Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1026/1991. (VI. 15.) Korm. határozat

a Teleki László Alapítvány létrehozásáról szóló 1007/1991. (II. 9.) Korm. határozat módosításáról

Az alapítvány céljainak hatékonyabb megvalósítása, a tudományos tevékenység és kutatás színvonalának emelése és a függetlensége biztosítása érdekében a Kormány a Teleki László Alapítvány létrehozásáról szóló 1007/1991. (II. 9.) Korm. határozatát (a továbbiakban: H.) az alábbiak szerint módosítja.

1. A H. 3. pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"3. A Kormány egyetért azzal, hogy az alapítvány céljait a Magyar Külügyi Intézet és a Magyarságkutató Intézet, a Dunatáj Intézet, valamint a Honvédelmi Minisztérium Védelmi Kutatóintézet közreműködésével valósítja meg. Az Intézetek 1991. augusztus 31. napjával az Alapítvány részévé válnak az Alapító Okiratban meghatározott módon."

2. A H. 5. pontja a következőkkel egészül ki:

"Ugyancsak felkéri a honvédelmi minisztert, hogy a hatáskörébe tartozó kérdésekben a szükséges intézkedéseket tegye meg.

3. A H. 6. pontjában előírt határidő 1991. június 20-ára változik.

4. A H. 7. pontja helyébe az alábbi szöveg lép:

"7. A Kormány megbízza a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkárát, hogy az állam képviseletében az Alapítvány létrehozásával és bírósági nyilvántartásba vételével kapcsolatos teendők ellátásáról gondoskodjék.

Felelős: dr. Entz Géza

Határidő: 1991. június 20."

5. A Kormány felkéri az érintett költségvetési fejezetek irányítóit, hogy az Alapítvány képviselőivel együttműködve az Intézetek átadás-átvételéről (a költségvetési előirányzatok átcsoportosításáról és a kezelésükben lévő eszközök átadásáról) a 3. pontban meghatározott határidő betartásával gondoskodjanak.

6. A H. melléklete helyébe e határozat melléklete lép.

7. Ez a határozat a kihirdetése napján lép hatályba.

Melléklet az 1026/1991. (VI. 15.) Korm. határozathoz

A Magyar Köztársaság Kormánya a nemzetközi kapcsolatok tudományos megalapozása céljából, a Külügyi Intézet, a Magyarságkutató Intézet, a Honvédelmi Minisztérium Védelmi Kutatóintézet és a Dunatáj Intézet - a továbbiakban: "Intézetek" - működésének elősegítésére, határozatlan időre

alapítvány

létrehozását határozta el az alábbi feltételek szerint:

1. Az Alapítvány neve: Teleki László Alapítvány

2. Az Alapítvány székhelye: 1051. Budapest, V., Dorottya u. 8.

3. Az Alapítvány célja:

Magyarország függetlenségen, demokrácián és kölcsönös előnyökön alapuló nemzetközi kapcsolatai kialakításának tudományos megalapozása, a világfolyamatok, az európai integrációs tendenciák elemzése, a közép- és kelet-európai térség biztonsági, diplomáciai, katonai és külgazdasági kapcsolatainak sokoldalú vizsgálata, nemzetközi együttműködési lehetőségek feltárása, figyelemmel az emberi jogok érvényesülése irányzataira és fejlődésére, valamint az etnikai, nyelvi és vallási kisebbségek helyzetére.

4. Az Alapítvány céljának megvalósítása érdekében

- kutatásokat szervez és finanszíroz,

- szakértői hálózatot szervez és működtet,

- tudományos konferenciákat és rendezvényeket szervez,

- politikai, biztonságpolitikai folyamatokról elemzéseket, értékeléseket, rövid és hosszú távú prognózisokat készít,

- szükség szerint gondoskodik a kutatási eredmények publikálásáról, a céljának megvalósításához szükséges kiadványok, folyóiratok és egyéb tudományos periodikák kiadásáról,

- lehetőségeihez mérten bekapcsolódik a hazai felsőoktatásba és posztgraduális képzésbe,

- ösztöndíjakat adományoz,

- feladatkörében szervezi és intézi a kutatók és oktatók nemzetközi kapcsolatait, tanulmányutakat szervez, fejleszti a vendég-kutatói kapcsolatokat,

- bekapcsolódik nemzetközi kutatócsoportok munkájába és nemzetközi kutatócsoportok létrehozását kezdeményezi, szervezi a forrásgyűjtést, dokumentációs tárat tart fenn,

- egyéb, a cél megvalósításához szükséges feladatokat lát el.

5. Az Alapítvány nyílt, ahhoz bármely belföldi és külföldi természetes személy vagy jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet pénzbeli vagy természetbeni adománnyal, vagyonrendeléssel csatlakozhat. Az Alapítvány Kuratóriuma visszautasítja azt az adományt, amelynek elfogadása a Magyar Köztársaság nemzetközi kapcsolatait vagy egyéb érdekeit sérti.

