Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.21012/2007/5. számú határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 340. §, 344. §, 359. §] Bírók: Bősinger Zsuzsanna, Csánitzné dr. Csiky Ilona, Kiss Mária

Pfv.VIII.21.012/2007/5.

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága mint felülvizsgálati bíróság a Wiszkidenszky és Tóth Ügyvédi Iroda - ügyintéző: dr. Tóth Péter ügyvéd - (ügyvéd címe) által képviselt Ciklámen Tourist Zrt. (felperes címe) felperesnek a dr. Pető Ügyvédi Iroda - ügyintéző: dr. Pető Péter ügyvéd - (ügyvéd címe) által képviselt I.rendű alperes neve (I.rendű alperes címe) I.r. és a II.r. alperes (II.rendű alperes címe) II.r., valamint a dr. Menyhárt Ádám ügyvéd (ügyvéd címe) által képviselt III.r. alperes (III.rendű alperes címe) III.r. alperes ellen kártérítés iránt a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróságon P.20.987/2002. számon megindított, és a Győri Ítélőtábla Pf.II.20.074/2005/37. sorszámú jogerős ítéletével befejezett perében az I.r. alperes 64. sorszámú felülvizsgálati kérelme alapján tárgyaláson kívül meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi az I.r. alperest, hogy az állami adóhivatal külön felhívására az államnak fizessen meg 1.500.000 (Egymillió-ötszázezer) forint le nem rótt felülvizsgálati eljárási illeték, továbbá 15 napon belül a felperesnek 100.000 (Egyszázezer) forint áfát is magában foglaló felülvizsgálati perköltséget. Az I.r. alperes a saját felülvizsgálati perköltségét maga viseli.

I n d o k o l á s :

A másodfokú bíróság jogerős ítéletével kötelezte az I.r. és II.r. alperest, hogy 15 napon belül egyetemleges kötelezettséggel fizessenek meg a felperesnek 25 millió forintot és ezen összeg után 2001. július 1. napjától a kifizetésig esedékes késedelmi kamatokat melyek mértéke 2002. január 1. napjáig 20%, azt követően pedig évente 11%. Ezt meghaladóan a felperes keresetét és az I.r. alperes által a helyiség kiürítése iránt előterjesztett kérelmet elutasította.

Az ítélet indokai szerint az 1993. december 22-én kötött helyiségbérleti szerződésben az I.r. alperes kizárólagos jogosultságot biztosított a felperes számára a szerződés hatálya alatt a pénzváltási tevékenység folytatására. A felperes jogosultságát sértő pénzváltási tevékenységet először az 1996-1998. közötti időszakban az I.r. alperes házastársa egyéni vállalkozóként végezte, majd helyébe a tevékenységre vonatkozó jogszabály módosítása következtében az általa képviselt II.r. alperesi gazdasági társaság lépett. Az I.r. alperes tehát a szerződést megszegte, amikor a tevékenység folytatását más, a felperesen kívüli személy számára lehetővé tette, mely jogellenes magatartásával a felperesnek okozott kárt köteles megtéríteni.

A lefolytatott bizonyítási eljárás adatai, így különösen a beszerzett igazságügyi szakértői vélemény alapulvételével megállapította, az 1999-től kezdődő időszak volt az, amikor a felperesnél az eredménykiesés jelentkezett, mely a helyiségnek az I.r. alperes birtokába történt visszabocsátásával nem szűnt meg, az a kereset felemelésével érintett további időszakra is kihatott. A kártérítési felelősség szempontjából releváns időszak meghatározását követően a bíróság a kár mértékének megállapítása érdekében a Budapesti Műszaki Könyv- és Adószakértői Intézet másodfokú eljárásban beszerzett szakvéleményét vette alapul. A szakvéleményből kitűnően az eredménykiesés mértéke matematikai pontossággal nem volt meghatározható, helyette szakértői becslésre került sor. A bíróság álláspontja értelmében a bizonytalansági tényezők egyértelműen nem számszerűsíthető hatásai következtében nem számítható ki teljes pontossággal az elmaradt teljes eredménykiesésből az alperesek magatartásával összefüggésbe hozható elmaradt haszon mértéke sem. Ebben a körben megfelelő eredmény az esetleges további bizonyítástól sem várható, ezért a felperes teljes anyagi kárpótlása érdekében a Ptk. 359.§-ának (1) bekezdése szerinti általános kártérítés alkalmazásával, a kárt a szakértő által kimutatott eredménykiesés mértékéből kiindulva 25 millió forintban állapította meg. Abból a tényből, hogy a II.r. alperes tagjai és ügyvezetője azon helyiség tulajdonosai, amelyre a felperessel kötött bérleti szerződés a kizárólagossági kikötést, megállapodást tartalmazta, a másodfokú bíróság arra következtetett, hogy a II.r. alperes e megállapodás ismeretében, az I.r. alperessel együttműködve, a felperesi jogosultságot tudatosan megsértve folytatta a pénzváltási tevékenységet. A konkurens pénzváltó működtetéséhez az alperesek kifejezett együttműködése vezetett, mert az I.r. alperes szerződésszegő magatartása tette lehetővé a II.r. alperes számára a felperes kizárólagos jogosultságát sértő tevékenység gyakorlását. Az egyes károkozó magatartások tehát olyan módon függtek össze egymással, hogy mindegyikük a károsodáshoz vezető oksági folyamat jogi okból elválaszthatatlan részét képezték, ezért az I. és II.r. alpereseknek a felperessel szembeni felelőssége a Ptk. 344.§ (1) bekezdése alapján egyetemleges.

