Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2015.11.306 I. A végintézkedés alaki érvényességét nem befolyásolja az azt magában foglaló okirat teljes bizonyító ereje vagy annak hiánya. Az allográf végrendeleten a tanúk lakcíme hiányának az a jogkövetkezménye, hogy az okirat nem rendelkezik teljes bizonyító erővel, ez azonban a végrendeletet önmagában nem teszi alakilag érvénytelenné.

II. A végintézkedés érvénytelenségének a megállapítása iránti perekben, ha a végintézkedés az örökhagyó aláírásának eredetisége tekintetében válik vitatottá, a szakértői bizonyítás nem mellőzhető [1959. évi IV. tv. (Ptk.) 627. §, 629. §, 1952. évi III. tv. (Pp.) 196. §, 177. § (1) bek.].

[1] A felülvizsgálati kérelmet előterjesztő (II. rendű) felperes - aki a 2012. május 30. napján elhunyt örök­hagyó egyik gyermeke - az örökhagyó 2003. február 11-én, hat példányban készült írásbeli magánvégrendelete érvénytelenségének megállapítását és az alperes - aki az örökhagyó egyik unokája - kötelesrész kiadására kötelezését kérte.

[2] Hivatkozott arra, hogy a végrendelet alaki hibákban szenved, mert:

a végrendeleten látható aláírás nem az örökhagyótól származik; a végrendeletet szerkesztő, leíró ügyvéd (dr. F. L.), aki az okiratot annak egyik tanújaként írta alá, lakcíme helyett irodájának címét tüntette fel azon; dr. F. L. tanú aláírása olvashatatlan, magából az okiratból nem tűnik ki a tanú személye.

[3] Ezeken túlmenően álláspontja szerint a végrendelet nem az örökhagyó végakaratát tartalmazza, nem zárható ki, hogy megtévesztéssel vették rá a végintézkedés megtételére.

[4] Hivatkozott arra is, hogy az alperes és a másik végrendeleti tanú (B. Á., jelenleg P. Á.) között a végrendelet keletkezésekor hozzátartozói kapcsolat állt fenn, mert a tanú az alperes testvérének élettársa, jegyese volt, ugyanakkor a kifogásolt rendelkezés nem az örökhagyó saját kezű írásával készült és az érintett tanún kívül csak egy tanú írta alá.

[5] Utalt arra is, hogy a végrendelet eredetisége, keletkezési körülményei aggályosak: felmerülhet, hogy a végrendelet nem az okiraton található dátum szerinti időpontban keletkezett. E vonatkozásban hivatkozott arra, a végrendelet felbontásakor túlságosan új és fehér borítékokból "vadonatúj papírok" kerültek elő, amelyek újnak, frissnek néztek ki.

[6] Mindezekre tekintettel tanúk kihallgatását, igazságügyi írás-, vegyész- és okmányszakértő kirendelését, valamint a hozzátartozói viszony és a végrendelet keletkezési körülményei tisztázása érdekében több megkeresést indítványozott.

[7] Az alperes a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint a végrendelet érvényesen létrejött, annak sem alaki, sem akarati hiányossága nem volt. A szakértő kirendelésére irányuló indítvány kivételével minden egyéb bizonyítási indítványt alaptalannak tartott.

[8] Az elsőfokú bíróság részítéletével a végrendelet érvénytelenségének megállapítására irányuló - és a felülvizsgálati eljárással nem érintett felperesek további megállapítási - kereseti kérelmét elutasította. Indokolása szerint a kihallgatott tanúk - kiemelten a végrendeleti tanúk - vallomásai alapján ítéleti bizonyossággal megállapítható volt, hogy a perbeli végrendeletet - az azon feltüntetett időpontban és helyen, az aláíró tanúk együttes jelenlétében - az örökhagyó alkotta, és az okiratot saját kezű aláírásával látta el. Erre tekintettel szükségtelennek tartotta a szakértői bizonyítást és a megkeresésekre irányuló indítványok teljesítését.

[9] B. Á. végrendeleti tanú és az alperes közötti hozzátartozói kapcsolat tekintetében kifejtette: az alperes nem tekinthető a tanú - Ptk. 632. § (1) bekezdése alapján figyelembe vehető - hozzátartozójának, mert bár a Ptk. 685. § b) pontja szerint a testvér házastársa hozzátartozónak minősül, a végrendelet készítésekor B. Á. és az alperes testvére nem voltak házastársak; esetleges élettársi, jegyesi kapcsolatuk pedig e szempontból közömbös.

