Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.21697/2009/6. számú határozata tulajdonjog megállapítása tárgyában. [1994. évi LIII. törvény (Vht.) 147. §, (5) bek., 1997. évi CXLI. törvény (Inytv.) 62. §, (1) bek. a) pont] Bírók: Harter Mária, Kazay László, Pilishegyi Mária

Pfv.I.21.697/2009/6.

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Kulik Jenő Ervin ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Tarr Ágnes ügyvéd által képviselt alperes ellen tulajdonjog megállapítása iránt a Csongrád Megyei Bíróságnál 1.P.22.086/2008. számon folytatott és másodfokon a Szegedi Ítélőtábla Pf.II.20.241/2009/3. számú ítéletével befejezett perében, az említett számú jogerős ítélet ellen a felperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

ítéletet:

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 200.000 (Kétszázezer) forint felülvizsgálati költséget.

A le nem rótt felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Indokolás:

A végrehajtást kérőnek az adós ellen indított végrehajtási eljárásában az önálló bírósági végrehajtó (a továbbiakban: végrehajtó) 2006. december 4. napjára árverést tűzött ki az adós üzlethelyiségére. Az árverés eredményes volt, az alperes 20.150.000 forint összegű ajánlatott tett. A végrehajtó tájékoztatta az alperest, hogy a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Vht.) - az árverés időpontjában hatályos - 136/A.§-a (1) bekezdésének megfelelően az ingatlanra a fekvése szerint illetékes önkormányzatot elővásárlási jog illeti meg, és ugyanaznap nyilatkozattételre hívta fel a jog jogosultját: a felperest. A felperes a végrehajtó felhívását 2006. december 7. napján vette át, válasza - amely szerint élni kívánt az elővásárlási jogával - 2007. január 4. napján érkezett meg a végrehajtóhoz. Az alperes az árveréskor befizetett összegen felül 2006. december 8-án 8,05 millió forintot, 2007. január 15-án 10,3 millió forintot fizetett meg, ezzel kiegyenlítette az árverési vételárat, a felperes pedig a vételár teljes összegét 2007. január 18-án utalta át a végrehajtó letéti számlájára.

Az alperes a végrehajtó 2007. január 23-i tájékoztatásából értesült arról, hogy a felperes élt az elővásárlási jogával, és 2007. január 31-én kifogást nyújtott be a végrehajtó intézkedése ellen. A végrehajtást foganatosító bíróság helyt adott a kifogásnak, azonban miután a Csongrád Megyei Bíróság a végzést hatályon kívül helyezte, a megismételt eljárásban meghozott újabb végzésével a kifogást elutasította. E végzést a másodfokú bíróság helybenhagyta, a Legfelsőbb Bíróság pedig hivatalból elutasította a másodfokú határozat ellen benyújtott felülvizsgálati kérelmet. A végrehajtó a felperes tulajdonjogának bejegyzése végett 2007. október 3-án küldte meg a körzeti földhivatal részére az árverési jegyzőkönyvet. A körzeti földhivatal a megkeresést széljegyezte, azonban tájékoztatta a végrehajtót arról, hogy az alperes 2007. szeptember 5-én már benyújtotta az árverési jegyzőkönyv közjegyző által hitelesített másolatát, majd az alperes tulajdonjogát vezette át az ingatlan-nyilvántartáson. A végrehajtó - tartalmában fellebbezésnek minősített beadványában - ismét a felperes tulajdonjogának bejegyzését kérte, ennek kapcsán a megyei földhivatal 30.058/2008. számú határozatával megsemmisítette az alperes tulajdonjogát bejegyző határozatot és elrendelte a megelőző ingatlan-nyilvántartási állapot visszaállítását. A körzeti földhivatal visszajegyezte a korábbi tulajdonos tulajdonjogát, majd az elintézetlen széljegy alapján a felperes tulajdonjogát jegyezte be. A határozat ellen az alperes fellebbezett, azonban a másodfokú hatóság felfüggesztette az eljárását az alperes által indított közigazgatási perre figyelemmel. A közigazgatási perben eljárt bíróság hatályon kívül helyezte a megyei földhivatal 30.058/2008. számú határozatát, ennek megfelelően a körzeti földhivatal - a határozat előtti állapotnak megfelelően - a felperes tulajdonjogát törölte az ingatlan-nyilvántartásból és egyidejűleg bejegyezte az alperes tulajdonjogát. A végrehajtó 2007. október 24-én a felperes birtokába adta az ingatlant, azonban az alperesnek nem utalta vissza az árverési vételárat.

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy jogszabályon alapuló elővásárlási jogának gyakorlásával, árverési vétel jogcímén megszerezte a perbeli ingatlan tulajdonjogát, ennek kapcsán az alperes tulajdonjogának törlése mellett tulajdonjogának ingatlan-nyilvántartási bejegyzését igényelte.

