Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Bfv.1257/2017/6. számú precedensképes határozata emberölés bűntette tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 21. §, 215. §] Bírók: Mészár Róza, Soós László, Vaskuti András

A határozat elvi tartalma:

A törvényszék másodfokú tanácsának tagjaként a Be. 215. § (3) bekezdése alapján eljáró bíró a 2016. november 30-a után indult büntetőeljárás esetében minősül kizártnak.

***********

Kúria

Bfv.I.1257/2017/6. szám

A Kúria Budapesten, a 2017. év október hó 17. napján megtartott tanácsülésen meghozta a következő

v é g z é s t:

Az emberölés bűntette és más bűncselekmények miatt folyamatban volt büntetőügyben az I. rendű terhelt védője által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Szombathelyi Törvényszék 6.B.200/2011/237. számú és a Győri Ítélőtábla Bf.99/2012/55. számú ítéletét I. rendű terhelt tekintetében hatályában fenntartja.

A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, és ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

A Szombathelyi Törvényszék a 2012. július 20-án kihirdetett 6.B.200/2011/237. számú ítéletével az I. rendű terheltet bűnösnek mondta ki emberölés bűntettében [1978. évi IV. törvény 166. § (1) bekezdés, (2) bekezdés a) és b) pont], rablás bűntettében [1978. évi IV. törvény 321. § (1) bekezdés, (5) bekezdés a) pont], 6 rendbeli - egy esetben társtettesként, egy esetben bűnsegédként elkövetett - rablás bűntettében [1978. évi IV. törvény 321. § (1) bekezdés (4) bekezdés a) pont], társtettesként elkövetett rablás bűntettében [1978. évi IV. törvény 321. § (1) bekezdés, (3) bekezdés c) pont], rablás bűntettének kísérletében [1978. évi IV. törvény 321. § (1) bekezdés, (4) bekezdés a) pont], visszaélés lőfegyverrel vagy lőszerrel bűntettében [1978. évi IV. törvény 263/A. § (1) bekezdés a) pont], társtettesként elkövetett egyedi azonosító jel meghamisítása bűntettében [1978. évi IV. törvény 277/A. § (1) bekezdés a) pont, (2) bekezdés b) pont], 6 rendbeli - egy esetben társtettesként elkövetett - visszaélés okirattal vétségében [1978. évi IV. törvény 277. § (1) bekezdés], 2 rendbeli testi sértés bűntettében [1978. évi IV. törvény 170. § (1) bekezdés, (2) bekezdés], társtettesként elkövetett személyi szabadság megsértésének bűntettében [1978. évi IV. törvény 175. § (1) bekezdés], 2 rendbeli felbujtóként elkövetett rongálás vétségében [1978. évi IV. törvény 324. § (1) bekezdés, (2) bekezdés a) pont], felbujtóként elkövetett rongálás vétségében [1978. évi IV. törvény 324. § (1) bekezdés, (2) bekezdés b) pont], ezért mint többszörös visszaesőt életfogytig tartó fegyházbüntetésre és tíz év közügyektől eltiltásra ítélte, a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontját harminc évben határozta meg, továbbá rendelkezett a járulékos kérdésekről is.

A másodfokon eljárt Győri Ítélőtábla a 2013. október 2-án meghozott Bf.99/2012/55. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét I. rendű terhelt tekintetében megváltoztatta, az általa elkövetett közbiztonság elleni bűncselekményt folytatólagosan elkövetett lőfegyverrel, lőszerrel visszaélés bűntettének (1978. évi IV. törvény Btk.263/A. § (1) bekezdés a) pont) minősítette, ezért és a terhére még megállapított bűncselekmények miatt halmazati büntetésül mint többszörös visszaesőt az elsőfokú bíróság által kiszabott büntetésre ítélte, továbbá vele szemben egymillió forint összegre vagyonelkobzást rendelt el.

