Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Mfv.10716/2012/8. számú precedensképes határozata jutalom megfizetése (JUBILEUMI jutalom megfizetése) tárgyában. [2010. évi LVIII. törvény (Ktjt.) 23. §] Bírók: Bicskei Ildikó, Stark Marianna, Szolnokiné dr. Csernay Krisztina

A határozat elvi tartalma:

A jubileumi jutalomra, mint béren kívüli juttatásra senkinek nincs az Alkotmányból fakadó szerzett, alanyi joga. A jogosultságot mindig a hatályos jogszabályok alapján kell elbírálni. 2010. LVIII. Tv. 23. § (1), 2010. LVIII. Tv. 23. § (3), 1952. III. Tv. 123. §

***********

Mfv.II.10.716/2012/8.szám

A Kúria a Horváth és Kecskeméti Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Horváth Géza ügyvéd) által képviselt felperesnek - a dr. ... jogtanácsos által képviselt Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium alperes ellen jubileumi jutalom megfizetése iránt a Fővárosi Munkaügyi Bíróságnál 16.M.5335/2010. szám alatt megindított és másodfokon a Fővárosi Törvényszék 51.Mf.630.762/2012/6. számú ítéletével jogerősen befejezett perében az említett másodfokú határozat ellen a felperes által előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán a 2013. szeptember 11-én megtartott nyilvános tárgyalás alapján meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Kúria a Fővárosi Törvényszék 51.Mf.630.762/2012/6. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 20.000,- Ft (Húszezer forint) felülvizsgálati eljárási költséget, valamint az államnak - külön felhívásra - 242.500,- Ft (Kettőszáznegyvenkettőezer-ötszáz forint) felülvizsgálati eljárási illetéket.

I n d o k o l á s

A felperes a keresetében 35 éves jubileumi jutalom jogcímén 2.424.400,- Ft és ezen összeg kamatai, az alperes 2010. augusztus 30-án kelt értesítése jogellenességének megállapítását, továbbá 300.000,- Ft nem vagyoni kártérítés és ezen összeg kamatai, valamint perköltség megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

A Fővárosi Munkaügyi Bíróság a 16.M.5335/2010/19. számú ítéletével a felperes keresetét elutasította.

A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint a felperest közszolgálati jogviszonya alatt arról tájékoztatták, hogy a jubileumi jutalomra jogosító szolgálati idő kezdő időpontja 1975. augusztus 16. napja. A felperes a számítás alapján 2000. augusztus 16-án 25 éves 2005. augusztus 16-án 30 éves jubileumi jutalomban részesült. Az alperes 2010. július 6-án arról értesítette a felperest, hogy a közszolgálati jogviszonya 2010. július 6-ával kormánytisztviselői jogviszonnyá alakul át. Az alperes Személyügyi, Jogi képviseleti és Biztonsági Főosztálya vezetője 2010. augusztus 30-án kelt WI-ÁJ/KIM/349/2/2010. számú levelében a felperesre vonatkozóan felsorolta a jubileumi jutalomra jogosító idő számításánál figyelembe vehető időszakokat, amelyből hiányzott a felperesnek a ...nél 1975. augusztus 15-től 1977. szeptember 14-ig, a ... számú Vállalatánál 1977. szeptember 15-től 1979. március 15-ig, valamint az Egészségügyi Dolgozók Szakszervezeténél 1985. október 1-től 1987. augusztus 15-ig terjedően munkaviszonyban eltöltött ideje, amely időket a közszolgálati jogviszonya alatt jubileumi jutalomra jogosító időként ismertek el. A levélben az alperes arról tájékoztatta a felperest, hogy a jubileumi jutalomra jogosító idő számításának kezdő időpontja 1981. január 20-a, ennek megfelelően a 35 éves jubileumi jutalomra 2016. január 20-án válik jogosulttá.

