Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1994.11.592 A feltűnően nagy értékkülönbségre alapított igény elbírálásánál irányadó szempontok [Ptk. 201. § (2) bek., Pp. 164. § (1) bek., 206. § (1) bek., PK 267. sz.].

Az elsőfokú bíróság ítéletével a peres felek között 1991. március 2-án a perbeli ingatlan vonatkozásában létrejött "érvénytelen adásvételi szerződést érvényessé nyilvánította", és az alperest a felperesek részére 98 000 forint megfizetésére kötelezte, az ezt meghaladó, összesen 225 000 forint megfizetésére irányuló keresetet pedig elutasította. Ítéletét arra alapította, hogy a felperesek által 400 000 forintért megvásárolt ingatlan szerződéskötéskori forgalmi értéke 260 000 forint volt, ezért a felperesek jogosultak voltak a Ptk. 201. §-ának (2) bekezdése alapján a szerződést feltűnően nagy értékkülönbség miatt megtámadni. A szolgáltatás és az ellenszolgáltatás közötti feltűnően nagy értékkülönbséget az elsőfokú bíróság 98 000 forint vételár visszafizetésének elrendelésével korrigálta, és megállapította, hogy a szerződés megtámadására alapul szolgáló értékkülönbség ezzel megszűnik. A felperesek által hibás teljesítés jogcímén is előterjesztett keresetet alaptalannak találta, mert a szerződés érvénytelenségére alapított kereset mellett a hibás teljesítés miatt nem lehet igényt érvényesíteni.

Az elsőfokú ítélet ellen az alperes a kereset elutasítása érdekében, a felperesek pedig a marasztalási összegnek 120 000 forintra történő felemelése érdekében fellebbeztek.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett rendelkezéseit nem érintette, megfellebbezett rendelkezéseit pedig részben megváltoztatta, és a felperesek keresetét elutasította. A jogerős ítélet indokolása szerint a Legfelsőbb Bíróságnak a Ptk. 201. §-a (2) bekezdésének értelmezésével kapcsolatban meghozott PK 267. számú állásfoglalása értelmében a feltűnően nagy értékkülönbségre alapított igény elbírálásakor a bíróságnak vizsgálnia kell a szerződéskötés körülményeit, a szerződés egész tartalmát, a forgalmi viszonyokat, az ügylet jellegéből fakadó sajátosságokat, valamint a szolgáltatás és az ellenszolgáltatás meghatározásának módját. A másodfokú bíróság álláspontja szerint a felperesek szerződéskötéskor gondatlanul jártak el, mert az ingatlant (a lakóépületet) csak kívülről tekintették meg, és nem győződtek meg a lakóépület kívülről nem észlelhető műszaki adottságairól. Az ingatlan állapotának későbbi megismerése pedig önmagában nem szolgált alapul a szerződés megtámadására, mert ez ellenkezik az állampolgároktól megkívánt szerződéskötési fegyelemmel.

A másodfokú eljárásban beszerzett szakértői vélemény alapján ugyanakkor megállapította, hogy a megvásárolt ingatlan a szerződéskötéskor 311 000 forint forgalmi értéket képviselt, ezért e forgalmi érték és a ténylegesen kifizetett 400 000 forint vételár közötti különbség nem éri el a szerződés megtámadhatóságának mértékét, a 30%-os értékkülönbséget. A felpereseknek a szerződés megtámadására alapított keresete ezért alaptalan. Az elsőfokú bíróság a kellő összehasonlító adatokkal nem rendelkező szakértői véleményt fogadta el ítélkezése alapjául, ezért az alperest marasztaló döntése megváltoztatásra szorult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!