Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2006.12.417 A törvényben a munkáltató számára előírt munkaszerződés - módosítási kötelezettség megszegése a munkavállaló rendkívüli felmondása jogszerű indokául szolgálhat [Mt. 96. § (1) bekezdés a) pont, az ügyben irányadó Mt. 76/C. § (4) bekezdés].

Az alperes a felülvizsgálati kérelmében elsődlegesen a másodfokú bíróság jogerős ítéletének hatályon kívül helyezését és érdemi döntés meghozatalát, másodlagosan a másodfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását kérte. Álláspontja szerint a munkavállalói rendkívüli felmondás törvényi feltételei a felperes rendkívüli felmondásának időpontjában nem álltak fenn. Jogszabálysértőnek minősítette a másodfokú bíróságnak azt a hivatkozását, hogy az ügyben az alperest az Mt. 76/C. § (4) bekezdése alapján a munkaszerződés-módosításának kötelezettsége terhelte, mert ez a rendelkezés 2002. szeptember 1-jén lépett hatályba, tehát a rendkívüli felmondást megelőző alperesi székhelyváltozáskor (2002. május 6.) még nem volt hatályban. Vitatta továbbá, hogy a felperes számára aránytalan terhet jelentett volna az alperes által térítésmentesen biztosított autóbusz igénybevétele az sz.-i munkahelyre való utazás céljából. A tanúvallomások alapján a székhelyváltozás miatt a közlekedési idő nem haladta meg a napi másfél órát. Arra is hivatkozott, hogy a felperes személyes körülményei, ezen belül a J.-n lévő állandó lakóhelye, az idegen nyelv tanulása az alperes érdekkörén kívül eső körülmények, és nem függenek össze a felek között fennállt munkaviszonnyal. Hangsúlyozta, hogy a felperes családi körülményei: nőtlen, egyedülálló, gyermek ellátásáról nem kell gondoskodnia, a rendkívüli felmondást nem indokolták. Mindezekből az alperes arra következtetett, hogy részéről a munkaszerződés módosításának elmaradása nem alapozta meg a felperes rendkívüli felmondását.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárást elrendelte.

A felperes a csatlakozó felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítéletnek a perköltségre vonatkozó rendelkezése "megváltoztatását" kérte, felülvizsgálati ellenkérelme a másodfokú bíróság jogerős ítéletének hatályában való fenntartására irányult. Előbbi kérelme indokolásaképpen arra hivatkozott, hogy a másodfokú bíróság "elfeledkezett" a 2003. május 16-ai tárgyaláson pontosított felperesi költségigényről való döntésről. További előadása szerint a másodfokú bíróság döntése nem jogszabálysértő.

Az elsőfokú bíróság a következőket állapította meg. A felperes az alperessel 1999. március 25-én kötött munkaszerződést üzletkötő munkakörre. A munkaszerződés 1. pontja szerint a felperes munkavégzési helye a munkáltató Budapest, X. krt. 76. szám alatti irodája.

A felperes 2002. május 6-án rendkívüli felmondással élt. Előzményként előadta, hogy a cég 30 km-rel távolabb költözik a munkavégzési helyétől, ezt a körülményt mérlegelve az igazgató szóban hozzájárult a munkaviszonyának közös megegyezéssel való megszüntetéséhez, utóbb azonban az igazgató a felperes kérelmének teljesítését megtagadta, a felperest a munkaviszonyának megszüntetésére hívta fel. A felperes a rendkívüli felmondása indokául a munkaviszonyának fenntartását a munkahelyre való eljutás, illetve hazajutás időtartamának jelentős mértékű megváltozása miatt rendkívüli nehézséget okozóként minősítette azzal, hogy ennek elfogadására nem köteles.

A felperes a munkaügyi bírósághoz benyújtott keresetében az Mt. 96. § (7) bekezdés alapján az alperesnek 35 nap felmondási időre járó munkabérben és egy havi átlagkeresetnek megfelelő összegben való marasztalását kérte.

Az alperes viszontkeresete az Mt. 101. § (1) bekezdése alapján a felperesnek 268 333 forint kártérítés megfizetésére való kötelezésére irányult. Viszontkereseti kérelmét a felperes rendkívüli felmondásának jogellenességével indokolta.

Az elsőfokú bíróság Sz. L. és S. B. tanúvallomását mérlegelve arra következtetett, hogy az alperes írásban a felperes munkaviszonyának közös megegyezéssel való megszüntetéséhez nem járult hozzá. Megállapította, hogy az ügyvezető a felperesnek a székhelyváltozással kapcsolatos kifogására arról tájékoztatta a felperest, hogy a munkaviszonyát saját rendes felmondásával megszüntetheti.

A fenti tényállás alapján meghozott ítéletével a elsőfokú bíróság a felperest az alperes részére 268 333 forint kártérítés és perköltség megfizetésére kötelezte, a felperes keresetét elutasította.

Az Mt. 96. § (1) bekezdés alapján az elsőfokú bíróság megítélése szerint nem áll fenn okozati összefüggés az alperes magatartása és a felperes munkaviszonya fenntartásának lehetetlenné válása között, az alperes továbbá nem tanúsította a jogszabályban megjelölt vétkes magatartást. Önmagában az a körülmény, hogy az alperes a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetéséhez nem járult hozzá, nem szolgálhat a munkavállaló felperes rendkívüli felmondása jogszerű indokaként.

Az Mt. 76. § (helyesen Mt. 76/C. §) (4) bekezdése alapján a munkaügyi bíróság kimondta, hogy a munkáltató a székhelyének, telephelyének módosulására tekintettel - általában - egyoldalúan jogosult a munkavállaló munkahelyének megváltoztatására. Az adott esetben a munkáltató nem volt köteles a munkaszerződés-módosításra, mivel a felperes munkavégzésének körülményei érdemben nem változtak, és családi körülményeit alapul véve sem keletkezett a terhére jelentős érdeksérelem a székhelyváltozás miatt. Mindezek miatt a felperes rendkívüli felmondása a jogszabálynak nem felelt meg.

A munkaügyi bíróság az Mt. 101. § (1) bekezdés alapján a felperesre irányadó felmondási időt figyelembe véve rendelkezett a felperes kártérítési kötelezettségéről.

Az elsőfokú ítélet ellen a felperes fellebbezést nyújtott be, amelyben az elsőfokú ítélet megváltoztatását, és "kereseti kérelmének megfelelően az alperes 268 333 forint kártérítés és 10 000 forint perköltség megfizetésére való kötelezését" kérte.

A másodfokú eljárásban a felperes a fellebbezési kérelmét módosítva az írásba foglalt keresetének megfelelő összeg megfizetését, továbbá az alperes viszontkeresetének elutasítását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!