Az alperes érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Arra hivatkozott, hogy tulajdonjoga csak érvénytelenség esetén lenne törölhető, azonban a tulajdonjoga bejegyzésének alapját képező jogügylet, azaz az árverés és az arról felvett jegyzőkönyv érvényes. Érvelése szerint a felperes tulajdonszerzéséhez szükséges lett volna az ingatlanra vonatkozó szerződés megkötése is a végrehajtó és a felperes között, azonban erre nem került sor, s mivel olyan árverési jegyzőkönyv sem készült, amelyben vevőként a felperes szerepelne, a felperes elővásárlási joggyakorlása "nem vált befejezetté", így tulajdonjoga bejegyzésének nincsen alapja. Hivatkozott arra is, hogy a felperes elővásárlási jognyilatkozata érvénytelen, mert nem a törvényben előírt célból, hanem előnyök szerzése végett gyakorolta.

Az elsőfokú bíróság ítéletével helyt adott a keresetnek: elrendelte az alperes tulajdonjogának törlését és megállapította, hogy az ingatlan tulajdonjogát árverési vétel címén a felperes szerezte meg, ennek megfelelően intézkedett mind a törlés, mind a tulajdonjog bejegyzésének átvezetéséről. Indokolása szerint megvalósultak az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény (a továbbiakban: Inytv.) 62.§ (1) bekezdése a) pontjában előírt feltételek, a bejegyzés érvénytelen, mert jogerősítő záradék nélkül az árverési jegyzőkönyv nem szolgálhatott az alperes tulajdonjoga bejegyzésének alapjául. További indokai szerint "a felperesi elővásárlási jog érvényességéhez kétség nem férhet", a felperes tulajdonjoga bejegyzésének alapja a végrehajtó jegyzőkönyvbe foglalt megállapítása arról, hogy élt az elővásárlási jogával, a Vht.136/A.§-ának (1) bekezdése pedig nem szűkítette le az érintett ingatlanok körét a lakásingatlanokra.

A másodfokon eljárt ítélőtábla megváltoztatta az elsőfokú bíróság ítéletét és elutasította a keresetet. Indokolásában akként foglalt állást, hogy a felperes nem felelt meg az Inytv.62.§-a (1) bekezdésének a) pontjában előírt feltételnek, mert "nyilvántartott joga" hiányában nem rendelkezett kereshetőségi joggal a törlési per megindítására; a széljegy nem minősül nyilvántartott jognak, mert csupán a bejegyzés iránti eljárás megindítását tanúsítja, és a beadvány elintézésének rangsorát rögzíti. Azzal kapcsolatban, hogy a felperes megszerezte-e az ingatlan tulajdonjogát, elutasító döntését elsősorban azzal indokolta, hogy a felperes elmulasztotta az elővásárlási jog gyakorlására nyitva álló határidőt. A Vht. árverési értékesítés időpontjában hatályos 147.§-ának (5) bekezdésébe foglalt, az elővásárlási jog gyakorlására nyitva álló 30 napos határidő ugyanis - a Ptk.373.§ (6) bekezdésének megfelelően és a Legfelsőbb Bíróság 4/2003. PJE számú jogegységi határozata V. pontjába valamint a Vht.147.§ (5) bekezdésébe foglaltakkal megerősítetten - anyagi jogi jellegű, így számítására a Ptk. hatálybaléptetéséről és végrehajtásáról szóló 1960. évi 11. tvr. (a továbbiakban: Ptké.) 3. és 4.§-ai irányadók; az írásban közölt jognyilatkozat hatályosságához pedig szükséges, hogy az a címzetthez megérkezzék (Ptk.214.§ (1) bekezdés). Az ennek megfelelő számítás szerint a felperes nyilatkozata az árverést követő napon, azaz 2006. december 5. napján kezdődő 30 napos határidő leteltét követő napon, tehát elkésetten érkezett a címzetthez, amelynek következménye a jogosultság elenyészése. Megjegyezte az ítélőtábla, hogy a nyilatkozat postára adásának időpontja csak eljárási jellegű határidő esetén bírna jelentőséggel. Másodsorban rámutatott az ítélőtábla, hogy a kereset egyébként sem lenne alapos, mert árverési vétel illetőleg az árverés során gyakorolható elővásárlási jog esetén a tulajdonjog megszerzéséhez annak ingatlan-nyilvántartási bejegyzése szükséges, így a felperes - mivel a már kifejtettek szerint a törlési kereset megindításához nem rendelkezett kereshetőségi joggal - a jelen perben nem kérheti alappal tulajdonjogának megállapítását. Végül kiemelte az ítélőtábla: csak határidőben gyakorolt elővásárlási jog esetén lenne helye az arra irányuló vizsgálatnak, hogy a jog gyakorlása visszaélésszerűen történt-e, ugyanis a perbeli elővásárlási joggal kapcsolatban a Vht-ba beiktatott - és időközben az Alkotmánybíróság a 31/2007.(V.30.) AB határozatával megsemmisített - rendelkezések valamennyi végrehajtás alá vont ingatlanra vonatkoztak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!