Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Mfv.10511/2014/6. számú precedensképes határozata társadalombiztosítási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [2011. évi CXCI. törvény (Mmtv.) 19. §, 33. §] Bírók: Farkas Katalin, Magyarfalvi Katalin, Zanathy János

A határozat elvi tartalma:

A rokkantsági ellátás összegének módosítása nem jogszabálysértő, ha az ellátásban részesülő személy egészségi állapotában történt javulás kimutatható. Az állapotjavulást az egészségi állapotból (egészségkárosodásból) kiindulva kell meghatározni. 2011. CXCI. Tv. 19. § (2), 2011. CXCI. Tv. 33/A. § (1) a)

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Mfv.III.10.511/2014/6.szám

A Kúria a Dr. Bodnár Ágnes ügyvéd által képviselt felperesnek a jogtanácsos által képviselt Megyei Kormányhivatal Rehabilitációs Szakigazgatási Szerve alperes elleni társadalombiztosítási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indult perében a Gyulai Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2014. május 15. napján kelt 1.M.346/2013/15. sorszámú jogerős ítélete ellen az felperes részéről benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

Í T É L E T E T:

A Kúria a Gyulai Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 1.M.346/2013/15. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 15 napon belül 10.000 (tízezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

A felülvizsgálati eljárás illetékét a Magyar Állam viseli.

I N D O K O L Á S :

Az alperes a 2013. május 28-án kelt határozatával a jogelőd által megállapított, 2012. január 1-től rehabilitációs ellátásként folyósított ellátást 2013. július 31. napjával megszüntette, egyidejűleg - az NRSZH 2013. április 11-én kelt komplex minősítési véleménye alapján - 2013. augusztus 1-től 41.850 forint rokkantsági ellátást állapított meg.

Az elsőfokú határozatot a másodfokú társadalombiztosítási szerv - a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény (a továbbiakban. Mmtv.) 33/A. § (1) bekezdés a) pontja és egyéb rendelkezései alkalmazásával - helybenhagyta, mert a felperes egészségi állapotának mértékét, minősítését és rehabilitálhatóságát az NRSZH másodfokú bizottsága az elsőfokú bizottsággal azonosan véleményezte.

A munkaügyi bíróság a felperes keresetét az Mmtv. 2. § (1)-(2) bekezdése, 12. § (1) bekezdés a) pontja és 32. § (1) bekezdése alkalmazásával elutasította.

A perben beszerzett, az NRSZH véleményekkel mindenben egyező igazságügyi orvosszakértői vélemény alapján megállapította, hogy a felperes korábbi egészségi állapota a komplex minősítésre vonatkozó részletes szabályokról szóló 7/2012 (II.14.) NEFMI rendeletre (a továbbiakban: NEFMI r.) figyelemmel már nem értékelhető olyan súlyúnak, mint azt a korábbi jogszabályok lehetővé tették.

Az ítélet indokolása szerint a felperes állapotát a 2012. január 1-jétől hatályba lépett új jogszabályok, az Mmtv. 32. § (1) bekezdése alapján, a komplex minősítés elvégzésével felül kellett vizsgálni. A felperest a korábban megállapított 82.860 forint összegű ellátás 2012. január 1. után is megillette mindaddig, amíg a soros felülvizsgálatát elvégezték, ezt követően azonban kizárólag az új minősítési kategória szerinti juttatásban részesülhet, amelynek összegét - az ítéletben részletezettek szerint - az alperes helyesen határozta meg.

A jogerős ítélet ellen a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel, amelyben annak hatályon kívül helyezését és elsődlegesen a jogszabályoknak megfelelő határozat meghozatalát, másodlagosan a munkaügyi bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára való utasítását, valamint az alperes költségekben való marasztalását kérte az Mmtv. 19. § (2) bekezdése és 33/A. § (1) bekezdés a) pontja megsértésére hivatkozva.

Álláspontja szerint a munkaügyi bíróság tévesen jutott arra a következtetésre, hogy állapotában az előző orvosi felülvizsgálatához képest javulás következett be. Az Mmtv. 19. § (2) bekezdése a 3. § (2) bekezdés szerinti minősítési kategóriához képest írja elő az állapotváltozás vizsgálatát, esetében azonban a rehabilitációs hatóság először 2013. évben végezte el a komplex minősítést, így megelőző minősítési kategóriával nem rendelkezett. A 2013. évi és az azt megelőző, 2010. évi felülvizsgálat szöveges értékelése, miszerint rehabilitálható, de komplex rehabilitációja nem javasolt, teljes mértékben megegyezik, amit az állapotváltozás megítélése során figyelembe kellett volna venni. Az ellátás összegének megállapításakor a kedvezményt nem alkalmazták, az állapotjavulásnál kizárólag a két eltérő feltételrendszerben történt orvosi vizsgálat százalékos összehasonlításával döntöttek a jogosultságáról.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!