A munkaügyi bíróság az ítéletének indokolásában megállapította, hogy a kormánytisztviselők jogállásáról szóló 2010. évi LVIII. törvény (Ktjv.) 2010. július 6-án történő hatályba lépésével módosultak a jubileumi jutalomra vonatkozó előírások. Az új szabályozás értelmében figyelmen kívül kellett hagyni a ...tel, a ... számú Vállalattal és az Egészségügyi Dolgozók Szakszervezetével létrejött jogviszonyok időtartamát. Ezek a munkaviszonyok ugyanis nem sorolhatók be a Ktjv. 23. §-ában megjelölt jogviszonyokba, az ott meghatározott egyik feltételnek sem felelnek meg.

Az elsőfokú bíróság az Alkotmánybíróság 1068/B/2010. számú határozatában foglaltak alapján kifejtette, hogy nem tekinthető alkotmányellenesnek, ha a Ktjv. nem valamennyi, 1992 előtt munkaviszonyban töltött időt, hanem csak a szűkebb értelemben vett közszférában, az államapparátusban és a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény hatálya alá tartozó szerveknél munkaviszonyban eltöltött időt minősíti jogszerző időnek. A jubileumi jutalomra való jogosultság ugyanis a jogállási törvényeken és a nem az Alkotmányon alapuló alanyi jog, arra a jogosultaknak a Ktv. szabályai alapján nem keletkezett az Alkotmány védelme alatt álló "várománya", a jogalkotó szabadon rendelkezhetett a feltételek megváltoztatása körében.

A munkaügyi bíróság szerint a megállapítási kereset törvényi feltételei nem állnak fenn. Álláspontja szerint az alperes által kibocsátott, a jubileumi jutalom számítására vonatkozó tájékoztató irat nem tekinthető munkáltatói intézkedésnek, nem célozta joghatás kiváltását, a felperes nem az iratban foglaltak alapján nem jogosult jubileumi jutalomra. A tájékoztató elkészítéséhez nem volt szükség a munkáltatói jogkör átruházására, így annak érvénytelensége nem volt megállapítható.

Az elsőfokú bíróság érvelése szerint a tájékoztató iratra hivatkozással előterjesztett nem vagyoni kárigény, amelyet a felperes az alperes rendeltetésellenes joggyakorlására, továbbá az egyenlő bánásmód megsértésére alapított, megalapozatlan volt. A munkáltató jogértelmezése ugyanis önmagában nem valósít meg személyhez fűződő jogsértést, nem tartalmaz értékítéletet vagy véleményt. Az a tény, hogy a Ktjv. a felperesre nézve hátrányosan állapította meg a jubileumi juttatás körében beszámítható jogviszonyok körét, nem tekinthető hátrányos megkülönböztetésnek.

A felperes fellebbezése alapján eljárt Fővárosi Törvényszék az 51.Mf.630.762/2012/6. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Álláspontja szerint a Ktjv. 23. § (1) és (3) bekezdéseinek együttes értelmezéséből az következik, hogy jubileumi jutalomra jogosító időnek nem a Ktjv. hatályba lépésekor kormánytisztviselői jogviszonnyá alakult teljes köztisztviselői jogviszony minősül, hanem csak a (3) bekezdés a) - g) pontjaiban felsorolt időtartamok tekinthetők ilyennek. A Ktjv. 23. § (3) bekezdésének a) pontja szövegezésében arra utal, hogy nem elegendő a kormánytisztviselői jogviszonynak minősülés - amely a felperes esetében nem vitásan folyamatosan fennálló volt 1975. augusztus 15-étől kezdődően - hanem a jubileumi jutalomra jogosító idők számítása szempontjából az is szükséges, hogy a kormánytisztviselő ténylegesen is ilyen, illetve a Ktv. hatálya alá tartozó munkáltatónál végezzen, illetve végzett munkát.

A törvényszék az Alkotmánybíróság 8/2011.(II.18.) AB határozatára utalva megállapította, hogy a határozat az alkotmányos jogsérelem szempontjából vizsgálta a Ktjv. 23. §-át, de magát a jogszabályt is értelmezte, mert enélkül nem tudta volna vizsgálni a 23. § (1) bekezdés a) pontjának megsemmisítését kérő indítványokat. Az Alkotmánybíróság jogértelmezése pedig alátámasztotta a törvényszék álláspontját.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!