Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2001.7.341 A munkavállaló a munkaviszonyának rendes felmondással történő megszüntetése esetén nem hivatkozhat sikerrel arra, hogy a munkáltatónak a felmondás alapjául szolgáló intézkedése célszerűtlen vagy gazdaságtalan volt [Mt. 89. § (1) és (2) bek., MK 95. sz.].

A felperes 1997. április 14-én három hónapos határozott időre létesített munkaviszonyt az alperessel ügyintéző pénztáros munkakörben. A felperes munkaviszonya továbbfoglalkoztatás következtében határozatlan idejűvé vált [Mt. 79. § (3) bekezdés].

A felperes a munkaviszonyának 1998. március 25-ei rendes felmondással történt megszüntetése miatt élt keresettel. Kérte a rendes felmondás jogellenességének megállapítását és az alperesnek az Mt. 100. §-a szerinti marasztalását a munkaviszonya helyreállításának mellőzésével.

A felperes szerint nem felelt meg a valóságnak a rendes felmondásnak az az indoka, hogy az alperes Takarékszövetkezet célszerűségi, gazdasági okokból 1998. április 14. napjával a k.-i kirendeltség dolgozói létszámát két fővel csökkentette.

A munkaügyi bíróság az ítéletével elutasította a felperes keresetét, és 5000 forint ügyvédi munkadíj megfizetésére kötelezte.

Megállapította, hogy a kirendeltségen a nyitvatartási idő betarthatósága miatt a munkavállalók - így a felperes is - két műszakban, délelőtti és délutáni műszakban dolgoztak. Az alperes igazgatósága 1998. március 31-én a nyitvatartási időt csökkentette, a döntést megelőzően az előterjesztésről a munkáltatói jogkör gyakorlója egyeztetett a terület tagjaival. A bíróság megállapítása szerint az igazgatóság folyamatosan napirenden tartotta a kirendeltség működtetése gazdaságosságának vizsgálatát. A kirendeltség eredetileg 5 fős létszáma a felperes munkaviszonya megszüntetésével 4 főre csökkent, úgy hogy ezen kívül egy fő hosszabb ideje betegállományban volt.

A munkaügyi bíróság mindezekből arra a következtetésre jutott, hogy az alperes a felperes munkaviszonyát valós és okszerű indokkal szüntette meg, az alperes mérlegelhette, hogy mely munkavállaló munkaviszonyát szünteti meg. Nem fogadta el továbbá a joggal való visszaélésre vonatkozó felperesi állítást, mivel az ügymenettel összefüggésben tett érveléseit a felperes a felmondást követően juttatta el az alpereshez. Utalt még arra is, hogy a munkáltató intézkedései célszerűségének és gazdaságosságának vizsgálata nem lehet munkaügyi vita tárgya.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az ítéletével az elsőfokú ítéletet annak helyes indokaira hivatkozással helybenhagyta, és a felperest 2500 forint másodfokú perköltség megfizetésére kötelezte.

A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és elsődlegesen az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítását, másodlagosan a keresetének helyt adó határozat hozatalát kérte.

Álláspontja szerint jogellenes a rendes felmondás, mivel az intézkedés keltezésekor, 1998. március 26-án a nyitvatartási időben még nem volt változás, erre csak később, április 14-én került sor. A felmondás közlésekor annak indoka tehát nem állt fenn, továbbá az "átszervezés" csak a felperes munkaviszonyát érintette, ugyanakkor az alperes a nyári időszakban egy főt ideiglenesen alkalmazott. A felperes szerint a működésre vonatkozó adatok a gazdasági indokot nem támasztják alá. A felperes fenntartotta továbbá, hogy a rendes felmondás az Mt. 4. §-ának (2) bekezdésébe ütközik, mivel arra a kirendeltség működését illetően a felperes által tett bejelentés miatt került sor.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban tartását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!