Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Mfv.10857/2010/4. számú határozata felmondás jogellenességének megállapítása (RENDKÍVÜLI felmondás jogellenességének megállapítása) tárgyában. [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 118. §, 119. §, 125. §] Bírók: Földényi Gyuláné, Stark Marianna, Tálné dr. Molnár Erika

Mfv.II.10.962/2009/9.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Cséry Kont ügyvéd által képviselt II. rendű, IV. rendű és V. rendű felpereseknek a dr. Frei János ügyvéd által képviselt alperes ellen rendkívüli felmondás jogellenessége megállapítása iránt a Pécsi Munkaügyi Bíróságnál 3.M.142/2008. szám alatt megindított és másodfokon a Baranya Megyei Bíróság 1.Mf.20.521/2009/5. számú ítéletével jogerősen befejezett perében az említett másodfokú határozat ellen a II., IV. és V. rendű felperesek által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Baranya Megyei Bíróság 1.Mf.20.521/2009/5. számú ítélet hatályában fenntartja.

Kötelezi a felpereseket, hogy fizessenek meg az alperesnek - 15 napon belül - 10.000 /tízezer/ forint felülvizsgálati eljárási költséget.

A felperesek által le nem rótt illetéket az állam viseli.

I n d o k o l á s :

Az I-III. rendű felperesek gépkezelők, a IV. és V. rendű felperesek csoportvezető munkakörben dolgoztak az alperes lakkozó üzemében. A felperesek határozatlan idejű munkaszerződése szerint a munkavállalók munkarendje az úgynevezett "C" műszakban folytonos (hat munkanapot követően két szabadnap). A munkaszerződések 4. pontja szerint a felperesek munkaidőkerettel kerülnek alkalmazásra, amely 8 hét átlagában 320 óra. A munkaszerződések mellékletét képezték az úgynevezett alkalmazási normák, amelyben feltüntetésre kerültek a megszakítás nélküli munkarendben dolgozók többletjuttatásai is. Az alperes a felperesek munkabérét ennek figyelembe vételével teljesítette.

Az alperes évek óta következetes gyakorlata szerint a műszaknaptár egy évre előre rögzítette az egyes műszakok beosztási rendjét, amely 2008. január 1-je tekintetében a felperesekre mint a "C" műszak dolgozóira nézve délelőttös munkarendet írt elő.

2007. október 19-én az alperes, valamint Sz. A. a M. munkástanács elnöke, és H. J. a F. szakszervezetének titkára közös nyilatkozatban egyezően állapították meg, hogy a megszakítás nélküli munkarendben foglalkoztatott dolgozók a munkaszüneti napokon is munkát végezhetnek.

2007. október 23-án a felpereseknek műszakbeosztásuk szerint dolgozniuk kellett volna, távolmaradásukat az alperes nem szankcionálta. 2007. november 01-én munkabeosztásuk szerint szabadnaposok voltak.

Az alperes 2007. december 21-én körlevélben tájékoztatta a munkavállalókat, hogy a lakkozó üzemben a "folytonos, megszakítás nélküli munkarendben dolgozók" számára nincs munkanap áthelyezés. 2007. december 24. 14 órától december 26-án 22. óráig leáll a termelés, 2008. január 01-én a termelés nem szünetel, műszakbeosztás szerint kell munkát végezni.

A 2008. január 01-ére a "C" műszakba beosztott felperesek a munkát aznap nem vették fel, amelynek következtében az alperes egy gépsort nem tudott üzemeltetni. Az alperes a műszakba beosztott dolgozók meghallgatását követően a felperesek jogviszonyát 2008. január 7-én rendkívüli felmondással megszüntette. Az indoklás szerint a felperesek szembehelyezkedtek a munkáltató munkaszervezési érdekeivel, csoportosan, előre megfontolt szándékkal igazolatlanul maradtak távol, ennek következtében az egyik lakkozó gépsor a termelésből kiesett. Mivel szándékukat előre nem jelezték, ezzel együttműködési kötelezettségüket is megszegték.

