BH+ 2007.9.417 Ha a munkáltató a választott szakszervezeti tisztségviselő közszolgálati jogviszonyát a közvetlen felsőbb szakszervezeti szerv előzetes egyetértése hiányában szüntette meg felmentéssel, a szakszervezet emiatt kifogással élhet, és annak eredménytelensége esetén a munkaügyi bírósághoz fordulhat. A szakszervezeti tisztségviselő választásának szabályszerűségét a munkáltató a munkaügyi perben (eljárásban) nem vitathatja [Mt. 23. § (3) bekezdés].
A kérelmező szakszervezet az Mt. 23. § (1) bekezdése alapján kifogást nyújtott be a kérelmezett munkáltatónál L. Sz. köztisztviselő felmentésével kapcsolatban. A kifogás szerint a szakszervezet elnöke a kérelmezettet írásban tájékoztatta arról, hogy nevezett a szakszervezet választott tisztségviselője, és ezért az Mt. 28. § (1) bekezdése alapján a közvetlen felsőbb szakszervezeti szerv előzetes egyetértése szükséges a felmentéséhez. A kérelmezett részéről a kifogás benyújtásáig a szakszervezet vezetőségéhez megkeresés nem érkezett.
A kérelmezett a kifogással nem értett egyet, és a felek közötti egyeztetés sem vezetett eredményre.
Ezt követően a kérelmező munkaügyi bírósághoz benyújtott kérelmében a munkáltatói jog gyakorlójának az Mt. 28. § (1) bekezdésébe ütköző jogellenes intézkedése megsemmisítését, L. Sz. szakszervezeti választott tisztségviselő felmentésének hatályon kívül helyezését kérte.
A kérelmezett a kérelem elutasítását kérte azzal az indokolással, hogy a kérelmező L. Sz. szakszervezeti tisztségviselővé való választását kérése ellenére nem bizonyította, ezért az intézkedése nem jogellenes.
A munkaügyi bíróság a végzésében megállapította, hogy L. Sz. felmentése érvénytelen (jogellenes).
A bíróság tényként állapította meg, hogy a szakszervezet elnöke 2005. július 20-án írásban bejelentette a kérelmezettnek, hogy L. Sz. szakszervezeti tisztségviselő. A kérelmezett a bejelentés tényét nem vitatta, ennek ellenére L. Sz. felmentéséhez a szakszervezet előzetes egyetértését nem szerezte be, az Mt. 28. § (1) bekezdésében foglaltakat megsértette.
A kérelmezett fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság végzésében az elsőfokú bíróság végzését megváltoztatta, és a szakszervezeti kifogást elutasította.
A másodfokú bíróság a határozatának indokolásában rámutatott, hogy tévesen állapította meg a munkáltatói felmentés érvénytelenségét a munkaügyi bíróság, hiszen a jogában sértett fél a kifogás elbírálásában félként nem vehet részt, ezért a rá vonatkozó munkáltatói intézkedés hatályon kívül helyezésének nincs helye a nemperes eljárásban. A másodfokú bíróság a tényállás alapján úgy ítélte meg, hogy kétség esetén a szakszervezetnek kell bizonyítania az érintett személynek a belső szabályok szerinti megválasztását, mert az együttműködési kötelezettség körében a tájékoztatási kötelezettség a szakszervezetet is terheli. Mivel a bizonyítás kötelezettségének a kérelmező nem vitásan nem tett eleget, ebből következően a saját felróható magatartására nem hivatkozhat.
A jogerős végzés ellen a kérelmező felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő, amelyben a végzés megváltoztatását és a kérelmének helyt adó határozat hozatalát kérte. Fenntartotta és részletesen kifejtette azt a perben is elfoglalt álláspontját, miszerint a munkáltató a tisztségviselő megválasztásának jogszerűségét nem vitathatja, és ezzel kapcsolatban a munkaügyi bíróság sem vehetett volna fel bizonyítást. Amennyiben a kérelmezettnek aggályai voltak, a bírósági nyilvántartásból meg kellett volna tudakolni a szakszervezet címét és a képviselő nevét, és nem pedig az elnököt különböző bizonyítási cselekményre köteleznie.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!