Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Győri Ítélőtábla Pf.20100/2009/31. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 177. §, 182. §, 206. §, 249. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §] Bírók: Ábrahám Éva, Ferenczy Tamás, Vass Mária

Győri Ítélőtábla

Pf.I.20.100/2009/31.szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN !

A Győri Ítélőtábla dr.Litresits András ügyvéd által képviselt felperesnek dr.Lakos Júlia ügyvéd által képviselt alperes ellen - mely perbe az alperes pernyertességének előmozdítása érdekében beavatkozóként perbelépett "A" jogtanácsos által képviselt Alperesi beavatkozó kártérítés megfizetése iránt a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság előtt folyamatba tett perében Győrött, 2009.évi február hó 3.napján 6.P.21.142/2004/83.szám alatt hozott ítélet ellen a felperes részéről 84.sorszám alatt benyújtott fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

Az ítélőtábla a megyei bíróság ítéletét helybenhagyja.

Köteles a felperes 15 napon belül megfizetni az alperes részére 200.000 (kettőszázezer) forint másodfokú perköltséget.

A le nem rótt fellebbezési eljárási illetéket és a felmerült állam által előlegezett költséget az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s :

A megyei bíróság fellebbezéssel támadott ítéletében megállapította, hogy az alperes megsértette a felperes személyiségi jogát, amikor a felperes megfelelő tájékoztatása, és felperesi hozzájárulás hiányában kezdte meg 2000. február 22-én a felperes sugárkezelését. Ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasította.

Kötelezte a megyei bíróság a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 500.000,- Ft perköltséget. Kötelezte az alperest, hogy az APEH felhívására az állam javára fizessen meg 21.000,- Ft feljegyzett illetéket, míg a 799.900,- Ft illetéket az állam viseli.

Ítéletének jogi indokolása szerint a felperes NON-HODGKIN szindrómában szenved. 15 éves korában 1995. márciusában a ... Megyei "B" Kórház Csecsemő és Gyermekosztályán kezelték. Csontvelő vizsgálaton, nyirokcsomó biopszián, majd ezt követően citosztatikus kezelésen és kobald-besugárzáson esett át. A felperes ezután lényegében panaszmentes volt, bár a daganatos megbetegedésből véglegesen őt meggyógyítani nem lehetett. A felperes 2000. február 20-án a Helység 1-i "C" Kórház Rendelőintézetében megjelent, ahonnan kórházi kezelésre utalták, mert az orvosnál történő jelentkezést megelőzően 3 nappal a jobb herében mindkét oldalon a comb elülső felszínére, valamint a végtagok hátsó oldalon a lábikrába sugárzó fájdalom, valamint perianálisan zsibbadás alakult ki. Február 19-én vizelési nehézségei voltak és vizelet retentio alakult ki széklettartási nehezítettség mellett.

Az alperesnél MRI-vizsgálatot végeztek, melynek során az L.I-II. csigolyatest magasságának megfelelően a csontos gerinccsatorna lumenét érintő képletet észleltek, mely a conus és a myelon distaliss részét kifejezetten komprimálta. A vizsgálat alapján az alapbetegség kifejezett progresszióját véleményezték, a betegség betört a csontos gerinccsatorna lumenébe és ott kifejezett conus kompressziót képzett.

A felperes 2000. február 20-án megkapta az első szteroidos kezelést, majd kedd délután átkerült az alperes ... úti Onkoradiológiai Osztályára. 2000. február 22-én délután került sor a felperes első sugárkezelésére, ami linac-kezelést jelentett.

A sugárkezelés megkezdése előtt az alperes nem tájékoztatta a felperest arról a lehetőségről, hogy spermiumát saját célra történő későbbi felhasználás érdekében fagyasztva tárolhatja. A sugárkezelés megkezdéséig a felperes állapota nem tette lehetővé a sperma levételét.

A felperes linacos sugárkezelése megszakításokkal 2000. április 4-éig tartott, ennek során összesen 50 gray sugárdózist kapott.

