Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20458/2007/8. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 148. §, 207. §, 238. §] Bírók: Molnár Ambrus, Németh László, Szűcs József

Fővárosi Ítélőtábla

6.Pf.20.458/2007/8.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN !

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Vajk Kálmán ügyvéd (képviselő címe) által képviselt I.rendű felperes neve (I. rendű felperes címe) I. rendű, II.rendű felperes neve II. rendű és III.rendű felperes neve III. rendű (mindketten II-III. rendű felperes címe) felpereseknek, a dr. Selyeby Judit ügyvéd (képviselő címe) által képviselt I.rendű alperes neve (I. rendű alperes címe) I. rendű, a dr. Fintha-Nagy Ádám ügyvéd (képviselő címe) által képviselt II. rendű alperes (II. rendű alperes címe) II. rendű, a személyesen eljáró III. rendű alperes (III. rendű alperes címe) III. rendű alperesek ellen, szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt indított perében, a Fővárosi Bíróság 2006. december 8. napján meghozott, 10.P.28.138/2004/40. számú ítélete ellen, az I-III. rendű felperes részéről 41. és 42. sorszámok alatt előterjesztett fellebbezés folytán, meghozta a következő

k ö z b e n s ő - é s r é s z í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét a jogalap tekintetében megváltoztatja és megállapítja, hogy a felperesek és az I. rendű alperes között 2002. március 14. napján létrejött ingatlan adásvételi szerződés érvénytelen.

Az első fokú ítéletnek a II. és III. rendű alperesek elleni keresetet elutasító rendelkezését hatályon kívül helyezi, a felperesek és az I. rendű alperes közötti szerződés érvénytelenségéből származó jogkövetkezmények levonása tekintetében az elsőfokú bíróságot további eljárásra és újabb határozat hozatalára utasítja.

A közbenső- és részítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

Az I. rendű felperes és az I. rendű alperes a III. rendű felperes unokái, a II. rendű felperes a III. rendű felperes gyermeke.

Az I. és II. rendű felperesek, valamint az I. rendű alperes egyenlő arányban tulajdonosai a ... helyrajzi számú társasházi lakásnak; a tulajdoni illetőségeiket a III. rendű felperes haszonélvezeti joga terheli.

Az I. rendű alperes és a II. rendű alperes 2002. ...-én kölcsönszerződést kötöttek. A II. rendű alperes a szerződésben arra vállalt kötelezettséget, hogy az I. és II. rendű felperesek tulajdoni illetőségeinek megváltási árára 12.500.000 forint kölcsönt nyújt az I. rendű alperesnek. A kölcsön folyósításának a feltétele az volt, hogy az I. rendű alperes javára az ingatlan egészének tehermentes tulajdonjoga az ingatlan-nyilvántartásban be legyen jegyezve azért, hogy a kölcsön visszafizetésének biztosítására az ingatlant önálló jelzálogjoggal lehessen megterhelni, és arra a II. rendű alperes vételi jogot is szerezhessen.

A felperesek és az I. rendű alperes 2002. ...-én adásvételi szerződésnek címzett szerződést kötöttek. Ezzel az I. rendű alperes 20.900.000 forint megváltási ár ellenében magához váltotta az I-II. rendű felperesek tulajdoni illetőségét. A szerződésben a III. rendű felperes a haszonélvezeti jogáról lemondott. A szerződés szerint az I. rendű alperes a szerződésről kiállított okirat aláírásával egyidejűleg 9.760.000 forintot a felpereseknek megfizetett, további 11.140.000 forintot a II. rendű alperes által folyósított kölcsönből a II. rendű alperes fog a felperesek által megjelölt bankszámlára, legkésőbb 2002. április 12-ig átutalni. A felperesek ebbe az okiratba foglalva a tulajdonosváltozás bekebelezéséhez az engedélyt is megadták. A felperesek a szerződésben arra is kötelezettséget vállaltak, hogy 2002. április 12-ig a lakást elhagyják és azt az I. rendű alperes birtokába adják.

