Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Mfv.10763/2010/4. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1991. évi IV. törvény (Flt.) 7. §, 58. §] Bírók: Földényi Gyuláné, Stark Marianna, Tálné dr. Molnár Erika

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG LEGFELSŐBB BÍRÓSÁGA

mint felülvizsgálati bíróság

Mfv.II.10.763/2010/4.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Szegner Anna ügyvéd által képviselt felperesnek a ... jogtanácsos által képviselt alperes ellen közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt a Kecskeméti Munkaügyi Bíróságnál megindított és 2.M.988/2009/9. számú ítéletével jogerősen befejezett perében az említett határozat ellen az alperes által előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

v é g z é s t :

A Legfelsőbb Bíróság a Kecskeméti Munkaügyi Bíróság 2.M.988/2009/9. számú ítéletét hatályon kívül helyezi és a munkaügyi bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasítja.

A felek felülvizsgálati eljárásban felmerült költséget egyenként 20.000 (húszezer) forintban, míg a felülvizsgálati eljárás illetékét 36.000 (harminchatezer) forintban állapítja meg.

I n d o k o l á s

Az alperes elsőfokú hatósága 2008. április 21-én munkaügyi ellenőrzést tartott a felperes v.-i spárgaültetvényén, ahol 157 fő külföldi (román állampolgár) érvényes egyéni munkavállalási engedély nélkül végzett munkát. Megállapította, miszerint a felperes a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (Flt.) 7. § (1) bekezdését megsértette, ezért határozatával a munkaügyi ellenőrzésről szóló 1996. évi LXXV. törvény (Met.) 7/A. § (2) bekezdés a) pontja alapján 86.644.000 forint Munkaerőpiaci Alap javára történő megfizetésre kötelezte.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes másodfokú határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta. Ezt követően a felperes keresetében a meghozott közigazgatási határozatok hatályon kívül helyezését kérte.

Arra hivatkozott, hogy nem tekinthető az érintett munkavállalók foglalkoztatójának, mert azok a F. romániai székhelyű gazdasági társaság alkalmazottjai és szolgáltatás nyújtására irányuló megállapodás alapján végeztek nála munkát.

A Kecskeméti Munkaügyi Bíróság 2.M.988/2009/9. számú ítéletével az alperes határozatát az elsőfokú határozatra is kiterjedő hatállyal hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú hatóságot új eljárás lefolytatására kötelezte.

A tényállás szerint a felperes és a F. romániai székhelyű társaság 2008. március 20-án "megállapodás szolgáltatásra" elnevezésű, tartalma szerint vállalkozói szerződést kötött. E szerződésben a külföldi cég a felperes spárgaültetvényén található spárganövény felszedését vállalta azzal, hogy a munkát saját munkavállalóival kellett ellátnia, mely munkavállalók lehettek magyarországi, illetve külföldi állampolgárságú munkavállalók is. Utóbbi esetben a munka elvégzésére kiküldetés alapján kerülhetett sor.

A munkaügyi bíróság megállapította, hogy a felperesnek nem volt jogszabályi kötelezettsége annak vizsgálatára nézve, hogy a vállalkozó betartja-e a szerződésben rögzített kötelezettségét, és a saját munkavállalói részére beszerzi-e az E101 számú nyomtatványt.

A munkaügyi bíróság ítélete indokolásában rögzítette, miszerint az alperes a határozatában nem hivatkozott arra, hogy a megállapodást kötő felek között létrejött vállalkozási szerződés színlelt. Levont jogi álláspontja szerint pedig érvényes vállalkozói szerződés esetén nincs lehetőség arra, hogy az alperes a felperest tekintse az érintett munkavállalók foglalkoztatójának. A megismételt eljárásra nézve a munkaügyi bíróság kötelezte az alperest, hogy foglaljon állást abban a kérdésben, hogy a felek között létrejött vállalkozói szerződés érvényes-e, mert amennyiben e szerződés színlelt, csupán akkor van lehetősége foglalkoztatónak tekinteni az alperest. Előírta továbbá annak tisztázását is, hogy a munkaszerződéssel nem rendelkező tíz fő munkavállaló kinek a munkavállalója volt.

A jogerős ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben annak hatályon kívül helyezését és a felperes keresetének elutasítását kérte.

Hivatkozása szerint a munkaügyi bíróság olyan körülmények tisztázására kötelezte az elsőfokú hatóságot, amelyek a megállapított szabálytalanság szempontjából nem relevánsak, illetve a közigazgatási eljárásban és a bírósági eljárás során a felek nem is tették vitássá, hogy a felperes és a romániai székhelyű cég közötti szerződés érvényes, így értelmezhetetlen is annak vizsgálatára való kötelezés, hogy a szerződés esetleg színlelt-e.

A F. képviseletében G. K. 2008. április 22-én felvett jegyzőkönyvben nyilatkozott arra, hogy a 157 fő munkavállalót a romániai cég foglalkoztatja. A munkavállalók neveit, adatait a F. képviselője a jegyzőkönyv mellékleteként csatolta, így okafogyott a munkaszerződéssel nem rendelkező tíz munkavállalóra vonatkozó kötelezés is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!