Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1988.8.275 I. A lakásból távozó házastárs a lakáshasználati jog ellenértékének reá eső részére akkor is igényt tarthat, ha a házastársak lakáshasználata nem tulajdonjogon, illetőleg bérleti jogosultságon hanem egyéb vagyonértékű jogosultságon, így haszonélvezeti jogon alapszik [Csjt. 31/C § (1) bek.].

II. Amennyiben a házastárs a lakáshasználati jog ellenértékének megfizetésére nem képes, illetőleg erre felhasználható különvagyona nincs, akkor a házastársaknak a bontóperben a vagyonközösség megosztását is kérni kell, mert csak így van lehetőség arra, hogy a bíróság a lakáshasználati jog ellenértéke összegével a házastársi közös vagyonnak a fizetésre kötelezett házastársra eső részét csökkentse [Csjt. 31/C § (4) bek.].

Az elsőfokú bíróság ítéletével a peres felek házasságát felbontotta, a. felperest kötelezte, hogy 1987. január hó 1. napjától kezdődően fizessen meg az alperesnek 1500 Ft havi házastársi tartásdíjat, a tartásdíjhátralék összegét 15 000 Ft-ban állapította meg, amelynek megfizetésére a felperes javára havi 500 Ft részletfizetést engedélyezett, ezt meghaladóan pedig a keresetet elutasította.

Az ítélet ellen mind a felperes, mind pedig az alperes fellebbezést: jelentettek be.

A felperes fellebbezésében az elsőfokú ítélet részbeni megváltoztatásával a házastársi tartásdíj összegének havi 700 Ft-ra történő leszállítását, továbbá azt kérte, hogy kötelezze a másodfokú bíróság az alperest 50 000 Ft megfizetésére a lakáshasználati jog ellenértéke jogcímén, míg az alperes fellebbezési támadása ugyancsak az elsőfokú ítélet részbeni megváltoztatására és a felperes terhére megállapított elsőfokú perköltség összegének felemelésére irányult.

A másodfokú bíróság a felperes fellebbezési támadását a házastársi tartásdíj összegszerűségével kapcsolatosan részben alaposnak találta, a lakáshasználati jog ellenértéke tekintetében ugyanakkor megállapította" hogy az elsőfokú bíróság határozatát az elsőfokú eljárás lényeges szabályainak a megsértésével hozta meg, így ebben a körben az elsőfokú bíróság ítéleti döntése törvénysértő, ugyanakkor megalapozatlan is, ezért e vonatkozásban az elsőfokú bíróság ítéletét a Pp. 252. §-ának (2) és (3) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú bíróságot a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára utasította.

Ugyanakkor az alperes fellebbezési támadását megalapozatlannak találta.

A másodfokú bíróság a hátralékos tartásdíj tekintetében alaposnak találta a felperes fellebbezési támadását, és a fellebbezési kérelemnek megfelelően havi 700 Ft-ra szállította le a felperest terhelő kiegészítő házastársi tartásdíj összegét.

1987. szeptemberétől kezdve azonban a nyugdíjas felperes egyéb kereső foglalkozást is folytat, így a havi jövedelme az elsőfokú ítéletben írt 9 000 Ft körül alakul, ebből az összegből már magasabb összegű tartásdíj fizetésére képes, ezért ettől az időponttól kezdve 1000 Ft az a reális kiegészítő tartásdíj, amely az alperest - figyelembe véve saját nyugdíját, továbbá a konyhakertből származó jövedelmét is - jogszerűen megilleti.

A fent kifejtett indokokra figyelemmel a másodfokú bíróság a házastársi tartásdíjjal kapcsolatos elsőfokú ítéleti rendelkezést a Pp. 253. §-ának (2) bekezdése alapján - fellebbezett részében - részben megváltoztatta.

Tévesnek ítélte viszont a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét a lakáshasználati jog ellenértékével kapcsolatosan.

A felperes fellebbezési támadása folytán e körben a másodfokú bíróságnak mindenekelőtt abban a kérdésben kellett állást foglalnia, hogy a felperest a lakáshasználati jog ellenértéke megilleti-e akkor, ha a perbeli ingatlanban csak haszonélvező, illetőleg akkor, ha haszonélvezeti joga - az arról történt lemondás folytán - megszűnt.

Kétségtelen, hogy a Csjt. 31/C §-ának (2) bekezdése a lakáshasználati jog ellenértékének mértéke körében két esetcsoportról rendelkezik, az egyik, ha a lakás a házastársak vagy valamelyik házastárs tulajdona, a másik esetkör pedig, ha a lakás bérlakás.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!