Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2000.353 A munkaviszony létesítésére irányuló megállapodás írásba foglalásának elmaradására csak a munkavállaló hivatkozhat, ennek hiányában a munkaviszonyból (próbaidős munkavégzésből) eredő jogokra és kötelezettségekre elsődlegesen a munkajogi jogszabályok az irányadók [Mt. 76. §, 79. §].

A felperes kártérítés címén 1 088 000 forint megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

A városi bíróság ítéletével az alperest 783 900 forint kártérítés és kamata megfizetésére kötelezte. Azt állapította meg, hogy a felek között ráutaló magatartással megbízási szerződés jött létre, ennek alapján az alperes a perbeli gépkocsi szervizbe vitele során kárt okozott a felperesnek.

Az ítélet ellen a felperes fellebbezést nyújtott be.

A másodfokú bíróság végzésével az első fokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte, a pert megszüntette, és a keresetlevelet áttette a munkaügyi bírósághoz.

A másodfokú bíróság végzése indoklásában kifejtette, hogy az alperes és a felperes képviselője abban állapodtak meg, hogy munkaviszonyt létesítenek, ez előtt az alperes "rövid időszakot" próbaidő címén eltöltött a felperesnél. A felek között munkaviszony jött létre - ennek egységébe beletartozik a próbaidő is. Ezért a városi bíróság hatásköri szabály megsértésével hozott érdemi döntést. Emiatt a másodfokú bíróság a Pp. 158. § (1) bekezdését, a 157. § a) pontját, a 251 § (1) bekezdését és a 12. § (1) bekezdését alkalmazta.

A felperes a felülvizsgálati kérelmével a másodfokú bíróság végzésének "megváltoztatását", és a városi bíróság ítéletének hatályában való fenntartását kérte.

Törvénysértésként a felek közötti munkaviszony kimondását jelölte meg. Érvelése szerint a felek nem állapodtak meg a munkaszerződés jogszabály szerint előírt elemeiben, továbbá az alperes nem a felperes, hanem egy másik gazdálkodó szervezet ügyvezetőjével tárgyalt. Az alperes álláspontja szerint a munkaviszonyról szóló megállapodás előfeltétele a próbaidő kikötésének.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a másodfokú bíróság határozatának hatályában való fenntartására irányult.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelmet a Pp. 274. § (1) bekezdése alapján tárgyaláson kívül bírálta el.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A felperes ügyvezető igazgatója tanúként előadta, hogy személyesen döntött arról, hogy az "álláshirdetésre" jelentkezettek közül ki jöhet el a munkaviszony létesítése előtt dolgozni annak megállapítása céljából, hogy kit fog a felperes munkáltató alkalmazni. A tanú előadta azt is, hogy a "kipróbálás" miatt keletkező "átmeneti időszakra" nem fizet a Kft. ellenértéket. A felülvizsgálati kérelemben ezért a felperes a tanú vallomásával és a további bizonyítékokkal szembehelyezkedve, alaptalanul állította, hogy az alperes nem a felperes ügyvezetőjével tárgyalt; a munkaviszony hiányáról kifejtett érvelése pedig téves. A tanúvallomásból (amely az alperes előadásával megegyezett) aggálytalanul kitűnik, hogy a felek munkaviszony létesítésében állapodtak meg, ennek részét képezte, hogy az alperes tartalmilag próbaidőnek minősülő időszakban végzett munkát a felperesnél. A munkaszerződés írásba foglalásának elmaradására az Mt. 76. § (4) bekezdés értelmében csak a munkavállaló hivatkozhat, a munkába állást követő harminc napon belül. A megyei bíróság helyesen állapította meg a munkaviszony létrejöttét, annak lényeges tartalmi elemei (rendszeres munkavégzés, próbaidő, utasítás teljesítése, alá-, fölérendeltségi viszony) és a feleknek a munkaviszony létesítésére irányuló egyező - nem vitatott - akarata alapján. A munkaszerződés írásba foglalásának elmulasztását - a hatáskör kérdésében való döntés meghozatalánál - a megyei bíróság helyesen hagyta figyelmen kívül. Mindezek folytán a jogerős határozat nem sérti az Mt. 76. § (3) bekezdésében foglaltakat.

A kifejtettek miatt a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján a másodfokú bíróság végzését hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Mfv. I. 10 934/1999. sz.)