6. Az Alapítvány céljára rendelt induló vagyont a Magyar Köztársaság Kormánya biztosítja oly módon, hogy az állami költségvetésben az Alapítvány céljaira rendelkezésre bocsátott hetvenmillió forint, valamint az Intézetek eszközei (költségvetési előirányzatok és egyéb vagyon), továbbá azok jogai és kötelezettségei, valamint nevük is az Alapítványra szállnak át.

Ezen túlmenően a Kormány az éves állami költségvetés által meghatározott összegben évente költségvetési előirányzatot bocsát az Alapítvány rendelkezésére részben a törzsvagyon bővítése, részben az Alapítvány működését szolgáló közvetlen felhasználás céljából.

7. Az alapítvány a működés folyamatosságának biztosítására törzsvagyont képez. A törzsvagyon az alapítványi vagyonon belüli olyan alap, melynek csupán a hozadéka használható fel közvetlenül alapítványi célok fedezésére (a működés költségeire). A törzsvagyonon felüli vagyonrész az alapítványi célokra közvetlenül felhasználható. Az induló vagyonon belül, valamint - ha az éves költségvetési előirányzat kapcsán arról a Kormány nem rendelkezik -, a törzsvagyonba utalandó vagyonrész arányát a Kuratórium állapítja meg. A törzsvagyonba kell helyezni:

a) ha a csatlakozók eltérően nem rendelkeznek, az 50 000 Ft-ot meghaladó mértékű csatlakozói pénzbeli vagyonrendelések 50%-át mindaddig, amíg a törzsvagyon az 1 milliárd forintot eléri;

b) a törzsvagyon növelésére rendelt csatlakozói adományt;

c) az Alapítvány vagyonának a működés során keletkezett és a Kuratórium által e célra elkülöníteni rendelt részét;

d) az állami költségvetés által éves összegben meghatározott és alapítványi célra fordítható költségvetési előirányzatoknak a Kormány által - a költségvetési összeg odaítélésekor - meghatározott részét.

A törzsvagyont a legkedvezőbb feltételeket kínáló pénzintézetnél kell elhelyezni, vagy annál kedvezőbb feltételekkel kell értékállandóságáról gondoskodni. E kérdésben a Kuratórium dönt.

A törzsvagyonnak a működés költségei fedezése érdekében történő csökkentését a Kuratórium előterjesztése alapján a Kormány megengedheti.

8. Az Alapítvány - korlátlan felelősséggel nem járó - vállalkozói tevékenységet is folytathat.

9. Az Alapítvány céljára közvetlenül fel nem használható és nem hasznosítható természetbeni adományokat ellenérték fejében értékesíteni kell. Az értékesítés nyomán befolyó összeget az adományozó esetleges rendelkezésének megfelelően kell az Alapítvány vagyonában elhelyezni.

10. A szervezeti és működési szabályzat rendelkezhet a törzsvagyonon kívüli és más alapok létrehozásáról és működtetésük szabályairól.

11. Az Alapítvány kezelője és legfőbb döntéshozó szerve a 11-21 tagú Kuratórium. A Kuratórium tagjait alapításkor a Magyar Köztársaság Kormánya kéri fel neves közéleti személyiségek köréből. A betöltetlen helyekre, illetve azon tagok helyére, akiknek tagsága megszűnik, a Kuratórium további tagokat választ. A tagok újraválaszthatók. A Kuratórium elnökét a Kuratórium választja határozott időre, legfeljebb három évre. A Magyar Köztársaság Kormánya az első három esztendőre a Kuratórium tagjai közül társelnököt nevez ki. A Kuratórium tagjainak névsorát és a társelnök megnevezését külön okirat tartalmazza.

12. A kuratóriumi tisztség megszűnik a kuratóriumi tagság megszűnésével vagy a határozott időtartam lejáratával.

13. A kuratóriumi tagság megszűnik az Alapítvány megszűnésével, a kuratóriumi tag halálával, lemondással, vagy ha a tagság megszűnését a Kuratórium megállapítja. Meg kell állapítani a tagság megszűnését, ha a tag feddhetetlenségét érintően változás áll be, továbbá, ha a Kuratórium munkájában való részvétel terén tartósan akadályozva van. A tagság megszűnésére a Szervezeti és Működési Szabályzat részletes szabályokat állapíthat meg.

14. Az Alapítványt az elnök és a társelnök, valamint az iroda igazgatója önállóan képviseli. A Szervezeti és Működési Szabályzat rendelkezhet a működés körében más személyek részleges képviseleti jogosultságáról is és megállapíthat részletes szabályokat.

