Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21353/2010/3. számú határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 355. §, 1997. évi CLIV. törvény (Eütv.) 13. §, 15. §, 135. §] Bírók: Kincses Attila, Sághy Mária, Varga Edit

Fővárosi Ítélőtábla

7.Pf.21.353/2010/3.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla a Budapesti 384. sz. Ügyvédi Iroda tagjaként eljáró dr. Simon D. Gábor ügyvéd által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - a Dr. Szász I. Attila Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Szász I. Attila ügyvéd) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen kártérítés iránt indított perében a Fővárosi Bíróság 2010. június 15. napján kelt 32.P/P.III.27.272/2009/13. számú ítélete ellen az alperes részéről 14. sorszám alatt előterjesztett és 15. sorszám alatt megindokolt fellebbezés folytán meghozta a következő

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatja, és a felperesnek járó nem vagyoni kártérítés összegét 3.500.000 (Hárommillió-ötszázezer) forintra, az alperes perköltségfizetési kötelezettségét 350.000 (Háromszázötvenezer) forint plusz áfa összegre, az alperes illetékfizetési kötelezettségét 210.000 (Kettőszáztízezer) forintra leszállítja; míg az állam által viselt kereseti illeték összegét 210.000 (Kettőszáztízezer) forintra felemeli.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg - 15 napon belül - a felperesnek 60.000 (Hatvanezer) forint plusz áfa összegű fellebbezési eljárási költséget.

A le nem rótt 300.000 (Háromszázezer) forint fellebbezési eljárási illetékből az alperes 210.000 (Kettőszáztízezer) forintot köteles - felhívásra - az államnak megtéríteni, míg 90.000 (Kilencvenezer) forint fellebbezési eljárási illetéket az állam viseli.

Ez ellen az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

A felperes 2004. évet megelőzően emlőplasztikai, illetőleg több fül-, orr-, és arcplasztikai műtéten esett át. A felperes a hátán és a hasi részen, valamint a far- és combtájékon zsírleszívás, tovább mindkét lábszárnál implantátum behelyezése mellett a kisajkait érintő szeméremtájéki műtét elvégzését azért kérte az alperestől, mivel annak elszíneződött, megnyúlt részei zavarták erotikus szórakoztatóipari munkavégzésében, illetőleg a vizelésben. A kezelőorvos a műtétet megelőzően a felperest - a felperesen egyidejűleg végzett egyéb plasztikai beavatkozásokra is tekintettel - általánosságban a beavatkozásról, illetőleg a műtét altatással kapcsolatos következményeiről tájékoztatta, közölte, hogy az alsó elszíneződött kisajak részeket, és a lelógó részt eltávolítják, a kisajkak felső részéhez nem nyúlnak hozzá. A felperes a kezelőorvos tájékoztatását követően egy általános, valamennyi plasztikai sebészeti beavatkozásra vonatkozó előírásokat tartalmazó, továbbá a zsírleszívás műtétről tájékoztató, valamint egy az érzéstelenítésbe, altatásba és intenzív kezelésbe való beleegyezést dokumentáló iratot írt alá. Az alperes a 2004. július 22-én elvégzett műtét során a bal oldali kisajak teljes, míg a jobb oldali részleges rezekcióját végezte el, ezáltal a felperes húgycső nyílása és hüvelybemenete - fiziológiás fedése - nyitottá vált, a felperes nemi szervén a hegvonal bal oldalon a csiklóig ér, jobb oldalt a csiklót övező maradék bőrredőben végződik. A felperest a szeméremtájékon kialakult aszimmetria, a hüvely részben fedetlen volta, és az esztétikai eltérések hátráltatják az erotikus szórakoztatóiparban való munkavégzésében, magánélete és nemi élete is károsodott. A szeméremtájék területén kialakult állapot kisajak pótló műtéttel korrigálható, annak eredménye azonban igen kétséges. A műtét és az azzal összefüggő nőiesség érzés megélt változása a felperes fennálló pszichés problémáinak nem közvetlen és kizárólagos oka, de azok felerősödéséhez hozzájárult.

A felperes keresetében 7.000.000 forint nem vagyoni kára kamatokkal történő megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Állítása szerint a műtéti beleegyező nyilatkozaton szereplő aláírás nem tőle származott. Ezen túlmenően hivatkozott arra is, hogy az alperes egyáltalán nem tájékoztatta arról: a csiklóját teljesen amputálni fogja, kisajkait megkisebbíti, és így hozzá fogja varrni a nagyajkaihoz, hüvelye ezáltal teljesen nyitottá válik, továbbá a szexuális élvezet csökkenéséről sem tájékoztatta. A felperes a műtét lehetséges kockázatával és szövődményeivel nem volt tisztában, így nem volt abban a helyzetben, hogy eldöntse: hozzájárul-e a műtéti beavatkozáshoz.

