Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2000.12.533 Az eljárási szabálysértés miatt előterjesztett felülvizsgálati indítvány esetén nincs lehetőség arra, hogy a Legfelsőbb Bíróság olyan terhelt ügyében is folytassa le az eljárást, aki nem terjesztett elő felülvizsgálati indítványt [Be. 192. § (4) bek. a) pont, 250. § II/d. pont, 284/A. § (2) bek., 47. § a) pont].

A városi bíróság az 1996. november 6. napján kelt, valamint a megyei bíróság az 1997. szeptember 9. napján kelt ítéletével társtettesként, jelentős értékre, dolog elleni erőszakkal elkövetett lopás bűntettének kísérlete miatt a II. r. terheltet 1 év 5 hónapi börtönbüntetésre ítélte.

A jogerős bírósági ítéletek ellen a terhelt és védője nyújtott be felülvizsgálati indítványt. A felülvizsgálati indítvány egyrészt a jogerős ítéleti tényállás megalapozottságát vitatja, másrészt pedig a jogerős ítéletekben foglalt minősítést, mivel az indítványban foglaltak szerint sem a lopás bűntette, sem a társtettesi minőség nem állapítható meg az ítéletekben foglalt tényállás alapulvételével sem. A nyilvános ülésen a védő az indítványt azzal egészítette ki, hogy mivel az 1996. május 22. napján tartott elsőfokú bírósági tárgyaláson nem volt jelen a védő, és mivel az ügyben a védelem kötelező, a Be. 284/A. §-ának (2) bekezdésére - utalással a Be. 250. §-ának II/d pontjára - is alapította a felülvizsgálati indítványt, a jogerős bírósági határozatok hatályon kívül helyezését indítványozva.

A legfőbb ügyész a felülvizsgálati indítvánnyal megtámadott bírósági határozatok hatályukban fenntartását indítványozta.

A Legfelsőbb Bíróság által lefolytatott felülvizsgálati eljárásban az ügyben eljárt bíróságok által megállapított és a bírósági határozatokban rögzített tényállás az irányadó. E tényállást alapul véve pedig a terhelt bűnösségére levont következtetés és a cselekmény minősítése is törvényes. A tényállás lényeges része, hogy a II. r. terhelt két társával azért utazott a városba, hogy ott egy nagyobb értékű személygépkocsit tulajdonítsanak el. Autójukat a közelben leállítva bejutottak a panzió udvarára, majd a BMW Cabrió jobb első ajtajának a kulcsát zárkihúzás módszerével kiemelve, hamis kulcsot készítettek. Ezt követően a II. r. vádlott és a társa a kerítésen kívül állva figyeltek, nem jön-e valaki, miközben az I. r. vádlott a gépkocsiba beülve azt a hamis kulcs segítségével megpróbálta elindítani. Az ítéleti tényállás tehát a "bejutottak" és hamis kulcsot "készítettek" szavakból kitűnően - szemben a felülvizsgálati indítványban írtakkal - nemcsak a kerítésen kívüli figyelést állapította meg a II. r. terhelt terhére, ezért nem tévedtek az ügyben eljárt bíróságok, amikor nem a felülvizsgálati indítványban helyesnek tartott bűnsegédi, hanem társtettesi minőséget állapítottak meg a II. r. terhelt terhére.

Rámutat a Legfelsőbb Bíróság e körben arra is, hogy önmagában a minősítés vitatása nem felülvizsgálati ok, csak akkor, ha ez törvénysértő büntetés kiszabására érdemi kihatással van. Törvénysértőnek azonban csak az a büntetés tekinthető, amelyet nem a törvényes minősítésnek megfelelő büntetési tétel keretei között szabtak ki. Az adott ügyben kiszabott 1 év 5 hónapi börtönbüntetés törvénysértés nélkül (a büntetési tételkereten belül) kiszabható a felülvizsgálati indítványban helyesnek tartott bűnsegédi minőség vagy jármű önkényes elvételének bűncselekménye esetén is. A Legfelsőbb Bíróság tehát a felülvizsgálati eljárásban akkor sem állapíthatta volna meg a megtámadott bírósági határozatok "törvénysértő" voltát, ha a felülvizsgálati indítványban írt minősítés lenne a helyes.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!