A Legfelsőbb Bíróság Bfv.1194/2009/5. számú határozata foglalkozás körében elkövetett GONDATLAN veszélyeztetés vétsége tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 171. §] Bírók: Kónya István, Márki Zoltán, Varga Zoltán
Kapcsolódó határozatok:
Veszprémi Járásbíróság B.1440/2008/18., *Kúria Bfv.1194/2009/5.* (BH 2010.12.317)
***********
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG LEGFELSŐBB BÍRÓSÁGA
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!
A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága Budapesten, a 2010. év április hó 13. napján tartott nyilvános ülésen meghozta a következő
í t é l e t e t :
A foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt F.L. ellen folyamatban volt büntetőügyben a terhelt védője által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Veszprémi Városi Bíróság 10.B.1440/2008/18. számú ítéletét megváltoztatja; F.L. terheltet az ellene foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége (Btk. 171.§ (1) bekezdés) miatt emelt vád alól felmenti.
Elrendeli a pénzbüntetés címén befizetett 120.000 (százhúszezer) és bűnügyi költség címén befizetett 261.740 (kettőszázhatvanegyezer-hétszáznegyven) forint összegnek a befizetéstől a visszatérítés időpontjáig eltelt időre számított mindenkori törvényes kamatával együtt a terheltnek történő visszatérítését.
Ezen ítélet ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye.
I n d o k o l á s
A Veszprémi Városi Bíróság a 2009. július 6. napján kelt és 2009. július 9. napján jogerőre emelkedett, 10.B.1440/2008/18. számú ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétségében, és ezért őt 300 napi tétel pénzbüntetésre ítélte azzal, hogy az egy napi tétel összegét 400 forintban meghatározva a kiszabott 120.000 forint pénzbüntetést meg nem fizetés esetén 300 napi fogházra kell átváltoztatni.
A bíróság által megállapított tényállás a következő.
A terhelt a 2006. november 28-án megalapított J.P.-i Természetvédelmi és Vadgazdálkodási Közhasznú Egyesület vadászmestere volt, és ebbéli minőségében rendszeresen részt vett kísérővadászként a vendég vadásztatásokon. A kísérő vadász feladata és kötelezettsége a külföldi vadász irányítása, kizárólag a kísérő vadász engedélyével történhet meg a fegyver betöltése, a lövés leadása. A vadászaton történtekért a kísérő vadászt ugyanúgy terheli a felelősség, mintha ő saját maga lőne a vadra, függetlenül attól, hogy van nála fegyver vagy nincs.
F.L. terhelt 2007. július 30-án és 31-én D.J.H. belga vendég vadász vadásztatásán vett részt.
2007. július 30-án az esti órákban 18 óra 30 perctől 21 óráig T. térségében vadásztak, de vadat nem lőttek. Másnap, 2007. július 31-én 04 órakor a terhelt és a belga vendég vadász szintén T. környékén kezdte meg a vadászatot, de mivel vadat nem tudtak lőni, ezért a d-i vár alatti területre mentek, ahol a vendég vadásznak sikerült egy őzet kilőnie, majd tovább indultak j-i föld irányába, az R. major térségébe, ahol a vadász ismét kilőtt egy őzet. Mindkét őzet a helyszínen kizsigerelték, majd a vadászati naplóba beírt területrészt elhagyva B. térségében a 19-es és 20-as vadászati körzet határára mentek, ahol a vendég vadász a b-i temető feletti területről egy őzbakra lőtt, de a lövést elhibázta.
Az ítéleti tényállás szerint az eljárás során nem lehetett tisztázni, hogy a vendég vadász által elhibázott lövés hová csapódott.
Ugyanakkor a tényállás rögzíti, hogy az éjszaka folyamán, a kora hajnali órákban vadászfegyverből egy lövés csapódott be K.V. b-i lakos családi házába az ablakon keresztül, ám személyi sérülés nem történt.
Az ítélet szerint teljes bizonyossággal nem állapítható meg, hogy a lövedék a terhelt által kísért vendég vadász fegyveréből származott volna.
A bíróság az ítéletben rögzítette, hogy a terhelt a vadászati törvényben előírt kísérő vadászra vonatkozó kötelezettségek közül több szabályt is megszegett. A fegyverkezelési szabályok ellenére ugyanis - bár felhívta a vendég vadászt a célzás befejezésére, - a fegyver biztosítását, vállra vételét nem várta meg és ezáltal lehetővé tette, hogy a vendég vadász futó őzbakra lőjön és célt tévesszen. Nem ellenőrizte azt, hogy a vendég vadász teljesíti-e az utasítását, illetve nem győződött meg a fegyverkezelésre vonatkozó szabályok betartásáról és végrehajtásáról, szabálytalanul és figyelmetlenül vadásztatta a belga vendég vadászt, így magatartásával jelentősen közrehatott a veszélyhelyzetet előidéző lövés leadásában. Ezen túl a 2007. július 31-én végrehajtott reggeli vadászat végén a terhelt olyan területre vezette D.J.H. bérvadászt, illetve olyan helyen vadásztatta és adott engedélyt a lövésre, ahol a biztonságos vadászat feltételei nem álltak fenn.
A P-i Rendőrkapitányság a 2008. január 21-én kelt 303/1-183/01/2008.F. számú határozatával a terhelt részére kiadott fegyvertartási engedélyeket visszavonta.
A jogerős ítélet ellen a terhelt védője a Be. 416.§ (1) bekezdés a) pontjára hivatkozással nyújtott be felülvizsgálati indítványt.
A felülvizsgálati indítvány szerint az ítélet annak ellenére állapította meg a terhelt büntetőjogi felelősségét a foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetésben, hogy az eljárás során nem nyert bizonyítást, miszerint a vendég vadász elhibázott lövése csapódott be K.V. lakásába. Jogi okfejtése szerint hiányzik a vadászati szabályok megsértése, valamint a veszélyhelyzet bekövetkezte közötti okozati összefüggés, amelynek hiányában a terhelti magatartás nem minősíthető bűncselekménynek.
A felülvizsgálati indítvány sérelmezi, hogy az alapügyben eljárt bíróság nem foglalkozott azzal a kérdéssel, miszerint a sértett K.V. úgy nyilatkozott, hogy a lövés, illetve a becsapódás hajnali 2 és 3 óra között történt. Ugyanakkor a vendég vadász és a terhelt a sértett lakásának közelében reggel 6 óra 45 perc körül járhatott, mivel a vadászatot 4 órakor kezdték meg. Ilyen körülmények között fel sem merülhetett, hogy az elhibázott lövés lövedéke csapódott volna be a sértett lakásába.
Sérelmezi továbbá, hogy a terhelt bűnösségének megállapítására úgy került sor, hogy egyértelmű peradatok alapján a terhelt álló őz kilövésére adott engedélyt, futó őzre már nem, így a vendég vadász elhibázott lövéséért büntetőjogi felelősség már nem terhelheti, ezért a terhelt felmentését indítványozta.
A Legfőbb Ügyészség a BF.47/2010. számú átiratában a felülvizsgálati indítvány jogi okfejtését és érvelését hibátlannak tartva indítványozta, hogy a Legfelsőbb Bíróság F.L. terheltet a foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétségének vádja alól mentse fel, egyben állapítsa meg, hogy az egyébként a terhére megállapítható lőfegyverrel kapcsolatos szabálysértés elévült, ezért az emiatti eljárást szüntesse meg.
A felülvizsgálati indítvány alapos.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!