Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1989.5.176 A befolyással üzérkedést elkövető cselekménye a vesztegetést is megvalósítja, ha az általa kért vagy elfogadott anyagi előnyből az ügy intézőjét is részesíti [Btk. 256. § (3) bek., 254. § (1) bek., 12. § (1) bek.].

A megyei bíróság a VI. r. terhelt bűnösségét - egyéb cselekmények mellett - állami szerv dolgozója által folytatólagosan elkövetett vesztegetés vétségében is megállapította.

Az ezzel kapcsolatos tényállás lényege a következő.

A kedvezőtlen termelési adottságokkal rendelkező mezőgazdasági termelőszövetkezet a melléküzemágak termelésének a felfuttatásával kívánta elérni, hogy a tsz nagyobb árbevételhez jutva, nyereségessé váljék.

A II. r. terhelt - aki műszaki ágazatvezetőként dolgozott - a tsz elnöke elgondolásának a megvalósítása érdekében kapcsolatba lépett a III. r. terhelttel, aki lakatos kisiparosként működött, és a tsz neve alatt ipari vállalkozást hoztak létre anélkül, hogy ehhez megfelelő engedéllyel rendelkeztek volna.

A vállalkozás eredményessé tétele érdekében kiemelkedő jelentősége volt annak, hogy minél több megrendeléshez jussanak.

Ennek érdekében a II. r. és a III. r. terhelt anyagi előny ígéretével vették rá a VI. r. terheltet - az egyik bányaüzem vezetőjét - arra, hogy az egyik téglagyár gazdasági igazgatóhelyettesénél - a IX. r. terheltnél - fennálló ismeretsége alapján a tsz bontó-brigádját ajánlja a téglagyár bontási és felújítási munkálatainak az elvégzésére.

Még a szerződés megkötése előtt a II. r. és a III. r. terhelt 39 000 forintot adott a VI. r. terheltnek, aki ebből 15 000 forintot adott a IX. r. terheltnek, míg a további pénzösszegeket a maga részére tartotta meg. Ennek eredményeként a tsz bontó-brigádja megszerezte a szóban levő munka elvégzését.

Néhány hét elteltével a II. r. terhelt újabb 50 000 forintot adott át a VI. r. terheltnek, aki ebből 15 000 forintot megtartott, míg 35 000 forintot a IX. r. terheltnek juttatott. Ekként a VI. r. terhelt 39 000 forint, míg a IX. r. terhelt 50 000 forint jogtalan vagyoni előnyhöz jutott.

Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a VI. r. terheltnek ez a cselekménye az állami szerv dolgozója által folytatólagosan elkövetett vétségét [Btk. 251. § (1) bek.] valósította meg.

A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet akként változtatta meg, hogy a VI. r. terhelt cselekményét folytatólagosan elkövetett befolyással üzérkedés vétségének minősítette.

Jogi indokolásában kifejtette, hogy az elsőfokú bíróság tévesen értékelte a VI. r. terhelt cselekményét a Btk. 251. §-ának (1) bekezdésébe ütköző vesztegetés vétségeként, mivel a nevezett tevékenysége kizárólag arra irányult, hogy a téglagyár gazdasági igazgatóhelyettesénél - a IX. r. terheltnél - fennálló ismeretségét olyan irányban érvényesítse, hogy az ott folyó munkálatokat a szövetkezet szerezhesse meg. A vagyoni előny nyújtása a II. r. és a III. r. terheltek részéről is ennek részbeni érvényesítését célozta. Ezért álláspontja szerint a VI. r. terhelt cselekménye a Btk. 256. §-ának (3) bekezdése szerinti, folytatólagosan elkövetett befolyással üzérkedés vétségét valósította meg.

A Legfelsőbb Bíróság ítélete ellen a VI. r. terhelt tekintetében a jogi minősítés részben téves volta miatt emelt törvényességi óvást a Legfelsőbb Bíróság Elnökségi Tanácsa alaposnak találta.

A másodfokú határozat álláspontja annyiban kétségtelenül helytálló, hogy VI. r. terhelt cselekménye - amely kizárólag bizonyos munkálatok megszerzését célozta - nem értékelhető a Btk. 251. §-ának (1) bekezdésében meghatározott állami szerv dolgozója által folytatólagosan elkövetett vesztegetés vétségeként.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!