Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2007.12.427 Az összehangolt magatartással - nyilvános vételi ajánlat mellőzésével - szerzett tiltott befolyás törvényes szankciója a részvények elidegenítési kötelezettsége, a tagsági jogok gyakorlásának tilalma és a magas összegű bírság [2001. évi CXX. tv. 65. §, 67. §, 77. §].

Az A. Rt. 2004. augusztus 17-ei igazgatósági ülésén elfogadott határozatával felhatalmazta G. J.-t és S. Á.-t arra, hogy tárgyalásokat folytasson a felperesekkel, a társaság tulajdonát képező P. Rt. részvények értékesítéséről.

A 2005. március 28-ai ülésen elfogadott határozat további tárgyalások folytatására hatalmazta fel a fent említett személyeket.

A 2005. április 8-ai igazgatósági határozat szerint az A. Rt. 1 041 820 db, 1000 Ft névértékű, névre szóló dematerializált P. Rt. törzsrészvényt kíván értékesíteni 1062 Ft/db vételáron az I. rendű felperesnek, illetve névértéken a II. rendű felperesnek.

A felperesek eközben a részvényvásárlás fedezetének biztosítása érdekében tárgyalásokat folytattak a F. S. L. spanyolországi korlátolt felelősségű társasággal, amely a felperesek kölcsönszerződését 2005. március 30-án aláírta. A kölcsönszerződést az I. rendű felperes 2005. április 10-én, a II. rendű felperes 2005. április 11-én írta alá.

A pénzügyi teljesítéshez a felperesek mindketten az A. Rt. számlavezető bankjánál, a R. Bank Rt.-nél kötöttek keret-, illetve számlaszerződést oly módon, hogy 2005. április 5-én ugyanazon időben, együttesen jelentkeztek a szerződés megkötésére, és a szerződéskötésnél együttesen voltak jelen.

Az A. Rt. részéről dr. H. E. készítette el a részvény-adásvételi szerződés-tervezeteket, amelyet a felperesek 2005. április 11-én külön-külön írtak alá. Arra vállaltak kötelezettséget, hogy a vételárat legkésőbb 2005. április 22-éig banki átutalással, egy összegben az eladó R. Bank Rt.-nél vezetett bankszámlájára fizetik meg. A hitelnyújtótól a vételár összegének megfelelő euró 2005. április 14-én érkezett a felperesek bankszámlájára. A bank 2005. április 15-én az eurót forintra konvertálta, amelyet a felperesek 1 hétre lekötöttek; majd a vételár 2005. április 22-ei átutalását követően a számlán maradó összeget ismételten 1 heti időtartamra lekötötték.

A befolyásszerzéssel összefüggésben az alperesi felügyeleti szerv hivatalból indított eljárást, amelynek eredményeként 2005. július 4-én kelt határozatában megállapította, hogy a felperesek közös befolyásszerzést valósítottak meg azáltal, hogy a P. Rt.-ben külön-külön 2005. április 11-én megszerzett befolyásuk kapcsán magatartásukat összehangolták; ezzel megsértették a nyilvánosan működő részvénytársaságban történő befolyásszerzésre vonatkozó jogszabályokat, ezért törzsrészvényeiket kötelesek 60 napon belül elidegeníteni. E kötelezettségük teljesítéséig tagsági jogaikat nem gyakorolhatják, és kötelesek személyenként 50-50 millió Ft bírságot megfizetni. Az alperes jelezte, hogy eljárását a felperesekhez nem kötődő - a befolyásszerzésre vonatkozó magatartásokat illetően releváns tények és körülmények feltárása érdekében tovább folytatja.

A határozattal szemben a felperesek keresetet terjesztettek elő, amelyben az alperesi határozat hatályon kívül helyezését kérték; hivatkozással arra, hogy a felperesek magatartásukat nem hangolták össze.

A Fővárosi Bíróság a pereket egyesítette. A per során a felperesek többször sérelmezték, hogy az alperes a közigazgatási iratokat teljes terjedelemben nem juttatta el a bírósághoz, így érdemi nyilatkozataik és bizonyítási indítványuk előterjesztésében az iratok teljes megismerhetőségében korlátozottak voltak.

