Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Szombathelyi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.230/2009/5. számú határozata közigazgatási határozat hatályon kívül helyezése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 339. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 130. §, 132. §] Bíró: Szőke Zoltán

Kapcsolódó határozatok:

*Szombathelyi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.230/2009/5.*, Kúria Mfv.10912/2009/4. (EH 2010.2251, BH 2011.1.23)

***********

Szombathelyi Munkaügyi Bíróság

1.M.230/2009/5. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Szombathelyi Munkaügyi Bíróság Pál és Kozma ügyvédi iroda dr. Kozma Anna ügyvéd ( által képviselt F.I.Kft. () felperesnek-,

általános meghatalmazás alapján eljáró dr. Tordai Ildikó ügyvéd () által képviselt O. E. () alperes ellen,-

közigazgatási határozat hatályon kívül helyezése iránti perében meghozta a következő

Í T É L E T E T :

A munkaügyi bíróság az alperes 3097-14/2008-1218. és a 9891-2/2008-5010. számú határozatát hatályon kívül helyezi.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 15.000.- (Tizenötezer) forint +20 (Húsz)% Áfa ügyvédi munkadíjat mint perköltséget.

A felmerült 16.500,-(tizenhatezer-ötszáz)Ft eljárási illetékköltséget az Állam viseli.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I N D O K O L Á S :

Az alperes Nyugat-dunántúli Munkaügyi Felügyelősége munkaügyi ellenőrzést tartott 2008. április 17-én a felperesi munkáltató Sárvár, Ikervári út 42. szám alatti munkavégzési helyén.

A lefolytatott bizonyítási eljárást követően a 2008. szeptember 22-én kelt 3097-14/2008-1218. számú határozatában a feltárt szabálytalanság megszüntetésére kötelezte a felperest, melynek során a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül akként kötelezte, hogy V.K.munkavállalót megillető 2006-2008. évi pótszabadságot adja ki.

E határozat indokolásában megállapította az alperes, hogy az ellenőrzés során a munkáltató V.K. munkavállaló pótszabadság kiadására vonatkozó rendelkezések betartását vizsgálta a 2006-2008. naptári évekre és megállapította, hogy erre az időszakra nem adta ki nevezett munkavállaló részére az általa igényelt, munkaviszonya alapján a gyermek után járó és őt megillető pótszabadságot, a munkavállaló írásban beterjesztett kérése ellenére.

Ezzel megsértette az Mt.132.§ (2) bekezdésében előírt rendelkezéseket.

A tényállás tisztázásakor bizonyítékként lett figyelembe véve a munkáltató képviselőjének, H.L. elismerő jegyzőkönyvi nyilatkozata, a "pótszabadság gyermek után......" elnevezésű kivonat, V.K.munkavállaló tanúmeghallgatási nyilatkozata továbbá, V.K.által bemutatott pótszabadság-igénylő lapok másolatai.

A felperes fellebbezése folytán eljáró II. fokú alperesi közigazgatási szerv a 2008. december 3-án kelt 9891-2/2008-5010. számú határozatával az I. fokú határozatot helybenhagyta.

A határozat indokolása részletezte többek között a felperes fellebbezésének a lényegét is. E szerint az I. fokú hatóság eljárása során nem tisztázta kellően a tényállást, azt a határozat indokolásában sem rögzítette megfelelően. A feltárt szabálytalanságot egyedi munkaügyi jogvita tárgyának tartja, mely a munkaügyi bíróság hatáskörébe tartozik. Hivatkozott egy., mellékletként csatolt "A gyermek után járó pótszabadság" című cikkben foglalt álláspontra, amely a MÉ 2008. májusi számában jelent meg. E szerint sérti a rendeltetésszerű joggyakorlás követelményét, ha az egyik szülő éppen a gyermek gondozása érdekében az Mt. 138.§ (5) bekezdése alapján fizetés nélküli szabadságot vesz ki, és a gyermekek után járó pótszabadságot mint a gyermekek nevelésében nagyobb szerepet vállaló fél az egyébként dolgozó szülő igényli.

A felperes fellebbezésében sérelmezte, hogy a határozat alapjául szolgáló bizonyítékok nem helytállóak, azok eredete bizonytalan.

Tekintettel arra, hogy a munkavállaló nem bizonyította, hogy a házastársa a GYES igénybevétele mellett munkát végez, a munkáltató véleménye szerint a pótszabadságra nem jogosult.

A lefolytatott eljárás során a II. fokú határozat indokolásában írtak szerint megállapítható volt, hogy az érintett munkavállaló nem kapta meg a két gyermeke után járó összesen 12 nap pótszabadságot.

A II. fokú hatóság álláspontja szerint az eljáró felügyelő mind a helyszínen, mind a Felügyelőség hivatalos helyiségében teljes mértékben eleget tett a Ket. 50.§-ában foglalt tényállás-tisztázási kötelezettségének, a határozat meghozatala során minden bizonyítékot súlyának megfelelően értékelt, döntését valósághű tényállásra alapította.

Az Mt. 132.§ (2) bekezdésével összefüggésben pedig utalt arra, hogy a törvény kommentárja kiegészíti mindezt azzal, hogy a Munka Törvénykönyve a szülők döntésére bízza, melyikük kapja a pótszabadságot. Kifejti továbbá, hogy a munkáltatónak célszerű a szülőket nyilatkoztatni, hogy elkerüljék a kettős kifizetést, a pótszabadság jogtalan igénybevételét.

Mindebből következik, hogy a fellebbező álláspontja, mely szerint a munkáltató jogosult felülbírálni a szülők döntését, illetve bizonyításra kötelezheti a munkavállalót, téves. Az Mt. 4.§-a által előírt rendeltetésszerű joggyakorlás követelményét nem sérti az a tény, hogy a munkavállaló házastársa fizetés nélküli szabadságot vesz igénybe, különös tekintettel arra, hogy a GYES-en lévő házastárs bármikor jogosult Alkalmi Munkavállalói könyvvel munkát vállalni a munkáltató tudomása és hozzájárulása nélkül. Függetlenül azonban attól, hogy ezen lehetőséget az érintett igénybe veszi, vagy sem, a munkáltató a szülők döntését köteles elfogadni. A Kommentár mint a nem rendeltetésszerű magatartásként a kettős igénylést illetve igénybevételt említi, mely valóban sérti a munkáltató jogos érdekeit.

A munkáltató által becsatolt fent említett folyóirat-cikket és az abban szereplő állásfoglalást az alperes nem fogadta el. A vélemény, melyet a munkáltató mint jogforrást fogadott el és alkalmazott, teljes mértékben leszűkítően, a törvényalkotó kommentárban kifejtett céljától eltérően értelmezi az Mt. idézett rendelkezéseit. Az adott ügyre irányadó jogszabályok tartalmát a jogszabály-értelmezés általános alapelveinek megfelelően a szavak általánosan elfogadott jelentése szerint kell értelmezni, figyelembe véve a törvényalkotó célját, a jogszabály jogrendszerben elfoglalt helyét és a formális logika szabályait. A jogirodalom értelmezés kötelező erővel nem bír.

Mindezek alapján tehát megalapozottnak látta, hogy V.K. munkavállaló jogosult a 2 gyermek után 2006-2008 időszakra vonatkozó összesen 12 nap pótszabadság igénybevételére.

- . -

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!