2002. március 25-én az I. rendű alperes és a II. rendű alperes, a II. rendű alperes javára önálló zálogjogot alapító szerződést kötöttek a perbeli lakásra. Az I. rendű alperes külön okiratban vételi jogot is engedélyezett a II. rendű alperesnek. A vételi jogot alapító szerződésben az egész ingatlan vételárát a kölcsönnel azonos összegben, 12.540.000 forintban jelölték meg. A II. rendű alperes az önálló jelzálogjogát átruházta a III. rendű alperesre.

2002. március 6-án az I. rendű felperes és az I. rendű alperes biztosítékszolgáltatási szerződésnek címzett szerződést kötöttek. A keltezésével ellentétben, a szövegéből kitűnően még a közös tulajdon megszüntetése tárgyában kötött szerződést megelőzően kiállított okirat egyebek mellett a következőket tartalmazza:

" I.rendű alperes (I. rendű alperes) 12.000.000 forint összegű hitelt kíván felvenni, amelynek biztosítékaként 1. pont alatt részletezett lakást ajánlaná fel, amelyhez azonban szükséges, hogy tulajdonjogát 1/1 arányban igazolja a bank felé. Amennyiben I.rendű felperes (I. rendű felperes) tulajdoni hányadának időleges átruházásához a hitel felvehetősége érdekében hozzájárul, úgy (az I. rendű alperes) kötelezettséget vállal az alábbiakra: a felvett hitelt 6 hónap alatt visszafizeti, amelyre vonatkozóan pénzügyi teljesítőképességét szavatolja. Tudomásul veszi, hogy I.rendű felperes ezen kifejezett ígéret tudatában írja alá a jelen szerződést, ezért amennyiben a hitel visszafizetés 6 hónapon belül nem történik meg, úgy tévedésbe ejtés és károkozás miatt csalás bűncselekményét követi el. A hitel visszafizetését követően azonnal újabb adásvételi szerződést köt I.rendű felperessel a tulajdonjogának visszaállítása érdekében. A jelen szerződés alapján felvett 12.000.000 forint hitelösszegből 4.000.000 forintot ügyvédi letétbe helyez a jelen okiratot szerkesztő ügyvédnél, hogy ezen összeg 5 munkanapos előtejesítéssel akkor szabadul fel, ha I.rendű felperes 1/3-ad tulajdoni hányada a tulajdoni lap széljegyére visszakerül. Az ügyvédi letét nem teljesítése szintén a csalás büntető tényállását megvalósító cselekménynek minősül. I.rendű felperes a fentieknek megfelelően I.rendű alperes költségére történő visszavásárlási joggal járul hozzá ahhoz, hogy közöttük olyan adásvételi szerződés jöjjön létre, amely biztosítja a nevezett 1/1 arányú tehermentes tulajdonjogát, azonban ezen mögöttes szerződés ennek időtartamát csupán 6 hónapi átmeneti időre és biztosítékadás céljából teszi lehetővé. Amennyiben a fentieket nem teljesíti, úgy kötelezettséget vállal arra, hogy I.rendű felperes tulajdonrésze fejében 10.000.000 forintot kifizet, egyben ennek biztosítékaként ezen ingatlanra jelzálogjogot enged."

A felperesek keresetükben a közös tulajdont megszüntető adásvételi szerződésnek címzett szerződés érvénytelenségének megállapítását, az I. rendű alperes tulajdonjog-bejegyzési kérelme, a II. rendű alperes önálló jelzálogjog és vételi jog bejegyzési-, valamint a III. rendű alperes önálló jelzálogjog bejegyzési kérelmeivel kapcsolatos széljegyek törlését kérték.

Előadták, hogy a szerződést kizárólag azért kötötték meg, hogy az I. rendű alperes a lakást kölcsön visszafizetésének biztosítására jelzálogjoggal terhelhesse meg. Az I. rendű alperes a kölcsönt a banknak nem fizette vissza, nem tett meg mindent a tulajdonjoguk visszaállítása érdekében és ezért a szerződés a jó erkölcs ütközik és semmis. Az I. rendű alperes a szerződés megkötésére megtévesztéssel vette rá őket, ezért a szerződést meg is támadták. A III. rendű felperes megtámadási okként arra is hivatkozott, hogy a haszonélvezeti jogáról kényszer hatására mondott le.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!