Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2002.684 A kollektív szerződés módosítására csak azok a szakszervezetek jogosultak, amelyek az adott kollektív szerződést kötötték. A szakszervezetnek ezt a jogát nem érinti az, hogy időközi üzemi tanácsválasztás eredményeként már nem minősül reprezentatív szakszervezetnek. Az utóbb reprezentatívvá vált szakszervezet azonban nem jogosult a nem általa kötött kollektív szerződés módosítására, csupán felmondhatja azt [Mt. 33. §, 39. § (5) bek.]

Az elsőfokú bíróság a kérelmező kérelme alapján megállapította, hogy a kérelmezettnél hatályban volt kollektív szerződés 1998. február 17-ei módosítására vonatkozó megállapodás érvénytelen, mert bár a kollektív szerződés megkötésében a kérelmező nem vett részt, de annak későbbi módosításaiban igen, és ezt a jogát senki nem vitatta.

A kérelmezett fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú végzést hatályon kívül helyezte és a kérelmet elutasította, mert a kollektív szerződést megkötő felek jogosultak annak módosítására. Az Érdekegyeztető Tanácsnak (ÉT) a módosításról tárgyaló ülésén a kérelmező részt vett, a módosítással kapcsolatban véleményt nyilvánított, de ez nem befolyásolja a reprezentatív szakszervezetek kollektív szerződés módosítási jogát.

A jogerős végzés hatályon kívül helyezése iránt a kérelmező felülvizsgálati kérelmet nyújtott be. Az Mt. 33. §-ának - valójában 13. §-ának - (4) bekezdésében foglaltak megsértését panaszolta, mert a módosítással a jogszabályban [Mt. 33. § (3) bekezdés] biztosított jogukról mondtak volna le, vagyis az ezzel ellentétes megállapodás semmis. A módosítás folytán az ÉT-nek a munkáltató mellett csak a reprezentatív szakszervezetek lehetnek a tagjai, a tanács a döntéseit egyhangúan hozza, ezáltal a kérelmező érdekérvényesítési lehetőségeit korlátozza (Mt. 4. §).

A kérelmezett a jogerős végzés hatályban tartását kérte arra is hivatkozva, hogy a kollektív szerződés vitatott rendelkezése önmagában nem eredményezi a szakszervezetek törvényben biztosított érdekképviseleti jogának kizárását vagy korlátozását.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A kollektív szerződés módosítására a munkavállalók képviseletében azok a szakszervezetek jogosultak, amelyek az adott kollektív szerződést megkötötték. Ez következik az Mt. 39. §-ának (5) bekezdésében foglaltakból is, ami még az időközben reprezentatívvá vált szakszervezetnek sem ad jogot a nem általa kötött kollektív szerződés módosítására, hanem ilyen esetben ez a szakszervezet a kollektív szerződést felmondhatja. A szerződésekre vonatkozó általános elveknek megfelelően tehát a kollektív szerződés módosítására is csak annak van joga, aki a megkötésben részt vett. Ezt a jogát még akkor sem veszti el, ha időközi üzemi tanács-választás eredményeként már nem minősül reprezentatív szakszervezetnek.

A kérelmező a kérelmezettnél 1995. május hó 1. napjától hatályos kollektív szerződés megkötésében nem vett részt, így hozzájárulása nélkül is érvényesen módosítani lehetett a kollektív szerződést.

Ettől függetlenül vizsgálni kellett, hogy a kérelmezőnek, mint a kérelmezettnél képviselettel rendelkező szakszervezetnek sérültek-e a kollektív szerződés módosításával kapcsolatos jogai, mert az Mt. 33. § (8) bekezdésében biztosított tárgyalási jog a módosításra is vonatkozik. A kérelmező ugyanis a kollektív szerződés módosításával kapcsolatos tárgyaláson jogosult részt venni abban az esetben is, ha egyébként a kollektív szerződést nélküle kötötték. Ebből következően a kollektív szerződés támadott rendelkezése is jogszabálysértő lehet a tartalmát illetően, amennyiben ezt a jogot kizárja vagy korlátozza.

A kérelmező a kérdéses módosításról tárgyaló ÉT ülésen részt vett, álláspontját kifejthette, az Mt. 33. § (8) bekezdésében meghatározott joga tehát nem sérült. Nem jogellenes önmagában a kollektív szerződés módosított rendelkezése sem, mert az kizárólag a kollektív szerződést kötők kapcsolatrendszerének körében, annak fórumaként hozta létre az ÉT-et, de a többi érdekképviseleti szerv Mt.-ben biztosított jogáról nem rendelkezett, így azok gyakorlását sem zárta ki. Az pedig nem volt az eljárás tárgya, hogy a módosítást követően a munkáltató vagy a többi szakszervezet nem adott lehetőséget a kérelmezőnek a további módosítással kapcsolatos tárgyalásra, és ezzel érdekképviseleti jogát megsértette.

Az előbbiekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a jogerős végzést a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Mfv. II. 10.174/2001/4. sz.)