A jogerős ítélet hatályon kívül helyezése és a bizonyítékok megfelelő értékelésével új határozat hozatala vagy a másodfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára kötelezése érdekében az I.r. alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet. Álláspontja szerint a jogerős ítélet nem tett eleget a Legfelsőbb Bíróság Pf.IX.24.987/2001/9. számú részítéletében foglaltaknak. Előadta, hogy a felperes kárenyhítési kötelezettségének elmulasztására vonatkozó bizonyítékait előterjesztette, ezek értékelését azonban a bíróság elmulasztotta, ezáltal az ítélet a Pp. 252.§-ának (4) bekezdésében, 206.§-ának (1) bekezdésében és a 221.§ (1) bekezdésében foglaltakat sértette. A másodfokú bíróság által kirendelt szakértői intézet véleménye nem felelt meg a Legfelsőbb Bíróság e körben előírt utasításának. A bíróság nem folytatta le az összes lehetséges bizonyítást, ezért nem törvényes a Ptk. 359.§ (1) bekezdésének alkalmazása. A Pp. 206.§-ának (1) bekezdésébe foglaltakat azáltal sértette a másodfokú ítélet, hogy a szakértői véleményre tett észrevételeit az ítélet indokai között nem említette. Az I.r. alperes semminemű aktív magatartást nem tanúsított, ezért téves az a megállapítás, hogy az alperesek együttműködése vezetett a konkurens pénzváltó működtetéséhez. Az általa vitatott szakértői vélemény kifejezetten a II.r. alperes magatartásához köti a kár bekövetkezését. Az 1993-ban megkötött szerződés nem tartalmazta azt, hogy a felperesi kizárólagosságot sértő magatartással szemben az I.r. alperes köteles fellépni. A jogerős ítélet ezért a Ptk. 344.§ (1) bekezdésében foglaltakat sérti. Azzal, hogy a felperes kárenyhítési kötelezettségének elmulasztását

- melyet bebizonyított - a bíróság nem értékelte az ítélet a Ptk. 340.§ (1) bekezdésében foglaltakkal ellentétes.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában fenntartását és az I.r. alperest a felülvizsgálati eljárással felmerült költségei megtérítésére kérte kötelezni. Előadta, hogy az alperes kérelmére kihallgatott tanúk nem állították egységesen azt, hogy a felperesi pénzváltó csak időszakosan működött. Kárenyhítési kötelezettségének éppen azzal tett eleget, hogy a pénzváltó tevékenységet beszűntette. A szakértői vélemények értékelték a kárenyhítés körében tett lépéseit. Téves a felülvizsgálati hivatkozás annyiban is, hogy a Legfelsőbb Bíróság konkrét utasítást adott volna a szakértő feladatának a meghatározására. A szakértő kirendelése a Legfelsőbb Bíróság iránymutatásaival összhangban áll. Végül arra is hivatkozott, hogy az I.r. alperes ügyvezetője volt a II.r. alperesnek, az I.r. alperes felesége és fia 2004. végéig ügyvezető volt a társaságba, I.r. alperes 2004. szeptember 1-ig, felesége és gyermeke pedig december 10-ig volt tagja a társaságnak jelentős mértékű befolyással, így alaptalan az az állítás, hogy I.r. alperes és a társaság tevékenysége nem szándékegységben történt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!