Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2003.11.469 Az adós fizetésképtelenségének megállapítására nem kerülhet sor, ha az adós a hitelezők követelését kellő időben vitatta. A fizetésképtelenség elkerüléséhez nem szükséges, hogy a hitelező újabb intézkedései kapcsán az adós minden esetben megerősítse az egyszer már közölt és vissza nem vont álláspontját [1993. évi LXXXI. tv.-nyel és az 1997. évi XXVII. tv.-nyel módosított 1991. évi IL. tv. (többször mód. Cstv.) 27. § (2) bek. a) pont].

A hitelező az adós felszámolása iránti kérelmét 2000. április 26-án nyújtotta be a bírósághoz. Abban az adós fizetésképtelenségének megállapítását három számlán alapuló 105 792 142 Ft összegű, vállalkozási szerződésből eredő, nem vitatott részben lejárt tartozás miatt kérte. Kérelméhez csatolta okirati bizonyítékait.

Az adós a felszámolás iránti kérelemről a bíróságtól 2000. május 5-én értesült.

Az elsőfokú bíróság felhívására tett nyilatkozatában az adós vitatta, hogy a kérelemben megjelölt tartozás vonatkozásában fennállnak a fizetésképtelensége megállapításának feltételei, ezért az eljárás megszüntetését kérte. A következőkre hivatkozott: A hitelezővel kötött vállalkozási szerződése teljes körű elszámolása mindezideig, kifejezett kérése ellenére nem történt meg. A hitelező az adóssal szemben elismert saját tartozásának beszámítását nem hajtotta végre. Az adós a felszámolási eljárás során elismert 44 004 510 Ft összegű tartozását a bíróság által biztosított 30 napos haladék lejárta után, 45 000 000 Ft

átutalásával kiegyenlítette. Hivatkozott továbbá arra, hogy a hitelező ellen, röviddel a felszámolása iránti kérelem benyújtása után, 2000. május 25-én a megyei bíróságon pert indított, amelyben a felszámolás iránti kérelem alapját képező vállalkozási szerződésből eredő, a vitatott vállalkozói díj értékét meghaladó követelését érvényesítette.

Az adós azt is állította, hogy a hitelező kérelmében megjelölt számlák közül kettőt olyan módon is vitatott, hogy azokat a hitelező részére visszaküldte, valamint a kérelem alapját adó három számla közül a kérelem benyújtásakor még csak egy számla volt 60 napon túl lejárt.

Az elsőfokú bíróság a felek nyilatkozatait és a csatolt okiratok adatait mérlegelve a 15. sorszámon meghozott végzésével az eljárást megszüntette és a hitelezőt az állam javára 40 000 Ft eljárási illeték megfizetésére kötelezte. Megállapította, hogy a hitelező kérelme csak a B.1213/1999. számú, 17 500 000 Ft-ról szóló számla vonatkozásában volt alapos. Az adós azonban a felszámolási eljárás során 45 000 000 Ft összegű elismert tartozását kiegyenlítette. A D.142/2000. és a D.319/2000. számú számlák vonatkozásában pedig az elsőfokú bíróság megállapította, hogy azokat illetően a kérelem benyújtásakor a fizetésképtelenség jogszabályi feltételei nem álltak fenn. Egyrészt azért, mert a számlák a kérelem benyújtásakor még nem voltak 60 napon túl lejártak, másrészt azért, mert az adós a D.142/2000. számú számlát 2000. május 2-án, - a hitelező felszámolás iránti kérelméről való tudomásszerzése előtt - a hitelező részére visszaküldte. Az elsőfokú bíróság megállapítása szerint az adós a D.319/2000. számú számlával érvényesített tartozását is vitatta.

Az elsőfokú bíróság jogi álláspontja szerint a hitelező kérelmében megjelölt számlákat önállóan nem is lehetett vizsgálni, mert a számlák azonos vállalkozási szerződésből eredtek, az adós pedig a 2000. május 2-i levelében e szerződéses jogviszony teljes körű pénzügyi elszámolását kérte. Ezáltal a felek között a teljes vállalkozási szerződésre vonatkozó "elszámolási jogviszony" (helyesen: jogvita) keletkezett, amely elbírálását a felek az adós által már megindított perben kérhetik.

