A Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.88/2013/4. számú határozata felmondás jogellenességének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 2012. évi I. törvény (Mt.) 64. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bíró: Cséffán József
SZEGEDI KÖZIGAZGATÁSI ÉS MUNKAÜGYI BÍRÓSÁG
6722 Szeged, Tábor u. 4.
Pf.: 408. Telefon: 06-62-563-400
2.M.88/2013/4. szám
A Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság dr. Kecskés Krisztián ügyvéd (1061 Budapest, 6 Liszt F. tér 5. szám alatti) által képviselt felperes nevecíme felperesnek - dr. Baranyai Zoltán ügyvéd ( 2022 Tahi, Pollack M. u. 45. szám alatti) által képviselt alperes nevealperes címe szám alatti székhelyű alperes ellen felmondás jogellenességének a megállapítása iránt indított perében meghozta a következő
Í T É L E T E T
A bíróság a felperes keresetét elutasítja.
Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 15 napon belül 200.000,- (azaz Kétszázezer) forint perköltséget.
A felmerült eljárási illetéket a Magyar Állam viseli.
Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül van helye fellebbezésnek a Szegedi Törvényszékhez. A fellebbezést három példányban a Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságnál kell előterjeszteni.
A másodfokú bíróság tárgyaláson kívül bírálhatja el a fellebbezést, ha ezt a fellebbezési határidő lejárta előtt a felek közösen kérték, vagy ha a fellebbezés csak a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték, vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, a teljesítési határidővel vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos.
Ha a fellebbező fél, akár a fellebbezésben, akár a másodfokú bíróság felhívására, illetve a fellebbező fél ellenfele a másodfokú bíróság felhívására a tárgyalás tartását kéri, a fellebbezést a tárgyaláson kell elbírálni.
I N D O K O L Á S
A peres felek között 2012. augusztus 8. napján létrejött munkaszerződés értelmében az alperes a felperest határozatlan időtartamú munkaviszony keretében foglalkoztatja 2012. szeptember 1. napjától, gazdasági főelőadó munkakörben.
A munkaszerződésben felek a felperes alapbérét havi 330.000,- forintban állapították meg.
A felperes munkafeladatait az alperes gazdasági hivatalában végezte.
A munkaszerződés mellékletét képező munkaköri leírás értelmében a felperes munkaköri feladatai közé tartozott - egyebek mellett - a pénzügyi gazdasági jellegű bizonylatok folyamatos feldolgozása, alaki és tartalmi ellenőrzése, a munkáltató könyvelésének folyamatos, naprakész vezetése, a pénzügyi gazdasági jellegű nyilvántartások vezetése, bevallások elkészítése, a hatóság felé benyújtása, a bér és társadalombiztosítási ügyek intézése, hallgatói ösztöndíjak számfejtése.
Az alperes rektora 2012. augusztus 8. napján a felperest a gazdasági hivatal vezetésével bízta meg, a 2012. szeptember 1. napjától 2017. augusztus 31. napjáig terjedő határozott időre. A vezetői pótlékának az összegét havi 60.000,- forintban állapította meg.
Az alperes rektora 2013. január 28. napján kelt 2/2013. (I.28.) számú rektori utasításával a gazdasági hivatalt 2013. február 1-jei hatállyal megszüntette. A gazdasági jellegű ügyekkel kapcsolatos tevékenységeket (könyvelés, bér- és társadalombiztosítási ügyintézés, stb.) ellátását szolgáltatás vásárlás útján rendelte el.
Az alperes szenátusa 2013. március 27. napján kelt határozatával a fenti rektori utasítást jóváhagyta.
Az alperes 2013. január 29. napján kelt felmondásával a felperes munkaviszonyát megszüntette. A felmondását azzal indokolta, hogy "felsőoktatási intézményünk működésének anyagi fedezetét jelentő, az állami költségvetésből származó normatív támogatás folyamatos csökkenése miatt szükségessé vált a gazdasági jellegű ügyekkel kapcsolatos feladatok (könyvelés, bér- és társadalombiztosítási ügyintézés stb.) ellátásának költséghatékony racionalizálása, ez okból felsőoktatási intézményünk 2013. február 1. napjától kezdődően a gazdasági jellegű ügyekkel kapcsolatos teendőket (könyvelés, bér- és társadalombiztosítási ügyintézés, stb.) kizárólag polgárjogi szerződéssel történő szolgáltatás vásárlás útján külső vállalkozó igénybevételével végezteti el. Ennek következtében intézményünknél 2013. február 1-jei hatállyal - a 2/2013. (I.28.) rektori utasítás alapján - megszűnik a gazdasági hivatal, mint szervezeti egység és ezzel együtt megszűnik a gazdasági főelőadói munkakör is, ezért az ön további foglalkoztatására intézményünknél, mint munkáltatónál nincs lehetőség."
A felperes keresetet terjesztett elő a bírósághoz, és módosított keretében kérte, hogy a bíróság állapítsa meg, hogy az alperes felmondása jogellenes. Kötelezze az Mt. 82. § (1)-(4) bekezdése alapján az alperest 12 havi távolléti díjnak megfelelő összegű kártérítés megfizetésére a határozat jogerőre emelkedésétől számított 30 napon belül. A távolléti díj havi összegét 390.000,- forintban határozta meg. Másodlagosan kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest, hogy fizessen meg a határozat jogerőre emelkedésétől számított 30 napon belül 12 havi távolléti díjnak megfelelő összegű elmaradt jövedelmet. Keresetét azzal indokolta, hogy "az alperessel gazdasági főelőadói munkakörre vonatkozóan határozatlan időtartamú munkaviszony jött létre közöttünk, amely a határozott időtartamú vezetői megbízásommal a vezetői megbízás tekintetében határozott időtartamú lett azzal, hogy a vezetői megbízás határozott idejének a leteltét követően az alapjogviszony változatlanul fennmarad. Tehát álláspontom szerint a határozatlan időtartamú alapjogviszony csak a vezetői munkakör tekintetében vált határozott időtartamúvá". Ezt az álláspontját a Legfelsőbb Bíróság BH.2006. 162. számú jogesetével kívánta alátámasztani.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!