15. A Kuratórium kizárólagos hatáskörébe tartozik:

- az Alapítvány Szervezeti és Működési Szabályzatának megállapítása,

- a Kuratórium ügyrendjének megállapítása,

- a Kuratórium elnökének megválasztása,

- új tagok és tiszteletbeli tagok választása,

- az Intézetek igazgatóinak és a működés során az iroda igazgatójának kinevezése,

- az Alapítvány gazdálkodási elveinek és szabályainak meghatározása,

- az Alapítvány éves gazdálkodási tervének és mérlegének megállapítása,

- ösztöndíjak adományozása,

- döntés a törzsvagyon bővítéséről,

- döntés minden olyan értékesítésről, melynek értéke vagy ellenértéke az 5 millió forintot meghaladja,

- döntés az Alapítvány vállalkozási elveiről és vállalkozásairól,

- döntés alapítványi Intézetek felállításáról, összevonásáról, integrált vagy társult viszonyban történő működtetéséről,

- döntés szervezeti korszerűsítésekről,

- mindaz, amit az Alapító Okirat vagy a Szervezeti és Működési Szabályzat a Kuratórium kizárólagos hatáskörébe utal,

- mindaz, amit a Kuratórium a tisztségviselők, illetve az igazgató hatásköréből saját hatáskörébe von.

16. A Kuratórium üléseit szükség szerint, de évente legalább egyszer tartja. A Kuratórium határozatképes, ha az ülésen tagjainak több mint a fele jelen van. Határozatképtelenség esetén a Kuratórium ülését 8 napon belül változatlan napirenddel ismét össze kell hívni. A megismételt ülés a jelenlétre tekintet nélkül határozatképes.

17. A Kuratórium határozatait általában egyszerű szótöbbséggel hozza. A jelenlét szerint számított legalább kétharmados minősített többség szükséges a szervezeti és működési szabályzat megállapításához, az éves gazdálkodási terv megállapításához.

18. Az Alapítvány Kuratóriuma az alapítványi célokhoz kapcsolódó tudományos diszciplínák jeles képviselőinek köréből Tudományos Tanácsot hoz létre. A Tanács véleményt ad a Kuratórium, az Intézetek, az Alapítvány egészének vagy egyes egységének tevékenységéről, javaslatot tesz díjak, ösztöndíjak odaítélésére. A Tudományos Tanácsban a kuratóriumi tagok száma nem haladhatja meg a Tanács tagjai számának egyharmadát.

19. Az Alapítvány kezelésével kapcsolatos adminisztratív gazdálkodási feladatokat az igazgató irányítása alatt álló alapítványi iroda látja el. Az iroda gondoskodik a kuratóriumi ülések előkészítéséről, a Kuratórium határozatainak, egyéb döntéseinek végrehajtásáról, ha a Szervezeti és Működési Szabályzat másként nem rendelkezik, ellátja az alapítvány és az intézetek bér- és munkaügyi, valamint pénzügyi és számviteli adminisztrációját, továbbá mindazokat az igazgatási és jogi képviseleti feladatokat, amelyeket a Szervezeti és Működési Szabályzat az irodára ruház. Az iroda igazgatóját 1 évre a Kuratórium nevezi ki.

20. Az Alapítványhoz tartozó intézetek az intézeti igazgatók irányítása alatt ellátják az Alapítvány céljának megvalósítása érdekében szükséges feladatokat. Képviseletüket a Szervezeti és Működési Szabályzatban kell szabályozni. A szabályzatnak a jelen Alapító Okiratban meghatározottakon felül tartalmaznia kell:

- a Kuratórium ügyrendjét,

- a tisztségviselők hatáskörét,

- az iroda szervezetét, részletes feladatkörét és az ügyvitel szabályait, az iroda igazgatójának és felelős beosztású dolgozóinak hatáskörét.

21. Az Intézetek önálló Szervezeti és Működési Szabályzat alapján működnek. Az Intézetek Szervezeti és Működési Szabályzatát az igazgatók állapítják meg és a Kuratórium hagyja jóvá. Az Intézetek már meglevő szervezeti és működési szabályzatait a jelen Alapító Okirat, valamint az Alapítvány Szervezeti és Működési Szabályzatának figyelembevételével, annak hatálybalépésétől számított három hónapon belül módosítani kell.

22. A jelen Alapító Okiratot a Kuratórium előterjesztésének megfelelően a Magyar Köztársaság Kormánya módosíthatja. A módosítás az Alapítvány célját és a cél megvalósítása érdekében kifejthető tevékenységet (az Alapító Okirat 3. és 4. pontja) az eredeti alapító okirathoz képest csak bővítheti, illetve kiterjesztheti, az Alapítvány vagy az egyes alapítványi szervezetek önállóságát, jogait nem szűkítheti.

23. Az Alapítvány megszűnik, ha célja már nem valósítható meg vagy a bíróság megszünteti. Az Alapítvány megszűnésének esetén vagyonának a hitelezők kielégítése után fennmaradó részét a Miniszterelnöki Hivatal kezeli. A Miniszterelnöki Hivatal köteles a kezelésébe került maradványvagyon elszámolása mellett a jelen Alapító Okirat 3. pontjában meghatározott alapítványi célra fordítani.

Tartalomjegyzék