Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Budapest Környéki Törvényszék P.24339/2005/32. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 219. §, 263. §, 373. §, 374. §, 375. §, 1997. évi CXLI. törvény (Inytv.) 32. §] Bíró: Sándor Ottó

Pest Megyei Bíróság

11.P.24.339/2005./32.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Pest Megyei Bíróság a mint hozzátartozó által képviselt felperesnek - dr. Kutas Zsófia jogtanácsos által képviselt I. rendű és a ügyvezető által képviselt II. rendű alperesek ellen szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt indult perében, amely perbe a felperes pernyertessége érdekében beavatkozott, meghozta a következő

r é s z í t é l e t e t :

A bíróság a felperesnek a közte és az I. rendű alperes között 1999. november hó 10-én létrejött kölcsönszerződés, jelzálogjogot és vételi jogot alapító szerződések érvénytelenségének megállapítására irányuló;

az I. rendű alperesnek a II. rendű alperest a vételi jog gyakorlására jogosult személyként kijelölő jognyilatkozata;

valamint a II. rendű alperesnek a vételi jog gyakorlására vonatkozó jognyilatkozata érvénytelenségének megállapítására és az eredeti állapot helyreállítására irányuló kereseti kérelmét elutasítja.

Az részítélet ellen a kézhezvételtől számított 15 napon belül fellebbezésnek van helye, amelyet a Ítélőtáblának címezve a Bíróságon lehet 4 példányban előterjeszteni.

A fellebbezési határidő lejárta előtt a felek közösen kérhetik a fellebbezés tárgyaláson kívül történő elbírálását. A másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálhatja el, ha az csak az ítélet indokolása ellen irányul. A felek ilyen esetben tárgyalás tartását kérhetik.

Az ítélőtábla előtti eljárásban a fellebbezést (csatlakozó fellebbezést) előterjesztő fél számára a jogi képviselet kötelező.

I n d o k o l á s :

A bíróság a per anyaga alapján az alábbi tényállást állapította meg:

1999. november hó 10-én az I. rendű alperes kölcsönszerződést kötött a felperessel, amely szerint a kölcsön összege 2.500.000.- Ft, a futamideje 12 hónap, így a lejárat pontos dátumát 2000. november hó 09-i dátummal határozták meg a felek.

Ugyanezen a napon a felek a kölcsön és járulékai biztosítására jelzálogszerződést is kötöttek, amelyben a felperes, mint zálogkötelezett hozzájárult, hogy a hrsz-ú ingatlanára a kölcsön és járulékai erejéig a jelzálogjog bejegyzésre kerüljön. Ezen kívül a felek, szintén a kölcsön biztosítása céljából, vételi jogot is alapítottak a fenti ingatlanra a vételárat 6.800.000.- Ft-ban megjelölve azzal, hogy a vételi jog érvényességének időpontja a szerződés aláírásával kezdődik és 2005. május hó 09. napjáig áll fenn. Rögzítették, hogy a felperesnek a bankkal szemben fennálló kölcsönszerződésből eredő tartozásai, valamint e kötelezettsége késedelmes teljesítése esetén a kölcsönszerződésben meghatározott mértékű késedelmi kamat, és az esetleges végrehajtási költségek biztosítására létesítik a vételi jogot. A bank akkor jogosult a vételi jog gyakorlására, ha az eladó a fent hivatkozott kölcsönszerződésben foglalt fizetési kötelezettségének a vállalt feltételek szerint nem tesz eleget, ideértve, ha a bank az említett szerződésben meghatározott felmondási okok valamelyikének bekövetkezése miatt a szerződést felmondja és az eladó a bank írásos felszólítására meghatározott határidőig a fent említett kötelezettségeinek nem tesz eleget. A felperes eladóként tudomásul vette azt is, hogy a bank jogosult más személy kijelölésre, aki a vételi jogot gyakorolhatja. Amennyiben a bank él a kijelölés jogával, tértivevényes levélben értesíti eladót e személyről. A szerződés 11.) pontja tartalmazza azt is, hogy amennyiben a bank által kijelölt személy él a vételi jogával, az opciós vételárat az ingatlan birtokbavételétől számított 3 napon belül a bank számlájára utalja. A bank ezt követő 5 napon belül a vételárat a hivatkozott kölcsönszerződés alapján fennálló valamennyi lejárt követelése, valamint a vételi jogot alapító szerződésben megjelölt illetékek és költségek beszámításával a kölcsönt folyósító fiók pénztáránál fizeti ki az eladónak.