[10] A rendelkezésére álló további bizonyítékok alapján nem vonta kétségbe, hogy a perbeli végrendelet az örökhagyó végakaratát tartalmazza. Utalt arra, hogy a felperesek által hivatkozott "megtévesztést" mint érvénytelenségi okot a Ptk. a végrendelet tekintetében nem szabályozza, továbbá a perben nem vált ismertté az örökhagyó tévedésére vonatkozó adat.

[11] A dr. F. L. végrendeleti tanú lakcímével kapcsolatos felperesi hivatkozást is alaptalannak ítélte. Rámutatott, az írásbeli végrendelet érvényességi feltételeit - így alaki kellékeit is - kizárólag a Ptk. rögzíti, a Pp. okiratokra vonatkozó szabályai nem alkalmazhatók. A Ptk. az írásbeli magánvégrendelet érvényességének feltételéül csak a tanúk - e minőségük feltüntetésével elhelyezett - aláírását kívánja meg, lakóhelyük (címük) megjelölését nem.

[12] A dr. F. L. végrendeleti tanú aláírásával kapcsolatos álláspontja az volt, a tanú aláírása az örökhagyó névaláírása hitelesítésének funkcióját tölti be, amelynek akkor felel meg, ha azonosításra alkalmas mértékben olvasható. Indokolása szerint a "dr. F. L." név a végrendeleten jól kivehető, nehézség nélkül olvasható.

[13] A II. rendű felperes fellebbezésében elsődlegesen az elsőfokú részítélet megváltoztatásával keresete szerinti határozat meghozatalát, másodlagosan azt kérte, hogy a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság részítéletét helyezze hatályon kívül és utasítsa az elsőfokú bíróságot a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára. Egyebek mellett azt sérelmezte, hogy az elsőfokú bíróság elutasította a bizonyítási indítványait, holott azok megerősítették vagy cáfolták volna a tanúk által előadott állítást a végrendelet keletkezési időpontja és az aláírás örökhagyótól származása vonatkozásában.

[14] A másodfokú bíróság részítéletével az elsőfokú részítéletet helybenhagyta. Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság helytállóan döntött a végrendelet érvénytelenségének megállapítására irányuló kereset felől, valamint a felülvizsgálati kérelemmel nem érintett felperesek megállapításra irányuló kereseti kérelmének elutasításáról.

[15] A II. rendű felperes fellebbezésével kapcsolatban rámutatott, az elsőfokú bíróság a megjelölt érvénytelenségi okokat vizsgálta, bizonyítási eljárást folytatott le, amelynek keretében tanúkat hallgatott ki. A tanúvallomások alapján jutott arra a következtetésre: a bizonyítékok nem támasztják alá, hogy a perbeli végrendelet a II. rendű felperes által megjelölt okok miatt érvénytelen.

[16] A fellebbezésben foglaltakra tekintettel kiemelte: a Pp. 3. § (5) bekezdése, valamint a Pp. 206. § (1) bekezdése rendelkezéseiből következik, hogy a bizonyítási eljárás során a bíróság nem köteles helyt adni minden előterjesztett bizonyítási indítványnak, csak a szükségeshez képest kell a bizonyítást lefolytatnia. Az elsőfokú bíróság a végrendelet keletkezési körülményeit a tanúvallomások útján tárta fel, és miután ezek alapján az a meggyőződése alakult ki, hogy a végrendeletet az örökhagyó írta alá, nem terhelte további kötelezettség annak megállapítására, hogy az aláírás az örökhagyótól származik-e és erre igazságügyi írásszakértőt rendeljen ki.

[17] Kiemelte: a tanúvallomások között lényeges ellentmondás nem volt, a fellelhető kisebb eltéréseket a végrendelet készítésének időpontja és a tanúvallomások megtétele között eltelt több mint tíz év indokolja. Ilyen körülmények között nem várható el a tanúktól, hogy minden mozzanatra pontosan emlékezzenek. Ezek az eltérések nem indokolják, hogy a hamis tanúzás következményeire történt figyelmeztetés után megtett tanúvallomásokat csupán azért rekessze ki a bíróság a bizonyítékok köréből, mert azok között volt néhány olyan eltérés, amelyek alapján sem a végrendelet keletkezésének időpontját, sem a végrendelkező személyét, sem a végrendelkezési szándékát, sem a végrendeletben rögzített akaratát nem lehet kétségbe vonni, e tekintetben ugyanis a tanúk egyező nyilatkozatot tettek. Utalt arra is, az elsőfokú bíróság részítélete tartalmazza azt a II. rendű felperes által sérelmezett megállapítást is, hogy a végrendelet a rajta feltüntetett dátum időpontjában íródott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!