Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1999.4.179 I. Az építmény- és telekadó az adós vagyonának megóvását szolgáló költségnek minősül, azt tehát a felszámoló ennek megfelelően köteles besorolni [1990. évi C. tv. 1. § (1) bek., 6. §, 11. § (1)-(3) bek., 12. § (1) bek., 1991. évi IL. tv. (Cstv.) 57. § (1) bek. a) pont, (2) bek. b) pont].

II. Ha az építmény- és telekadó - az önkormányzati rendelet szerint - önadózási formába sorolt adó, és az adózó e kötelezettségének nem tesz eleget, az adóbevallás elmaradása a felszámolási eljárás keretén belül nem kifogásolható [1990. évi XCI. tv. 87. § (2) bek., 1990. évi C. tv. II. fejezet, Cstv. 57. §].

Az adós gazdálkodó szervezet által 1992. március 13-án kezdeményezett és eredménytelennek bizonyult csődeljárás után a Cégközlöny 1992. július 30-i 30. számában közzétett felszámolási eljárásban az elsőfokú bíróság az 57/IX. sorszámú végzésével a hitelező "kifogását" elutasította.

A végzés indokolása szerint az adós a felszámolási eljárás megindulásakor gazdasági tevékenységét megszüntette, v.-i gyáregységét bérbe adta a V. Korlátolt Felelősségű Társaságnak (a továbbiakban: Kft.), s a bevételből 1995-ig eleget tett a hitelezővel szemben fennálló építmény- és telekadó-fizetési kötelezettségének. A bérlő 1995-től nem fizet bérleti díjat, ezért - forrás hiányában - az adós is megszüntette az adó befizetését. A hitelező 1996. április 2-án "kifogást" jelentett be az adófizetési kötelezettség elmulasztása miatt, s kérte a bíróságot, hogy kötelezze az adóst az 1996. április 1-jéig esedékessé vált 563.859,-Ft, illetve az 1996 I. félévére előírt 177.285,-Ft adóhátralék megfizetésére. E tényállás alapján az elsőfokú bíróság - az irányadó 1991. évi IL. törvény (Cstv.) 57. §-ának (2) bekezdésére utalással - megállapította, hogy az adósnak a felszámolási eljárás megindulása után adófizetési kötelezettsége csak akkor keletkezhet, ha gazdasági tevékenységét nem szünteti meg, vagyis a Cstv. a felszámolás alatti gazdasági tevékenységhez köti az adófizetési kötelezettséget. Mivel pedig az adós gazdasági tevékenységet nem folytat, a bérleti szerződést is felmondta, az adófizetésnek nincs forrása.

E végzés ellen a hitelező élt fellebbezéssel, kérte a végzés megváltoztatását, fenntartva az adós adófizetési kötelezésével kapcsolatos kérelmét. A hitelező álláspontja szerint az építményadó-fizetési kötelezettségnek nem feltétele a gazdasági tevékenység, az adót az épület megléte esetén fizetni kell. Vitatta a hitelező az adós által kötött bérleti szerződés megszűnésével kapcsolatos adósi állítást is, mert helyszíni eljárása során megállapította, hogy a bérlő Kft. folyamatosan működik, rendszeresen 80-100 főt foglalkoztat.

Az adós a fellebbezésre tett észrevételeiben az elsőfokú végzés helybenhagyását kérte. Előadta, hogy a felszámolás elrendelésével gazdasági tevékenységét megszüntette, v.-i ingatlanát 1992. január 1-jétől a Kft. bérli, s amíg e cég a bérleti díjat fizette, az adós is eleget tett adófizetési kötelezettségének. A bérlő azonban - anyagi nehézségei miatt - beszüntette a bérleti díj fizetését, ezért az adós a bérleti szerződést 1994. július 15. napjára fel is mondta. A Kft. tehát az ingatlant jelenleg jogcím nélkül használja. Egyéb intézkedés megtételét - pl. felszámolási eljárás kezdeményezését - viszont mellőzte az adós a bérlője ellen, mert ez a mintegy 80-100 fő dolgozó munkaviszonyának megszűnésével járt volna. Hangsúlyozta végül az adós, hagy gazdasági tevékenység hiányában adófizetési kötelezettsége a felszámolási törvény alapján sem felszámolási költségként, sem egyéb jogcímen nincs.

A fellebbezés annyiban alapos, hogy a rendelkezésre álló adatok alapján az ügyben megalapozott döntés nem hozható.

A jelen, 1993. szeptember 2-a előtt indult felszámolási eljárásban alkalmazandó 1991. évi IL. törvény (Cstv.) különbséget tesz a felszámoló jog- vagy érdeksértő intézkedése vagy mulasztása ellen, az 51. § (1) bekezdése szerinti kifogás mint jogvédelmi eszköz és a 46. § (3) és (4) bekezdése szerint intézendő hitelezői igény között. Az adott ügyben a hitelező az építmény- és telekadó megfizetésére irányuló igényét, vagyoni követelését érvényesítette, erre figyelemmel tévesen járt el az elsőfokú bíróság akkor, amikor azt kifogásnak minősítette.

Ami a hitelezői igényt, vagyis az adós adófizetési kötelezettségét illeti, e vonatkozásban is téves volt az elsőfokú bíróság hivatkozása, mert a Cstv. rendelkezései az adófizetési kötelezettségnek csak a felszámolási eljárás során történő rangsorolását és kielégítési rendjét szabályozzák azzal, hogy a felszámolás kezdő időpontját megelőzően keletkezett adótartozás a Cstv. 57. §-a (1) bekezdésének e) pontja szerinti hitelezői igénynek minősül, a felszámolás kezdő időpontját követően felmerült adótartozás viszont a Cstv. 57. §-a (2) bekezdésének b) pontjába tartozó felszámolási költség.

A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény II. fejezetében, az ún. vagyoni típusú adók között szabályozza az építményadót. A törvény 11. §-ának (1) és (3) bekezdései értelmében az adókötelezettség az építményhez kapcsolódik, annak rendeltetésétől, illetve hasznosításától függetlenül; a 22. § (1) bekezdése szerint pedig az adó alanya az, aki a naptári év első napján az építmény tulajdonosa. E törvény 1. §-ának (2) bekezdése, illetve 6. §-a értelmében a helyi adót az önkormányzat - a törvény keretei között s a részletes szabályokat megállapítva - rendelettel vezetheti be. A Legfelsőbb Bíróság más eseti döntésében már hangsúlyozta, hogy az adós vagyonát terhelő, a felszámolás tartama alatt is fizetendő építmény- és telekadó - mint az adós vagyonának megóvásával, megőrzésével kapcsolatos költség - ugyancsak a Cstv. 57. §-a (2) bekezdésének b) pontjába tartozó, azaz a törvény 57. §-a (1) bekezdésének a) pontja szerinti felszámolási költségnek minősül. Helytállóan érvelt tehát a hitelező azzal, hogy a felszámolás alatt álló vállalat helyiadó-fizetési kötelezettsége független a gazdasági tevékenységtől.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!