Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2003.5.212 Ha a balesetet szenvedett munkavállaló volt munkáltatójának baleseti járadékfizetési kötelezettségét a gyáregységet működtető új munkáltató - vállalt kötelezettségeként - huzamosabb időn át teljesítette, a munkavállaló pedig a teljesítést elfogadta, az eredeti kötelezett helyébe a tartozásátvállalás alapján az új munkáltató lép. A törvény a régi és az új kötelezett tartozásának átvállalására nem ír elő írásbeli alakot, arra szóban vagy ráutaló magatartással is sor kerülhet [Ptk. 332. § (1) és (2) bek.].

A felperes a G-M munkavállalójaként üzemi balesetet szenvedett, majd ennél a munkáltatónál a rokkantsági nyugdíj megállapítása miatt a munkaviszonya 1978-ban megszűnt. A munkáltató kártérítési felelősségét a bíróság jogerős ítéletével 1982-ben megállapította.

A felperes a keresetében az általános kártérítési járadék és keresetveszteségi járadéka felemelését kérte. Arra hivatkozott, hogy az alperes az időközben megszűnt volt munkáltatója jogutódja.

A munkaügyi bíróság a megismételt eljárásban hozott ítéletével a kereset szerint kötelezte az alperest elmaradt kártérítési járadékkülönbözet, 2001. január 1-jétől járó havi járadék, valamint keresetveszteségi járadék megfizetésére.

A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes a balesetkor a G-M Gépgyári Gyáregységénél dolgozott. A vállalatból 1987. december 31-ével szétválással új vállalatok jöttek létre, amelyek a korábban keletkezett jogok és kötelezettségek tekintetében jogutódként működtek tovább. A munkaügyi bíróság megállapítása szerint az alperes a felperes korábbi munkáltatójának munkajogi jogutódja, ezért a felperesnek a G-M vállalatnál bekövetkezett balesete alapján járó kártérítési járadékáért felelősséggel tartozik.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta, az 1997. február 15-étől december 31-éig terjedő időre járó általános kártérítés összegét 87 304 forintra leszállította, az ezt megelőző időre ezen a jogcímen előterjesztett kereseti kérelmet, valamint a keresetveszteségi járadék iránti keresetet elutasította. Ehhez képest rendelkezett az elsőfokú eljárási illeték leszállításáról, a szakértői költség állam általi viseléséről. Ezt meghaladóan az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint a munkaügyi bíróság a felperes követelése tekintetében tévesen következtetett az alperes munkajogi jogutódlására, mivel a szétváláskor a munkaviszonya már nem állt fenn. Ehelyett álláspontja szerint azt kellett vizsgálni, hogy az alperes a korábbi munkáltatónak általános jogutódja-e. A másodfokú bíróság az 1987. december 30-án kelt létesítő határozat alapján megállapította, hogy a szétválással megszüntetett G-M G gyáregysége (ahol a felperes korábban dolgozott) a tevékenységével kapcsolatos jogok és vállalt kötelezettségek tekintetében a GGV vált jogutóddá. Ennek a vállalatnak az alperes a jogutódja, az alperes felelőssége ezért az általános jogutódlás alapján a jogelőd által vállalt kötelezettségek tekintetében fennáll.

A másodfokú bíróság az egyes kereseti kérelmeket elutasító álláspontját az Mt. 186. §-ának (1) és (3) bekezdésében szabályozott elévüléssel indokolta. Továbbá utalt arra, hogy a felperes 1994-ben elérte az öregségi nyugdíjra jogosító életkort, ezért ettől az időponttól nem találta megalapozottnak a keresetveszteségi járadék emelésére vonatkozó követelést.

Az alperes a jogerős ítélet ellen felülvizsgálati kérelemmel élt, amelyben alaptalannak tartotta a másodfokú bíróságnak az alperes helytállási kötelezettségére vonatkozó megállapítását a felperes kártérítési járadékai felemelése tekintetében. Arra hivatkozott, hogy a G-M megszűnése előtt a kártérítési járadékokat nem az egyes gyáregységek, hanem a vállalat központja tartotta karban, a gyáregységek csak javaslattételi joggal rendelkeztek. Téves ezért a másodfokú ítélet következtetése a GG Vállalat, és az ebből alakult alperes jogutódlására. A perben nem merült fel olyan bizonyíték ("dokumentum"), amely alátámasztaná, hogy a már nyugdíjas volt munkavállalók járadékával kapcsolatos kötelezettség az újonnan alakult cégek között megosztásra került volna. A felperesnek ezért az igényét a volt munkáltató általános jogutódjával, a G-M és V Vállalattal szemben kellett volna érvényesítenie. Az alperes sérelmezte még, hogy a másodfokú bíróság a marasztalási összeg után járó kamat kezdő, középarányos időpontját nem változtatta meg, továbbá a késedelmi kamat mértékét 12% helyett tévesen 20%-ban állapította meg.

A felperes a felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban tartását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!