Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20604/2011/3. számú határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 75. §, 84. §] Bírók: Győriné dr. Maurer Amália, Kisbán Tamás, Kizmanné dr. Oszkó Marianne

Fővárosi Ítélőtábla

2.Pf.20.604/2011/3.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Futó Barnabás (címe) ügyvéd által képviselt (felperes neve, címe) felperesnek a dr. Féja András (címe) ügyvéd által képviselt (I.r. alperes neve, címe) I. rendű és a dr. Bodonyi József Zsolt (címe) ügyvéd által képviselt (II.r. alperes neve, címe) II. rendű alperes ellen személyhez fűződő jog megsértése miatt indult perében a Fővárosi Bíróság 2011. január 18-án kelt 19.P.25.186/2009/12. számú ítélete ellen az I. rendű alperes részéről 13. sorszám alatt és a II. rendű alperes részéről 14. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, fellebbezett részét helybenhagyja.

Kötelezi az I-II. rendű alpereseket, hogy 15 napon belül fizessenek meg a felperesnek 30.000 (harmincezer) forint + áfa fellebbezési költséget.

Kötelezi az I. rendű alperest, hogy fizessen meg a Magyar Államnak külön felhívásra 36.000 (harminchatezer) forint fellebbezési illetéket.

A fennmaradó 36.000 (harminchatezer) forint fellebbezési illetéket a II. rendű alperes illetékmentessége folytán a Magyar Állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság a felperes személyiségi jogának megsértése miatt előterjesztett kereseti kérelmét részben találta alaposnak és megállapította, hogy az I-II. rendű alperes azzal, hogy a II. rendű alperes által szervezett, ...-én tartott sajtótájékoztatón az I. rendű alperes a felperes által ...-én ...-al folytatott magánbeszélgetésének anyagát a felperes hozzájárulása nélkül nyilvánosságra hozta, megsértették a felperes hangfelvétel védelméhez fűződő személyiségi jogait.

Kötelezte az I-II. rendű alpereseket, hogy elégtétel adásaként az ítélet rendelkező részét az ítélet jogerőre emelkedését követő 8 napon belül nyilvános közlésre juttassák el a Magyar Távirati Irodához úgy, hogy a megállapított jogsértésért sajnálkozásukat fejezik ki.

Kötelezte az I-II. rendű alpereseket egyetemlegesen, hogy fizessenek meg a felperesnek 15 napon belül 1.200.000 forint tőkét.

Az ezt meghaladó kereseti kérelmet elutasította és kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alpereseknek egyetemlegesen 400.000 forint + áfa perköltséget.

A le nem rótt illetékről úgy rendelkezett, hogy abból a felperes 799.000 forintot, az I. rendű alperes pedig 40.000 forintot köteles a Magyar Államnak külön felhívásra megfizetni. A II. rendű alperes illetékmentessége folytán a további 40.000 forint illetéket a Magyar Állam viseli.

Az ítélet indokolásában ismertette az Alkotmány 2. § (1) bekezdését, a 7. § (1) bekezdését, a 8. § (1) bekezdését, az 54. § (1) bekezdését, az 59. § (1) bekezdését, a 61. § (1) bekezdését, az 1993. évi XXXI. törvénnyel kihirdetett Európai Egyezmény 10. Cikkét, az 1976. évi 8. törvényerejű rendelettel kihirdetett Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmányának 19. Cikkét, a Ptk. 75. §-át, a 80. § (1)-(2) bekezdését, a 85. § (1) bekezdését, a Legfelsőbb Bíróság PK. 12-13. számú állásfoglalását.

Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a felperes a közte és a ... között ...-én folytatott telefonbeszélgetés nyilvánosságra hozatalához hozzájárulását nem adta. Az alperesek nem büntetőeljárás lefolytatására jogosult szervezetek, így a felvétel nyilvánosságra hozatalához jogi lehetőségük a Ptk. 80. § (3) bekezdése alapján sem állt fenn. A felperes nem minősül közszereplőnek, a beszélgetés pedig nem nyilvános szereplés során került rögzítésre, ezért a hozzájárulás alóli kivételnek a Ptk. 80. § (2) bekezdésében rögzített esete sem áll fent. Tekintettel arra, hogy az I. rendű alperes a nyilatkozatot a felvétel tartalmának nyilvánosságra hozatalát a II. rendű alperesi párt elnökeként és a II. rendű alperes által szervezett sajtótájékoztatón tette meg, ezért az elsőfokú bíróság megítélése szerint mindkét alperes megsértette a felperes hangfelvétel védelméhez fűződő személyiségi jogát és a jogsértést erre tekintettel a Ptk. 84. § (1) bekezdésének a) pontja alapján megállapította.

A Ptk. 84. § (1) bekezdésének c) pontja alapján rendelkezett az elégtételadásról, kifejtve, hogy annak ugyanolyan nyilvánosságot kell biztosítani, mint amilyen nyilvánosság mellett a jogsértés történt.

Az elsőfokú bíróság figyelembe vette azt is, hogy az I. rendű alperes már nem a II. rendű alperes, a ..., ezért a Ptk. 84. § (1) bekezdés c) pontja szerinti objektív jogkövetkezményt úgy rendelte el, hogy az alperesek az ítélet rendelkező részét saját költségükön juttassák el a tájékoztatásban kiemelt szerepet viselő Magyar Távirati Irodához nyilvános közlésre és egyidejűleg fejezzék ki sajnálkozásukat.

A nem vagyoni kártérítés körében hivatkozott a Ptk. 84. § (1) bekezdésének e) pontjára, a 339. § (1) bekezdésére, a 335. § (1) és (4) bekezdésére, a Pp. 3. § (5) bekezdésére, a 4. § (1) bekezdésére, a 163. §-ra, a 164. § (1) bekezdésére, a 206. § (1) bekezdésére, az Alkotmánybíróság 34/1992. (VI. 1.) AB számú határozatára.

Rögzítette, hogy a felperes a tényleges következmények bizonyítása körében kioktatás ellenére sem ajánlott fel személyes előadásán túl más bizonyítékot. Előadása szerint folyamatos magyarázkodásra kényszerült, életét a közlések ellehetetlenítették és az általa vezetett gazdasági társaság is gyakorlatilag tönkrement, elvesztette megrendelőit.

Az elsőfokú bíróság azt is figyelembe vette, hogy a perbeli közlésen kívül az adott időszakban gyakorlatilag számtalan egyéb közlemény foglalkozott hasonló tartalommal az üggyel.

Az összes körülmény mérlegelésével alapvetően a Pp. 163. § (3) bekezdésének alkalmazásával úgy ítélte meg, hogy a közöltek egy folyamat fontos pontját képezték, amelyek kétséget kizáróan negatívan érintették a felperes személyét és alkalmasak voltak a róla alkotott kép negatív befolyásolására, ezért a nem vagyoni kártérítés mértékét 1.200.000 forintban állapította meg, míg az ezt meghaladó felperesi keresetet annak eltúlzott mértéke miatt elutasította.

A perköltség viseléséről a Pp. 81. § (1) bekezdése alapján határozott.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az I. és a II. rendű alperes terjesztett elő fellebbezést.

Az I. rendű alperes jogorvoslati kérelmében előadta, hogy álláspontja szerint az elsőfokú bíróság több okból is tévedett, amikor arra a következtetésre jutott, hogy a felperes a sajtótájékoztatón közöltek alapján vált felismerhetővé.

A sajtótájékoztatást megelőzően a felperes személye nem volt ismert a közvélemény előtt, neve sehol nem merült fel, és nincs olyan bizonyíték ami azt igazolná, hogy a felperest a ...-ei déli sajtótájékoztatót megelőzően - az üggyel kapcsolatban - hírbe hozták volna a nyilvánosság előtt. A felperes is elismerte, hogy az ügy csak a sajtótájékoztató után "robbant be", addig őt senki nem kereste.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!