Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI-szinonimák a keresésben

Kereséskor az "AI-szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

Elgépelés kijavítása AI-jal

Ha esetleg elgépelte a keresett kifejezést, kijavítja Önnek az AI!

...Tovább...

AI-csevegés a jogszabállyal

Szabadszöveges kérdéseket tehetünk fel a jogszabályoknak. A válaszokat a Mesterséges Intelligencia a jogszabály normaszövegét értelmezve fogja megadni.
...Tovább...

Pertörténet AI-összegzése

Az AI egy per teljes lefolyását, tehát az ügyben született valamennyi (első-, másodfokú, felülvizsgálati, alkotmánybírósági stb.) határozatot összefoglalja egy rövid, jól strukturált dokumentumban.
...Tovább...

BH 1989.2.48 A szándékosan elkövetett bűncselekmény társtettesi megvalósítását nem zárja ki az a körülmény, hogy az eredmény tekintetében gondatlanság állapítható meg [Btk. 20. § (2) bek., 170. § (5) bek. 2. ford.].

Az elsőfokú bíróság társtettesként elkövetett halált okozó testi sértés bűntette miatt az I. r. vádlottat 5 évi börtönbüntetésre és 5 évre a közügyektől eltiltása; a II. r. vádlottat pedig - mint többszörös visszaesőt - 6 év 6 hónapi fegyházbüntetésre, valamint 5 évre a közügyektől eltiltásra ítélte.

A megállapított tényállás szerint a vádlottakat az utcán leszólította a sértett. A kezdeményezésére együtt italoztak, majd a vádlottak ismerősének a lakására mentek, és ott töltötték az estét, az éjszakát és a következő napot is. A vádlottak közösültek, majd fajtalankodtak a sértettel és eközben több alkalommal bántalmazták őt. Mindketten arcul ütötték, a II. r. vádlott a hasába is rúgott, és megütötte egy horgászbot maradvánnyal. Az I. r. vádlott a sértettet a mosdónak lökte, majd úgy megtaszította, hogy a földre zuhanva a fejét beütötte. Végül is a bántalmazások következtében a sértett elveszítette az eszméletét, a szája habzott, másnap értesítették a mentőket, de a sértett az orvosi ellátás ellenére néhány nap múlva meghalt.

A sértett halálát a bántalmazás következtében elszenvedett súlyos koponya-sérülés okozta, amin kívül testszerte számos egyéb sérülést is szenvedett.

A vádlottak bűnösségére vont következtetés és a cselekményük jogi minősítése törvényes. A vádlottak szándékegységben cselekedtek a testi sértés okozása során, és az annak folytán bekövetkezett halálos eredményt csupán azért nem látták előre, mert elmulasztották az adott körülmények között a tőlük elvárható körültekintést. A sértett haláláért ezért gondatlanság (negligentia) miatt terheli őket büntetőjogi felelősség. Minthogy a cselekményüket testi sérülés okozására irányuló együttes szándékos tevékenységükkel valósították meg: az elsőfokú bíróság helyesen állapította meg a társtettesi elkövetést, annak ellenére, hogy az egyenes oksági következményként beállt halál miatt csupán a gondatlanság volt megállapítható.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!