Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Pfv.20816/2014/11. számú precedensképes határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 318. §, 339. §, 349. §, 1994. évi LXXI. törvény (Vbt.) 55. §] Bírók: Böszörményiné dr. Kovács Katalin, Kovács Zsuzsanna, Mészáros Mátyás

A határozat elvi tartalma:

Az I. rendű. alperes mellett működő választottbíróság és a II. rendű alperes nem sértette meg az ítélt dolog szabályát, határozata nem ütközik a visszaható hatály tilalmába, így jogellenes magatartás hiányában kártérítési felelősségük nem állapítható meg. Az állam nem tartozik mögöttes felelősséggel a tagállami bíróság eljárásáért. 1959. IV. Tv. 318. § (1), 1959. IV. Tv. 339. § (1), 1959. IV. Tv. 349. § (3), 1994. LXXI. Tv. 55. § (1), 1994. LXXI. Tv. 55. § (2)

***********

Pfv.IV.20.816/2014/11.szám

A Kúria a dr. Pap Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Pap Kálmán ügyvéd) által képviselt felperesnek a Törő és Pallagh Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Törő András ügyvéd) által képviselt I. rendű, a .. meghatalmazott által képviselt Kúria II. rendű, valamint a Nemzeti Fejlesztési Miniszter (Nemzeti Fejlesztési Minisztérium ügyintéző: .. jogtanácsos) által képviselt Magyar Állam III. rendű alperesek ellen kártérítés iránt a Fővárosi Törvényszék előtt 4.P.23.616/2013. számon megindított és a Fővárosi Ítélőtábla 5.Pf.22.234/2013/8. számú jogerős ítéletével befejezett perében a felperes által 20. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán megtartott tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az I. r. alperesnek 635.000 (hatszázharmincötezer) forint, a III. r. alperesnek 250.000 (kétszázötvenezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

A le nem rótt 3.500.000 (hárommillió-ötszázezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket a felperes köteles az államnak megtéríteni.

Ez ellen az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A jogerős ítélet alapjául szolgáló tényállás szerint a felperes jogelődje egy magyar korlátolt felelősségű társaság alapítása során szindikátusi szerződést kötött egy német gazdasági társasággal. A közösen létrehozott gazdasági társaság által gyártott hőátviteli technikai berendezések értékesítése tekintetében a társaság két tagja felosztotta egymás között a piacot.

A felperes választottbírósági eljárást indított a német gazdasági társaság ellen, amelyben annak megállapítását kérte, hogy tagi minőségétől függetlenül megilleti a közösen alapított cég termékei kizárólagos magyarországi forgalmazásának joga. Másodlagosan a felperes üzletrészének megvásárlására biztosított opciós megállapodás semmisségének megállapítását kérte. Az I.r. alperes mellett szervezett választottbíróság 2008. október 6-án meghozott Vb/07129. számú ítéletével megállapította, hogy érvénytelen a 2003. szeptember 15-i megállapodás azon kikötése, mely szerint az "eladó jelen megállapodás aláírásával öt évre szóló opciós jogot biztosít 2007. június 16-ától kezdődően a vevő részére, amely alapján a vevő jogosulttá válik az eladó fennmaradt üzletrészének névértéken történő megvásárlására". Ezen túlmenően a keresetet visszautasította azzal, hogy a semmisség megállapítása következtében a többi kereseti kérelem okafogyottá vált.

Ezt követően a társaság német tagja pert indított a felperes ellen az I.r. alperes mellett szervezett választottbíróságon, amely 2009. november 6-án meghozott Vb/08279. számú ítéletével a keresetet és a viszontkeresetet elutasította. Megállapította, hogy a társasági szerződésbe foglalt megállapodásnak a kizárólagos magyarországi forgalmazásra vonatkozó rendelkezése sérti az Európai Gazdasági Közösséget létrehozó Szerződés (EKSz) 81. Cikkét, ezért semmis.