A Fővárosi Bíróság jogerős ítéletében a felperesek keresetét elutasította. Az ítélet indokolása szerint az alperesi határozat jogszerűségét a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény (a továbbiakban: Tpt.) 65. § (1) bekezdése, 65. § (2) bekezdése, 65. § (4) bekezdése, illetve 67. § (9) bekezdése, továbbá 77. §-a alapján bírálta el.

A Fővárosi Bíróság hangsúlyozta, hogy az ún. faktikus konszernt a szerződéses konszerntől az különbözteti meg, hogy a faktikus konszern részvevőinek szándéka kívülálló számára rejtve marad; a befolyásszerzés összehangolt volta kizárólag a szereplők magatartásának hasonlóságán, a körülmények, egyéb lépések egyezőségén érhető tetten. Külső szemlélő - így az alperes - számára is kizárólag több tényező alapos, részletes vizsgálata után, és a mozaikszerűen összeállítható eseménysorozat alapján valószínűsíthető, hogy egyes tőkepiaci szereplők részvényvásárlásaik során magatartásukat összehangolták.

A Fővárosi Bíróság arra a kérdésre kereste a választ, hogy az alperes által feltárt tények, eseménysorozatok, magatartások összességében igazolják-e az összehangolt magatartás fennálltát. Elsőként a felperesek személyes kapcsolata, befektetőként való fellépése körében vizsgálódott, és megállapította, hogy ugyan a felperesek azt állították, hogy nem ismerik egymást, egyaránt 2004-ben jelentkeztek először vételi szándékukkal, mindketten 25-30% körüli részvénycsomagot kívántak vásárolni névérték körüli áron, 2005. április 5-én együttesen jelentek meg a R. Bank fiókjában, és megbeszélésüket egy tárgyalóban egyszerre folytatták; e körülményekből az a következtetés vonható le, hogy a felperesek - tagadásuk ellenére - ismerték egymást.

A Fővárosi Bíróság ezt követően a felperesek tárgyalási stratégiáját elemezte és rögzítette, hogy a felperesek azonos tárgyalási stratégiát folytattak, befektetési szolgáltatót, ügyvédi képviseletet egyikük sem vett igénybe, a részvény-adásvételi szerződést megelőzően egyikük sem érdeklődött a céltársaság üzleti helyzete iránt, pénzügyi átvilágításra nem tartottak igényt.

A Fővárosi Bíróság álláspontja szerint 1 milliárdos befektetésnél általánosan elvárható, hogy a befektető érdeklődjön a céltársaság gazdasági helyzete iránt; annál is inkább, mert a társaság ebben az időszakban több milliárdos veszteséget szenvedett el.

A Fővárosi Bíróság rámutatott arra, hogy az A. Rt. 2005. április 8-ai igazgatósági ülésén elhangzottak szerint a vevők kérték az adásvételi szerződés aláírásával egyidejűleg a részvények transzferálását, és mindketten 2 héten belül vállalták a vételár kifizetését. E feltételeket tehát nem az eladó, hanem a felperesek határozták meg. A bíróság kiemelte továbbá, hogy a felperesek ugyanolyan részesülést biztosító részvénycsomagra kötöttek adásvételi szerződést.

A finanszírozás kérdését elemezve megállapította, hogy a felperesek ugyanolyan feltétellel, ugyanazon szerződéses partnertől a F. S. L. cégnevű, üzletszerű hitelnyújtási tevékenységre engedéllyel nem rendelkező, spanyol székhelyű társaságon keresztül megfelelő garanciák nélkül jutottak pénzügyi forráshoz.

A bíróság nem tartotta a véletlennel megmagyarázhatónak azt, hogy két magyarországi befektető egymástól teljesen függetlenül, ugyanazon spanyolországi társasághoz jutott el, és kérte az adásvételi szerződés fedezetének biztosítását, különös figyelemmel arra, hogy ez a társaság hitelnyújtási tevékenységet hivatalosan nem végez, az igényelt kölcsön összegének biztosítására kellő fedezettel nem rendelkezik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!