2001. február 15-én a ... Egyetem Meddőségi Központjában elvégzett vizsgálat eredménye szerint a felperesnél a ejakulátumban sem élő sem holt spermium nem volt látható, az anyag cryopserválásra alkalmatlan.

A megyei bíróság a felperes keresetét kismértékben alaposnak találta.

Megállapította, hogy a felperes kereseti kérelmét négy körülményre alapította.

Elsődlegesen arra, hogy jogszabály ellenére az alperes nem tájékoztatta a szteroidos kezelésről, illetve a sugárterápiás kezelésről és az egyes kezeléseket a felperes beleegyezésének hiányában kezdték meg annak ellenére, hogy a felperes nem volt életveszélyes állapotban.

Másodsorban az alperes nem tájékoztatta a felperest a spermalevétel lehetőségéről a sugárkezelés megkezdését megelőzően. Az alperesi sugárkezelést követően a felperesnél nemzőképtelenség alakult ki. Levett minta hiányában így az alperes megfosztotta a felperest az utódnemzés lehetőségétől.

Harmadlagosan a sugárterápia során az alperes a megengedettnél nagyobb dózist alkalmazott és a felperes mozgáskorlátozottságát a megengedettnél nagyobb sugárdózis idézte elő.

Negyedlegesen hivatkozott arra, hogy a 2002. február 1-ei lumbálpunkció során az alperes a szakmai előírásokat megszegve nem pihentette 24 órát a felperest. Ennek következtében a felperesnél olyan hosszan elhúzódó fejfájás alakult ki, amely miatt felsőfokú tanulmányait is halasztani volt kénytelen.

Ezt követően a megyei bíróság az egyes alperesi jogellenes és károkozó magatartásként nevesített eljárásokat külön-külön vizsgálta.

A beszerzett igazságügyi orvosszakértői szakvélemények, valamint a szakértő tárgyaláson történt nyilatkozata alapján tényként állapította meg, hogy a szteroidos kezelés megkezdésekor a felperes olyan állapotban volt, hogy a beavatkozás életmentő jellegűnek tekinthető. A felperesnél a csigolyát, a gerincvelőt és kilépő gyököket nagymértékben károsító daganatról volt szó. Így órákon belül a végleges bénulás is bekövetkezhetett volna.

Mivel a felperesnél a bénulás veszélye fennállt, a kiújult daganat következtében széklettartási nehézség és vizeletürítési nehézség alakult ki. Megállapította, hogy a szteroidos kezelés megkezdésekor fennállt az Eü. törvény 3.§.i./ pontja és j./ pontja szerinti életveszélyes állapot, így az szteroidos kezelés megkezdésekor nem volt szükség a felperes beleegyezésére, figyelemmel az Eü. törvény 17.§.(2) bekezdés b./ pontjában foglaltakra.

A sugárterápia vonatkozásában a felperes vitatta, hogy a sugárkezeléssel kapcsolatban 2000. február 22-ét megelőzően az alperestől részletes tájékoztatást kapott volna. Helyesen hivatkozott a felperes arra is, hogy az 1995-ös ... megyei tájékoztatás nem pótolja az alperes tájékoztatását, figyelemmel az Eü. törvény 134.§., valamint 13. és 129. §-ában foglaltakra.

Azt az alperes sem vitatta, hogy részletes tájékoztatást a sugárkezeléssel kapcsolatban a felperes nem kapott.

A megyei bíróság a sugárkezelés életmentő jellegűsége körében a beszerzett szakvéleményeket nem fogadta el. Álláspontja szerint a sugárkezelés elmaradása nem jelenti azt, hogy a beteg azonnal közvetlenül életveszélybe kerülne, hiszen a kezelés nélkül halálos kimenetelű felperesi sorsszerű megbetegedés esetében is a sugárkezelés elmaradása nem azonnali, néhány napon belül halált okoz, a betegség lefolyása ennél jóval hosszabb. A sugárkezelés megkezdését megelőzően az alperesnek tájékoztatási kötelezettsége volt a felperes felé, ennek pedig nem tett eleget.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!