A végzés ellen a hitelező nyújtott be fellebbezést, amelyben az elsőfokú bíróság végzésének megváltoztatását, az adós fizetésképtelenségének megállapítását és felszámolásának elrendelését kérte.

Állította, hogy a kérelmében az adós fizetésképtelenségének megállapítását csak a B.1213/1999. számú, a kérelem benyújtásakor már 120 napon túl lejárt számlatartozásból még kiegyenlítetlen 4 464 078 Ft, valamint a kérelem benyújtásakor már 30 napon túl lejárt, D.142/2000. számú, 97 631 696 Ft-ra vonatkozó számlák alapján kérte. A harmadik, a D.319/2000, számú számlán alapuló, 2000. április 29-én esedékes 3 696 379 Ft kamatkövetelését pedig "csupán jelezte". A kérelem alapos voltát igazolja, - álláspontja szerint - önmagában az is, hogy a felszámolási eljárás során az adós 44 004 510 Ft összegű tartozását elismerte, annak megfizetésére 30 napos haladékot kért és kapott. A bíróság által biztosított haladék azonban 2000. július 15-én eredménytelenül járt le, mert az adós az elismert tartozására 45 000 000 Ft-ot csak 2000. július 17-én utalt át a hitelezőnek. Ilyen adatok mellett - véleménye szerint - az elsőfokú bíróság a felszámolási eljárást jogszabálysértően szüntette meg. Az is megállapítható, hogy a B.1213/1999. számú, 4 464 078 Ft erejéig kiegyenlítetlen számlán alapuló tartozását az adós soha nem vitatta. A D.142/2000. számú számlára vonatkozóan pedig az elsőfokú bíróság - a fellebbezésben foglaltak szerint - tévesen állapította meg, hogy e számlán alapuló tartozását az adós a számla visszaküldésével vitatta. A hitelező ugyanis az adós által 2000. május 2-án hozzá visszaküldött számlát ismét megküldte az adósnak, amely 2000. május 5-től már "megszakítás nélkül az adós birtokában van" - teljesítetlenül. Erre a körülményre tekintettel pedig - véleménye szerint - nem állapítható meg, hogy az adós e számlát "véglegesen" visszaküldte. Ebből - állítása szerint - az is következik, hogy az adós a nála lévő, teljesítetlen számlát "a könyvelésében kötelezettségként szerepelteti, a benne lévő áfát visszaigényli a hatályos számviteli előírások szerint", tehát "a számlában rögzített követelést nem vitatja". A hitelező álláspontja szerint ezt a megállapítást támasztja alá az a körülmény is, hogy az adós a D.142/2000. számú számlán érvényesített tartozásra hivatkozással egyenlítette ki a 45 000 000 Ft vállalkozói díjat a felszámolási eljárás során. Hivatkozott továbbá a hitelező arra, hogy a D.319/2000. számú, 3 696 375 Ft-ról szóló számla is megszakítás nélkül az adós birtokában van 2000. május 8-tól, így már ez a követelés is 60 napon túl lejárt, nem vitatott követelésnek minősül.

Mindezekből - véleménye szerint - az a következtetés vonható le, hogy az adós nem egyenlítette ki a B.1213/1999. számú és a D.319/2000. számú számlákon alapuló, nem vitatott és már mindkét számlát illetően 60 napon túl lejárt tartozását, valamint a D.142/2000. számú - a második megküldését követően már nem vitatott - számlán alapuló teljes tartozását sem, hiszen a felszámolási eljárás során az utóbbi számlára csak 45 000 000 Ft-ot utalt át.

A hitelező a fellebbezésében hivatkozott a Bírósági Határozatok 1996. évfolyamában 552. sorszámon közzétett eseti döntésben foglaltakra, amelynek alkalmazását kérte.

Az adós a fellebbezésre tett észrevételében az elsőfokú bíróság végzésének helybenhagyását kérte. Fenntartotta az elsőfokú eljárás során tett nyilatkozatait és az alábbiakkal egészítette ki:

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!