A Pécsi Munkaügyi Bíróság 3.M.142/2008/14. számú ítéletével elutasította a felperesek keresetét, amelyben felmondásuk jogellenességének megállapítását és a jogkövetkezmények alkalmazását kérték.

A munkaügyi bíróság ítéletében az Mt. 103. § (1) bekezdése és az Mt. 104. § (1)-(2) bekezdései alapján állapította meg azt, hogy a felperesek általuk ismert munkarend ellenében az együttműködési kötelezettség megszegésével tagadták meg a munka felvételét. Álláspontja szerint a munkáltatónak alapvető érdeke sérül, ha a munka menetében a munkavállaló magatartása folytán akadály merül fel. A munkavégzésre vonatkozó alperesi utasítás megtagadásának nem volt jogszabályi alapja, ezért a munkáltatói érdeksérelem megvalósult.

A felperesek fellebbezése folytán eljárt Baranya Megyei Bíróság mint másodfokú bíróság az 1.Mf.20.521/2009/5. számú jogerős ítéletében a munkaügyi bíróság ítéletét helybenhagyta.

A jogerős ítélet ellen a II. IV. és V. rendű felperesek éltek felülvizsgálati kérelemmel. Kérték, hogy a Legfelsőbb Bíróság az eljárt bíróságok ítéleteit helyezze hatályon kívül, és hozzon a felperesek munkaviszonyának jogellenes megszüntetését megállapító közbenső ítéletet.

Arra hivatkoztak, az első- és másodfokú ítéletben foglalt indoklás téves, az nem a valóságon, hanem egyoldalúan kiragadott tényeken alapul, ezért jogi következtetése is jogellenes.

Sérelmezték, hogy az eljárt bíróságok nem kötelezték az alperest a tényleges termelésre vonatkozó okiratok csatolására. A megszakítás nélküli munkarend általános jogszabályi feltételei nem álltak fenn, mert 2007. szeptember 9-e után 2007. október 23-án és december 25-26-án az ünnepek miatt vezetői döntés alapján állt le a termelés a lakkozó üzemben is, továbbá a felperesek felmondását követően 2008. augusztus 20-án és 2008. december 22-étől 2009. január 5-éig mindkét üzemben üzemszünet volt. A farostlemez gyártás technológiája egyébként sem indokolja a megszakítás nélküli munkarendet. Kiemelték, hogy a bíróságot nem köti az alperesnél korábban munkaügyi ellenőrzést végző ... megállapítása a megszakítás nélküli foglalkoztatás fennállása tekintetében.

Álláspontjuk szerint iratellenes a jogerős ítélet, mert N. T. vezérigazgató tanúvallomása szerint a munkáltató döntésén múlt, hogy adott esetben nem kell munkát végezni. Sérelmezték, hogy a másodfokú bíróság mellőzte tanúbizonyítási indítványukat, amellyel azért késlekedtek, mert korábban nem találtak olyan tanút, aki a munkáltatóval szemben tanúskodni mert volna.

Nem vitatták, hogy a munkaszerződésükben szereplő folytonos munkarend tartalmilag megfelel a megszakítás nélküli munkarend fogalmának, de tényleges foglalkoztatásuk mégsem volt megszakítás nélküli, mert ünnepnapon az előre elkészített műszakbeosztás ellenére sem kellett korábban munkát végezniük. Következésképpen sem a mechanikusan előállított műszaknaptár, sem az alperes 2007. december 21-ei körlevele ellenére nem voltak 2008. január 1-jén munkavégzésre kötelezhetők, távolmaradásuk nem munkamegtagadás volt.

A IV. rendű felperes hangsúlyozta, hogy csak 2007. december 30-án értesült az intézkedésről, amely számára mindenképpen munkaidő-beosztás változtatás volt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!