Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék P.23731/2016/17. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 164. §, 233. §] Bíró: Kun Péter

Kapcsolódó határozatok:

*Fővárosi Törvényszék P.23731/2016/17.*, Fővárosi Ítélőtábla Pf.20448/2017/4. (ÍH 2018.58)

***********

Fővárosi Törvényszék

...P..../2016/17.

A Fővárosi Törvényszék

a dr. Szécsényi Péter ügyvéd (ügyvéd címe.) által képviselt

felperes neve (felperes címe., törvényes képviselő: képviselő) felperesnek

Tivadar Ügyvédi Iroda (ügyvéd címe., eljáró ügyvéd: dr. Tivadar Krisztián András) által képviselt

alperes neve (alperes címe., törvényes képviselő: képviselő; nyilvántartási szám: szám) alperes ellen

kártérítés megfizetése és egyéb iránt indított perében meghozta az alábbi

í t é l e t e t

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

A bíróság kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg 100.012,- (azaz százezer-tizenkettő) Ft perköltséget az alperes javára.

A bíróság kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg 30.000,- (azaz harmincezer) Ft perköltséget az alperesi beavatkozó javára.

A bíróság kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az állam javára - külön felhívásra - 47.250,- (negyvenhétezer-kétszázötven)

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül fellebbezésnek van helye, melyet a Fővárosi Ítélőtáblának címezve, a Fővárosi Törvényszéknél kell elektronikus úton vagy a nem elektronikusan kapcsolatot tartó fellebbező fél esetén papír alapon 3 példányban benyújtani.

A fellebbezésben új tény állítására, illetve új bizonyíték előadására akkor kerülhet sor, ha az új tény vagy az új bizonyíték az elsőfokú határozat meghozatalát követően jutott a fellebbező fél tudomására, feltéve, hogy az - elbírálása esetén - rá kedvezőbb határozatot eredményezett volna. A fellebbezésben új tény állítására, illetve új bizonyíték előadására, vagy az elsőfokú bíróság által mellőzött bizonyítás lefolytatásának indítványozására akkor is sor kerülhet, ha az az elsőfokú határozat jogszabálysértő voltának alátámasztására irányul.

A jogi képviselővel eljáró felek a határozat ellen benyújtott fellebbezéshez mellékelt közös kérelemben indítványozhatják, hogy az anyagi jogszabály megsértésére alapított fellebbezést közvetlenül a Kúria bírálja el. Vagyonjogi ügyben a felek akkor indítványozhatják a Kúria eljárását, ha a fellebbezésben vitatott érték az ötszázezer forintot meghaladja. Ezen fellebbezésben új tényre, illetve új bizonyítékra hivatkozni nem lehet. A fellebbezés elbírálása tárgyaláson kívül, a felülvizsgálati eljárásra irányadó szabályok megfelelő alkalmazásával történik, így a fellebbezés elbírálása során a Kúria a rendelkezésre álló iratok alapján dönt. A határozat ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

Ha a fellebbezés csak a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik; a teljesítési határidővel kapcsolatos vagy csak az ítélet indokolása ellen irányul; a másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, de bármelyik fél kérelmére tárgyalást tart.

Az ítélőtábla előtti eljárásban a fellebbezést előterjesztő fél számára a jogi képviselet kötelező.

I n d o k o l á s

A felperes - törvényes képviselője útján - és az alperes között úszásoktatásra irányuló megbízási szerződés jött létre, 2014. március 12. napján. Az úszásoktatásért a felperes törvényes képviselői rendszeresen díjat fizettek. Az úszásoktatásra irányuló szerződéses jogviszony mellett a felperes az alperesi civil szervezet pártoló tagja lett.

A felperes több alkalommal részt vett az alperes által szervezett úszásoktatáson. Az oktatás az intézet Intézet uszodájában zajlott. A foglalkozások 5-6 fős kiscsoportos keretében kerültek megtartásra.

A felperes 2014. május 19. napján az alperes által szervezett úszásoktatás során baleset érte, aminek következtében a két végleges metszőfoga törését szenvedte el. Az úszásoktatását az alperes munkavállalója felügyelte és végezte. A baleset megtörténtekor az alperes munkavállalója és a felperes édesanyja is jelen volt. A felperes fogai sérülésének okai pontosan nem rekonstruálhatóak, azt okozó ütés eredete nem tisztázott.

A felperes fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelmére közjegyző közjegyző fizetési meghagyást bocsátott ki az alperessel szemben. Az alperes ellentmondására tekintettel a fizetési meghagyásos eljárás perré alakult.

A felperes az ellentmondás alapján perré alakult eljárás során előterjesztett - pontosított - előkészítő iratában kérte, hogy a bíróság állapítsa meg, hogy az alperes azzal a magatartással, hogy nem megfelelő gondossággal hajtatta végre az úszásoktatáson résztvevő gyermekekkel a sorgyakorlatot megsértette a felperes testi épséghez és egészséghez való jogát.

Kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest 75.000,- Ft vagyoni kár és 1.500.000,- Ft sérelemdíj és ezen összeg után 2014. december 19. napjától a kifizetés napjáig járó mindenkor hatályos Ptk.-ban rögzített törvényes kamatainak a megfizetésére.

A felperes álláspontja szerint a baleset bekövetkezésekor az úszásoktatást az alperes közreműködője felügyelte, akinek megfelelő körültekintése, a gyermek feletti felügyelet elvárható gyakorlása esetén elhárítható lett volna a kár. A károkozó, személyiségi jogot sértő magatartásként a felperes az alperes azon magatartását jelölte meg, hogy az alperes munkavállalója nem megfelelő körültekintéssel indította a sorgyakorlatban résztvevő gyermekeket. A felperes kifejtette, hogy a megfelelő körültekintéssel, a gyermekek feletti felügyelet elvárható gyakorlása esetén elhárítható lett volna a kár. A felperes álláspontja szerint az uszodai úszásoktatás veszélyes üzemnek minősül, amelynek működése a felperes érdekében állt.

A felperes kifejtette, hogy álláspontja szerint a vétőképtelen személy elhárítható magatartásával keletkezett a felperes kára. A vétőképtelen személy magatartása azonban nem lehet vétkes, a felperes megrúgó gyermeket nyilvánvalóan ilyen személynek kell tekinteni. A vétőképtelen gyermek másnak okozott kárért nem tehető felelősség, és a fokozott veszéllyel járó tevékenység folytatóját e tevékenységgel összefüggésben keletkezett kár részbeni viselése alól csak a felróható közrehatás mentesíti.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!