Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2004.2.69 Az engedélyezési terv hibájáért a felelősség abban az esetben is megállapítható, ha az építési hatóság az engedélyt megadta.

A hibás tervezés miatt jelentkező létesítményhiba esetén - a nem kellő gondossággal eljáró kivitelező mellett - a tervező sem mentesülhet saját hibájának kárkövetkezményei alól. Ilyenkor a közös károkozás szabályai az irányadók [Ptk. 310. §, 344. §, Pp. 182. §].

Szóbeli szerződés alapján I. r. felperes - akinek engedményese a II. r. felperes - (a továbbiakban: felperes) megrendelésére az alperes az étterem felújításához engedélyezési tervet és néhány kiviteli tervlapot készített. Az alperes számlája alapján a felperes ezért kifizetett 750 000 forint tervezési díjat. A kivitelezést a felperes megrendelése alapján az N. Kft. végezte. Rövid időn belül esős időszakban az épület alsó részén beázások jelentkeztek. A felperes megbízásából eljárt magánszakértő a hiba okát tervezési hibában jelölte meg. A felperes elvégeztette a legszükségesebb vízelvezetési munkálatokat. A magánszakértő kidolgozta a vízbetöréssel okozott kár becsült összegét, feleslegesnek ítélte a kifizetett tervezési díjat, így a beázással kapcsolatos kárként összesen 1 570 344 forintot mutatott ki.

A felperes kereseti kérelmében a Ptk. 310. §-a alapján a fenti összeg és kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest a tervezési szerződés hibás teljesítésével okozott kár megtérítése címén.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult; állította, hogy csupán engedélyezési tervet készített, a kivitelezés során sem tervezőként, sem műszaki ellenőrként nem működött közre, ezért a bekövetkezett kárért nem felel.

A bíróság jogerős ítéletében a felperes keresetét elutasította. Megállapította, hogy az alperes felperes részére kiviteli tervdokumentációt nem szolgáltatott, az átadott néhány tervlap nem tekinthető kiviteli tervnek. A felperesnek kellett volna bizonyítania, hogy az alperessel kiviteli terv készítésére és műszaki ellenőrzésre is megállapodott, de e bizonyítási kötelezettségének nem tett eleget. Az ítéletben kifejtettek szerint az alperes részéről szerződésszegés, hibás teljesítés nem történt, ezért a felperes keresetének nincs jogalapja. A másodfokú bíróság döntésének indokolása szerint az elsőfokú bíróság által kirendelt szakértő nem igazságügyi szakértő; figyelemmel azonban arra, hogy a felek között a kiviteli tervek elkészítésére, illetve a műszaki ellenőrzésre vonatkozó megállapodás nem jött létre, szükségtelennek mutatkozott volna igazságügyi szakértő kirendelése. A szerződés létrejötte nem szakértői kompetenciába tartozó kérdés, erre tekintettel az eljárási szabályok megsértése nem tekinthető lényegesnek.

A II. r. felperes az ítélet hatályon kívül helyezése és új eljárás elrendelése érdekében terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet. Továbbra is állította, hogy a vendéglő felújításának teljeskörű - engedélyezési és kiviteli - tervezésével bízta meg az alperest; az alperes hibás terveket szolgáltatott, ennek következtében a vendéglő teljesen elázott és szétfagyott. Előadta, hogy a bíróság olyan személyt rendelt ki igazságügyi szakértőként, aki nem volt igazságügyi szakértő. A bíróság által kirendelt G. M. szakértő megállapította a vízszigetelésre vonatkozó hibás megoldást, az engedélyezési terv hibáját, de úgy ítélte meg, hogy a kivitelezőnek felül kellett volna bírálnia a tervező műszaki megoldását, és a tervezői utasítást. A felperes által megbízott szakértő azonban - aki egyben igazságügyi szakértő is -, azt állította, hogy a kivitelező nem felel; ha a tervező kétrétegű csupaszlemez szigetelést írt elő, a kivitelezőnek ezt kellett elkészítenie. Ellentmondást látott a II. r. felperes a szakvélemények között amiatt is, hogyan kell értékelni a periratok között elfekvő hat db kiviteli tervlapot. Álláspontja szerint a perben készült szakvélemény ellentmondásos, aggályos, a Pp. 182. § (3) bekezdése alapján szükség lett volna más szakértő kirendelésére. Szerinte az eljárt bíróságok a Pp. fenti §-t sértették meg, ezért indokolt az ítélet hatályon kívül helyezése, és az új eljárásban igazságügyi szakértő kirendelése.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult. Rámutatott arra, hogy a másodfokú bíróság ítélete szerint a szakértő kirendelése indokolatlan volt, mert a felperesnek elsősorban a jogellenességet, a szerződésszegés tényét kellett volna bizonyítania.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!