ÍH 2014.27 TULAJDONOSI ÉS SZERZŐI JOGOK ÜTKÖZÉSE ESETÉN VIZSGÁLANDÓ SZEMPONTOK - A RENDELTETÉSSZERŰ JOGGYAKORLÁS ELVÉNEK JELENTŐSÉGE SZOBOR ELHELYEZÉSE SORÁN
Kapcsolódó határozatok:
Budapest Környéki Törvényszék P.23377/2009/34., Fővárosi Ítélőtábla Pf.20287/2012/5. (*ÍH 2014.27*)
***********
A tulajdonosi és a szerzői jogok ütközése esetén a rendeltetésszerű joggyakorlás alapelvéből kiindulva a jogosultak méltányolható érdekeinek összevetésével, a konkrét tényállás alapján dönthető el, hogy a kifogásolt magatartás következtében sérült-e az érintett jogok egyenlősége, egyensúlya, illetve hogy ehhez milyen jogkövetkezmény fűzhető [1999. évi LXXVI. tv. (Szjt.) 94. § (1) bek. f) pont, Pp. 206. §].
Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy az alperes megsértette a felperes szerzői jogait, ezt meghaladóan a keresetet elutasította.
A tényállásban rögzítette, hogy az alperes jogelődje és a felperes között 1974. november 4-én szerződés jött létre egy M. helység központjában felállítandó "Felszabadulási emlékműre". Az elkészült mészkő-kompozíció egy virágkehely formából előtűnő fiatal nőalakot ábrázol, a rajta lévő felirat: 1945-1975. A kompozíció magassága a talapzattal együtt 350 cm. A felavatásra 1975. április 4-én került sor, az 1990-es évek előtt a szobor előtti részen tartották a nemzeti ünnepeket. A rendszerváltás után a tér funkciója megváltozott, a szobor környezete gondozatlanná vált, és azt autóparkolóként használták.
Az alperesi önkormányzat a közterület rendezését, parkosítását határozta el. A 2007. és 2008. évben meghozott határozataival akként döntött, hogy a perbeli szobrot a téren belül egy másik helyre helyezi át. Az alperes a képviselőtestületi határozat és a tér rendezési tervének elkészülte után beszerezte a Magyar Művelődés és Képzőművészeti Lektorátus szakvéleményét, amely a szobor áthelyezését nem javasolta azzal az indokkal, hogy a művész a tér geometriáját is figyelembe véve határozta meg a szobor méreteit és helyét, ezért az áthelyezéssel a mű integritása és a kifejezésmódja sérülne. Az áthelyezéshez a felperes nem járult hozzá.
A szobor áthelyezése a tér átépítésével megtörtént. A szobor a régi helyén az utca túloldaláról és oldalirányból távolabbról is látható volt. Az új helyén a tér bal hátsó részén, füvesített parkban áll, az utca túloldaláról nem látszik minden szögből, azonban a járdáról a legtöbb szögből zavartalan rálátás nyílik. A kompozíció hátsó részét "L"-alakban egy méter magas sövény választja el a járdától, ahonnan a virágszár és virágszirom részre nyílik rálátás.
A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperes megsértette szerzői jogait, kérte továbbá, hogy az alperes az emlékművet állítsa vissza saját költségén az eredeti helyére.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!