Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1997.3.142 Ha a hitelező az adós gazdálkodó szervezettel kötött szerződésben biztosított vételi jogát gyakorolta és a vételárat megfizette, a felszámoló az ennek folytán létrejött adásvételi szerződés azonnali hatállyal való felmondására vagy a szerződéstől való elállásra nem jogosult, függetlenül attól, hogy a tulajdonjognak az ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzése még nem történt meg. A szerződést a felek szolgáltatásainak feltűnő aránytalanságára hivatkozva a felszámoló a felszámolási eljárás során nem, hanem csak a felszámolási eljárást lefolytató bíróság mint perbíróság előtt támadhatja meg [1991. évi IL. törvény* (Cstv.) 40. § (1) bek., 47. § (1) bek., 48. § (1) bek., Ptk. 117. § (3) bek., 236. § (1) és (2) bek., 365. § (1) bek., 375. § (1) bek.].

1991. július 29-én az adós és az R. Kft. hitelező vállalkozási szerződés kötöttek az Ny. város I. u. 2. szám alatt üzletek, irodák, lakások kivitelezésére. 1991. augusztus 29-én az e szerződést kiegészítő okirat 2. pontjában az adós 3 évre, de legkésőbb a felek egymással szembeni, vállalkozási szerződésből fakadó vagyoni követelésének végleges kielégítéséig a szerződéshez tartozó dokumentumban megjelölt 71 m2 területű irodára a vállalkozó részére vételi jogot biztosított. A kiegészítő okirat 3. pontjában a vételárat 1 775 000 Ft+áfában határozták meg azzal, hogy a vételi jog gyakorlásának időpontjában azt a szerződő felek jogosultak közös írásbeli nyilatkozattal módosítani. Az 1994. július 1-jén készültjegyzőkönyvben a felek a vételárat a közösen beszerzett szakértői vélemény alapján áfával együtt 3 683 125 Ft-ban határozták meg. Ugyanekkor a vállalkozó (hitelező) akként nyilatkozott, hogy a fenti vételár mellett él vételi jogával. A felek megállapodtak abban, hogy egymással szembeni követelésük beszámításával a megbízó (adós) tartozik még a vállalkozónak bruttó 190 000 Ft-tal, melyet e napon kiegyenlít, az iroda vételárát pedig a vállalkozónak leszámlázza. Kijelentették, hogy ezen túlmenően egymással szemben követelésük nem áll fenn.

Az adós ellen a felszámolási eljárást az elsőfokú bíróság elrendelte; a felszámolási eljárásra a csőeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szól 1991. évi IL. törvénynek (Cstv.) a módosítás előtti rendelkezéseit kell alkalmazni.

Az 1994. szeptember 23-án kelt levelével az adós felszámolója az 1994. június 1-jei jegyzőkönyvben foglalt adásvételi szerződést - melynek alapja a 1991. augusztus 29-i vállalkozási szerződést kiegészítő nyilatkozat - a Cstv. 47. §-ának (1) bekezdése alapján azonnali hatállyal felmondta, és arról értesítette a hitelezőt, hogy az ingatlant nyilvános pályázat útján fogja értékesíteni. Egyúttal tájékoztatta, hogy intézkedése ellen 8 napon belül élhet kifogással.

A hitelező a felszámoló intézkedése miatt kifogást terjesztett elő, annak megállapítását kérve, hogy az azonnali hatályú felmondás törvénysértő és megalapozatlan. Álláspontja szerint a felszámoló csak az egy éven belül kötött megállapodások felmondására jogosult. A megállapodásra azonban több mint 3 éve, 1991. augusztus 29-én került sor, ezt követően egyoldalú nyilatkozattal a vételi jogát gyakorolta, és a vételárat is kiegyenlítette beszámítás útján. Az elsőfokú bíróság a feleket személyesen meghallgatta. Ennek során a felszámoló a felmondást azzal pontosította, hogy nem magát az 1991. augusztus 29-i szerződést kiegészítő okiratot mondta fel, hanem az 1994. június 1-jei megállapodást, amelynek alapja az adós által vételi jogot biztosító, a szerződést kiegészítő okirat. Hivatkozott arra, hogy a szerződés nem ment teljesedésbe, mert az adós az őt terhelő 190 000 Ft-ot a hitelező részére még nem teljesítette. A kifogásoló jogi álláspontja azt volt, hogy egyoldalú nyilatkozatával gyakorolta a vételi jogot, a vételárat a maga részéről kiegyenlítette. Annak pedig nincs jogi jelentősége, hogy az adós 190 000 Ft-tal még tartozik.

Az elsőfokú bíróság végzésével a felszámolónak az intézkedését megsemmisítette. Megállapította, hogy a felek közötti szerződést teljesítettnek kell tekinteni, mert a vételi jog tárgyát képező ingatlan tekintetében a vételár teljes kiegyenlítése megtörtént, így a felmondásra jogi indok nincs a Cstv. 47. §-ának (1) bekezdése alapján sem. E törvényhely egyébként is a még fennálló, tehát teljesedésbe nem ment vagy folyamatos kötelezettségekkel járó szerződés felmondására biztosít a felszámoló részére jogot, amelynek kiterjesztő értelmezésére nincs lehetőség.

A végzés ellen az adós felszámolója nyújtott be fellebbezést, melyben a kifogás elutasítását kérte, illetőleg a szolgáltatás és ellenszolgáltatás feltűnő értékaránytalanságára tekintettel a végzés hatályon kívül helyezésével az elsőfokú bíróságot kérte újabb eljárásra és újabb határozat hozatalára utasítani. Fellebbezésének indokaként megismételte az első fokú eljárásban kifejtett azt a jogi álláspontját, hogy a szerződés nem teljesült. A tulajdonjognak ingatlan-nyilvántartási bejegyzésére nem került sor, melynek egyik oka, hogy 1991. október 7-én 50 000 000 Ft és járulékai erejéig az ingatlanra jelzálogjogot és elidegenítési és terhelési tilalmat jegyeztek be. Másrészt a vételár teljes kiegyenlítése nem történt meg.

Új tényként hivatkozott arra, hogy amikor a vállalkozási szerződésbe a kifogást előterjesztő hitelező vállalkozóként belépett, az épületnek a készültségi foka 65,6%-os volt. Így neki csak a hiányzó munkákat kellett elvégezni a szerződésben megjelölt várható és kalkulált 12 000 000 Ft-ért. Ezzel szemben a vitatott elszámolási jegyzőkönyvben mindkét fél által elfogadott végösszeg 30 499 565 Ft, amely a bírói gyakorlat szerinti 30%-os feltűnő értékaránytalansági mértéket lényegesen meghaladja. Megítélése szerint a jelen eljárás keretében van lehetőség az értékaránytalanság kiküszöbölésére vagy a szerződés hatálytalanítására. A fellebbezésre a hitelező észrevételeket nem terjesztett elő.

A fellebbezés alaptalan.

Az elsőfokú bíróság a tényállást helyesen állapította meg, és helytálló az arra alapított jogi döntése is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!