Az alperes érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Előadta, hogy a felperes szeméremtájéki műtétjének egészségügyi indikációja volt, az alperes a felperes részére a szükséges tájékoztatást a műtétet megelőzően megadta. Érvelése szerint az alperes a műtéti beavatkozás során az orvosi szakma szabályai szerint járt el, felróhatóság nem terheli a műtéti beavatkozással összefüggésben. Hangsúlyozta: a felperes jelenlegi pszichés állapota gyermekkorától fennálló okokra vezethető vissza, nem az alperes által végzett műtéti beavatkozás eredménye és következménye. Álláspontja szerint a perben készült több szakértői vélemény közül ... igazságügyi szakértő alapszakértői véleményét lehet figyelembe venni. Hivatkozott arra is, hogy a felperes keresetének összegszerűsége eltúlzott, vitatta, hogy a felperes a szexuális szórakoztatóiparban dolgozna. Érvelése szerint alaptalan a felperesnek a késedelmi kamat megfizetésére irányuló igénye is, ugyanis a per elhúzódása elsősorban a felperes magatartására vezethető vissza.

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperes részére 5.000.000 forintot és ennek 2004. július 23-tól a kifizetésig járó törvényes mértékű késedelmi kamatát, továbbá 1.327.400 forint perköltséget. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Rendelkezése szerint a felperes teljes személyes költségmentessége folytán le nem rótt 120.000 forint eljárási illetéket az állam viseli. Kötelezte az alperest, hogy - felhívásra - az állam javára fizessen meg 300.000 forint eljárási illetéket. Kötelezte továbbá az alperest, hogy a felperes teljes személyes költségmentessége folytán az állam által előlegezett 49.688 forint szakértői díjat - felhívásra - fizesse meg az állam javára. Megállapította, hogy a peres felek egyéb költségeiket maguk viselik.

Az elsőfokú bíróság a perben kirendelt írásszakértő véleménye alapján megállapította, hogy a vitatott beleegyező nyilatkozatokon szereplő aláírás egyértelműen a névtulajdonostól, azaz a felperestől származik. Az elsőfokú bíróság a lefolytatott bizonyítás eredményeképpen megállapította, hogy a felperes és az alperes a szeméremtájéki műtéttel összefüggésben abban állapodott meg, hogy az alperes a felperes kisajkainak elszíneződött területét eltávolítja, de a kisajkak felső részére a műtét nem fog kiterjedni. Az elsőfokú bíróság rögzítette, hogy bár a műtét indikációjának megfelelő dokumentálás az alperes kötelezettsége volt, az alperes sem a kórelőzmény felvételekor, sem a műtét orvosi indikációjának rögzítésekor nem készített fényképfelvételt, illetőleg egyéb rajzot a műtéti területről, a kimetszendő rész nagysága sem került dokumentálásra, így a dokumentáció hiányosságából adódó bizonyítatlanságot az alperes terhére értékelte. Megállapította, hogy az alperes nem az egészségügyi törvényről szóló 1997. évi CLIV. törvény (Eütv.) 77. § (3) bekezdésében írt elvárható gondosság szerint járt el, a műtétet a felperes beleegyezése nélkül terjesztette ki, amely kiterjesztés orvosi indikációját nem bizonyította, ily módon megsértette a felperes önrendelkezési jogát. További megállapítása szerint az alperes a felperest nem tájékoztatta a műtét esztétikai, a felperes egészségére, illetőleg szexuális életére kiható következményeiről. A felperes nem vagyoni kárának összegszerűsége kapcsán értékelte a felperes káreset előtti egészségi állapotát, munkaképességét, a műtéttel összefüggésben bekövetkezett fizikai károsodását, figyelemmel volt továbbá arra, hogy a felperes állapota a szeméremtájékon végleges jellegűnek tekinthető, mérlegelte a felperes életkorát, valamint azt, hogy a szexuális szórakoztatóiparban végzett szolgáltatás ellátását a kialakult esztétikai hiányosság hátráltatja. A perben beszerzett igazságügyi pszichológus szakértői vélemény alapján a mérlegelés körébe vonta a felperes nőiesség érzésének megélt változását, és a pszichés problémáit. Utalt arra, hogy a felperes által előterjesztett magánszakvélemények a bizonyítási eljárás során beszerzett szakvéleményekkel nem kerültek ellentmondásba, a további bizonyítás szükségességét nem vetették fel. Az elsőfokú bíróság a kár bekövetkezésétől, azaz a műtéti beavatkozás napjától számítottan kötelezte az alperest késedelmi kamat fizetésre, ugyanis a felperes mint jogosult nem esett késedelembe, e körben a felperest semmilyen mulasztás nem terheli, így az alperesnek a kamatfizetésre vonatkozó kötelezettsége fennáll. Az elsőfokú bíróság a marasztalási összeget is figyelembe véve kötelezte az alperest a pertárgyérték 20%-ának megfelelő mértékű ügyvédi munkadíj megfizetésére, az alperes hivatkozása ellenére a munkadíj mérséklésére alapos indokot nem talált. Az elsőfokú bíróság az igazságügyi írásszakértő kirendelésével felmerült szakértői díjnak, valamint a Szegedi Tudományegyetem Igazságügyi Orvosszakértői Intézetének 85.900 forint díjának megfizetésére a felperest kötelezte, tekintettel arra, hogy a felperes a szakértői vizsgálaton nem jelent meg, illetőleg az írásszakértő véleményével bizonyítani kívánt tény valótlannak bizonyult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!