A felperes ez utóbbi választottbírósági ítélet érvénytelenítése iránt keresetet nyújtott be a bíróságnál, annak közrendbe ütközése miatt. Álláspontja szerint a támadott választottbírósági ítélet ítélt dologról döntött, továbbá visszaható hatállyal alkalmazta a közösségi versenyjogot.

A Tatabányai Törvényszék 2012. február 10-én meghozott 9.G.40.083/2011/20. számú ítéletével a keresetet elutasította. A felülvizsgálati eljárásban a II.r. alperes 2012. május 22-én meghozott Gfv.X.30.094/2012/7. számú ítéletével hatályában fenntartotta a jogerős ítéletet.

A felperes jelen perben előterjesztett keresetében 1.349.360.140 forint kártérítés és késedelmi kamatai megfizetésére kérte kötelezni egyetemlegesen az I.-III.r. alpereseket. Követelését arra alapította, hogy az I.r. alperes, mint a választottbíróság létrehozója és fenntartója a nemzeti és a közösségi jog, valamint a perek tisztességes és pártatlan lefolytatásához való alapvető jog megsértése, a II.r. alperes bírósági jogkörben tanúsított jogellenes és felróható magatartása, a közvetlenül alkalmazandó uniós jog és az irányelvek figyelmen kívül hagyása illetve megsértése, a III.r. alperes pedig mint a végső döntést hozó tagállami bíróság döntéséért a közösségi jog szerint kártérítési felelősséggel tartozó közhatalmi szervezet, a közösségi jog előírásainak megsértése és jogharmonizációs kötelezettség elmulasztása miatt tehető felelőssé. A kártérítés összege a 2007. szeptember 1. és 2012. december 31. közötti időszak alatt kiesett 1.275.525.640 forint elmaradt haszonból és az eljárásokban felmerült 73.835.500 forint perköltségből tevődött össze.

Az alperesek ellenkérelmükben a kereset elutasítását kérték.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította.

Álláspontja szerint az I.r. alperessel szemben előterjesztett kereset teljesítését az annak alapjául szolgáló polgári jogi jogviszony zárja ki, ezért annak érdemi vizsgálatát mellőzve, a keresetet az I.r. alperessel szemben elutasította.

A II.r. alperessel szemben előterjesztett kereset tekintetében kifejtette: a választottbírósági ítélet érvénytelenítése iránti perekben a rendes bíróságok a választottbíráskodásról szóló 1994. évi LXXI. törvény (Vbt.) 55. § (1) és (2) bekezdésében írt okok miatt, szűk körben vizsgálhatják meg az ítéletet. Továbbá a II.r. alperes felülvizsgálati eljárásban járt el, amikor is a jogerős határozatot csak a felülvizsgálati kérelem és a csatlakozó felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálhatja felül. Nyilvánvaló és kirívó jogellenesség hiányában a II.r. alperes tekintetében jogellenesség nem volt megállapítható, ezért a felperes keresetét vele szemben is elutasította.

A III.r. alperessel szemben érvényesített igény vonatkozásában megállapította, hogy nincsen olyan, a felperes számára jogokat megállapító, kellően súlyos jogszabályt sértő magatartás, amely megalapozná a felperesnek III.r. alperessel szemben előterjesztett kárigényét. A jogalkotás elmaradására alapított kárfelelősség tekintetében is megalapozatlannak ítélte a felperes keresetét, mivel a választottbírósági eljárás és az arra vonatkozó szabályok kizárólagosan tagállami hatáskörbe tartoznak.

A felperes által indítványozott előzetes döntéshozatali eljárás kezdeményezését szükségtelennek tartotta.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta, és kötelezte a felperest, hogy fizessen meg 15 napon belül az I.r. alperesnek 635.000 forint, a III.r. alperesnek 500.000 forint másodfokú perköltséget valamint térítsen meg az államnak külön felhívásra 2.500.000 forint feljegyzett fellebbezési illetéket.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!