A felperes és az I. rendű alperes között létrejött mindhárom szerződést az I. rendű alperes részéről két személy írta alá együttes képviselőként, akik közül az egyik volt. Ő ebben az időben az I. rendű alperes képviseletében meghatalmazás alapján aláírási jogosultsággal rendelkezett.

2001. február hó 01-én a II. rendű alperes nyilatkozatot tett, amely szerint - mint a vételi jog kijelölt jogosultja - él a vételi jogával, és az ingatlant megvásárolja. Ugyanezen okiratban szerepelt az I. rendű alperes nyilatkozata arra vonatkozóan, hogy a vételi jog gyakorlására II. rendű alperest jelölte ki. Az okiratot a felperes 2001. február hó 16-án átvette.

2001. október hó 29-én a Földhivatal 48437/2001. számú határozatával a II. rendű alperes tulajdonjog bejegyzés iránti kérelmét elutasította azon indokolással, hogy a vételi jog személyhez kötött, nem átruházható.

A Földhivatal a 2002. január hó 09. napján kelt 31039-2/2001. számú határozatával az elsőfokú határozatot megváltoztatta, és elrendelte a II. rendű alperes tulajdonjogának bejegyzését. A Bíróság 8.K.26.140/2003./18. sorszámú ítéletével a határozatot hatályon kívül helyezte, és a földhivatalt új eljárásra kötelezte. Ezt követően a Földhivatal 2003. november hó 05-én kelt, 30442-7/2003. számú határozatával a II. rendű alperes fellebbezésére tekintettel az elsőfokú határozatot megsemmisítette, és a földhivatalt új eljárásra és új határozat hozatalára utasította. Utalt arra, hogy nem a vételi jog átruházásáról, hanem a vételi jog gyakorlására jogosult személy kijelöléséről volt szó, erre tekintettel az elsőfokú eljárásában a körzeti földhivatalnak elsődlegesen azt kell vizsgálnia, hogy a bejegyzési kérelemhez csatolt okiratok megfelelnek-e az elbírálásra irányuló alaki- és tartalmi követelményeknek.

A Földhivatal 60117/2003./2001./01.20. számú határozatával a II. rendű alperes tulajdonjog bejegyzése iránti kérelmét ismét elutasította, hivatkozva arra, hogy a benyújtott okiratok nem felelnek meg a bejegyzéshez szükséges alaki- és tartalmi kellékeknek.

A Földhivatal 2004. május hó 06-án, 30064/2004. számú határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta. Indokolásában kifejtette, hogy a vételi jog gyakorlásakor a bejegyzett vételi jog megszűnik, ezzel egyidejűleg a jogosult javára tulajdonjog keletkezik, ezért az Inytv. 32. §-ának (3) bekezdése szerint a bejegyzésnek közokirat, vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokirat alapján van helye. Ilyen esetben a fenti előírásoknak megfelelő okiratok közjegyző által hitelesített példányai nem szolgálhatnak a bejegyzés alapjául, mivel az eredeti okiratokon fellelhető érvényességi kellékek egy része - jelen esetben a nyilatkozatot ellenjegyző ügyvéd szárazbélyegző lenyomata - azok egyszerű fénymásolatain nem látszanak, és azt a másolathoz fűződő közjegyzői záradék sem pótolja. A bejegyzési kérelem alapjául benyújtott vételi jog gyakorlásáról rendelkező nyilatkozat nem eredetben, hanem közjegyző által hitelesített másolatban került benyújtásra a földhivatalhoz, ezért az nem felel meg a fent idézett jogszabályi előírásoknak. Megállapította azt is, hogy a vételi jog gyakorlásáról rendelkező nyilatkozat első lapján a nyilatkozattevő, az ellenjegyző ügyvéd, és a vételi jog jogosultjának kézjegyét nem tartalmazza, amely szintén a bejegyzés alapjául szolgáló okirat alapvető érvényességi kelléke, és utólag nem pótolható. További hiányosság még az, hogy az aláírási címpéldány, illetőleg a cégkivonat csak egyszerű fénymásolatban került csatolásra.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!