. törvény hatálybalépése előtt terjesztette elő, az új törvény azonban kedvezőbb a vádlott számára. Erre figyelemmel a jogi minősítés módosítása indokolt, mert a sikkasztás bűncselekményénél az értékhatárok megváltoztak. A Btk.2.§-ának alkalmazása mellett a vádlott vagyon elleni bűncselekménye sikkasztás vétségét valósítja meg. A büntetés kiszabása körében utalt a jelentős időmúlásra, hiszen védence a sikkasztás vétségét 2007-ben követte el, a mulasztásos bűncselekmény utolsó időpontja is 2009. szeptembere volt. Álláspontja szerint szükségtelen szabadságvesztés kiszabása. Miután a bűncselekmények büntetési tételének felső határa a 2 évet nem haladja meg, bármilyen más büntetési nem is választható. A védő közérdekű munka kiszabását látta indokoltnak, s az ítélet minősítő részének megváltoztatása mellett erre tett indítványt azzal, hogy a másodfokú bűnügyi költséget az ítélőtábla ne a vádlottra, hanem az államra terhelje.

A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség képviselője felszólalásában az átiratban foglaltakat ugyancsak az új anyagi szabályok hatályba lépésére tekintettel módosította. A Btk.2.§-a szerint a cselekmények minősítése körében egyetértett a védő által előadottakkal. A büntetés kiszabása kérdésében azonban nem osztotta a védői álláspontot. A fellebbviteli főügyészség képviselője azt emelte ki, hogy változatlanul két bűncselekmény halmazata róható a vádlott terhére, amely cselekményeket felfüggesztett büntetés hatálya alatt követte el. Ellene jelenleg is több eljárás van folyamatban, a szabadságvesztésnél enyhébb büntetés nem biztosítaná a büntetés célját. Erre figyelemmel az új törvény szerinti minősítések mellett is a büntetés helybenhagyását indítványozta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!