A jogerős ügydöntő határozat ellen az I. rendű terhelt védője a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjára alapított felülvizsgálati indítványt nyújtott be. Ebben a Be. 373. § (1) bekezdés II. b) pontjában meghatározott kizárási okra azért hivatkozott, mert az ügyben I.bíró tanácsvezető bíró járt el első fokon és hozott ügydöntő határozatot úgy, hogy a nyomozási bíró határozatával szemben előterjesztett jogorvoslati eljárásokban - a felülvizsgálati indítványban dátummal és az ügy tárgya szerint megjelölt esetekben - eljárt, így az Alkotmánybíróság 21/2016. számú határozatainak megfelelően mint az eljárásból kizárt bíró nem járhatott volna el.

A Legfőbb Ügyészség megítélése szerint az indítvány alaptalan. I.bíró tanácsvezető bíró az indítványban hivatkozott esetekben a Vas Megyei Bíróság másodfokú tanácsának bírájaként a zár alá vételt elrendelő és az I. rendű terhelt előzetes letartóztatásának meghosszabbításáról rendelkező határozatok elleni jogorvoslatokat elbíráló tanács tagjaként járt el, és ugyan a 21/2016. (XI.30.) AB határozat megállapította, hogy a nyomozási bíróra vonatkozó kizárási ok alkalmazásakor alkotmányos követelmény, hogy a büntető ügy további elintézésében ne vegyen részt olyan bíró, aki a nyomozás során bíróként eljárt, ugyanakkor az Alkotmánybíróság nem fogalmazott meg olyan megkötést, hogy az alkotmányos követelményt a határozat közzétételét követően indult büntető eljárásokban kell csak alkalmazni, így kérdésessé vált a követelmény érvényesítésének időbelisége. Megítélése szerint azonban ezt a kérdést a jogalkotó eldöntötte azzal, hogy a Be. 2017. évi XXIX. törvénnyel beiktatott 606/B. § (1) bekezdés b) pontja szerint a törvényszék másodfokú tanácsának tagjaként ekként eljáró bíró a folyamatban lévő eljárásokban és a jogerős ítélettel elbírált ügyek tekintetében a 2016. november 30. után indult büntetőeljárások esetében minősül kizártnak. Miután az I. rendű terhelttel szemben a büntetőeljárás 2013. október 2. napján jogerősen befejeződött, álláspontja szerint az eljárásban az Alkotmánybíróság határozatában megfogalmazott követelmény nem érvényesíthető az ítélet hatályon kívül helyezésével járó igénnyel.

Ezért azt indítványozta, hogy a Kúria a megtámadott határozatokat az I. rendű terhelt tekintetében hatályában tartsa fenn (BF.1201/2017.).

A terhelt védője a Legfőbb Ügyészség nyilatkozatára tett észrevételében kifejtette, hogy mivel az Alkotmánybíróság határozata Magyarország összes személyére és hatóságára - ideértve a törvénykezési és törvényhozó testületeket is - kivétel nélkül kötelező, és azt törvénykezési vagy jogalkotói aktussal sem lehet megkérdőjelezni, vagy lerontani. Ezért álláspontja szerint a 2017. évi XXIX. törvénynek a Be. 21. § (3) bekezdését módosító rendelkezése, illetve az azzal beiktatott 606/B. § (1) bekezdés b) pontja nem értelmezhető úgy, hogy az az Alkotmánybíróság által megfogalmazott alkotmányossági követelmény érvényesítését bárminemű - így különösen önkényes, illetve tetszőleges - időkorláthoz kötné, és a legfőbb ügyész által felvetett időbeli korlátot kizárja ezen túlmenően az, hogy az adott alkotmánybírósági határozat alapjául szolgáló alkotmányjogi panasz benyújtása korábbi, mint a Be.-t módosító törvényben meghatározott 2016. 11. 30-i időpont, továbbá az, hogy az Alkotmánybíróság által felhívott alkotmányos alapelvek a Be. 2004. 07. 01. hatályba lépése óta nem változtak.

.-.-.

A Kúria a megtámadott határozatokat - a Be. 424. § (1) bekezdése alapján tanácsülésen eljárva - a Be. 423. § (4) bekezdésének megfelelően a felülvizsgálati indítványban meghatározott okok alapján, a felülvizsgálati indítvánnyal megtámadott részében vizsgálta felül.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!