Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2002.4.128 Az újszülött megölésének bűntettét elkövető vádlottal szemben - aki az újszülöttet a szeméttároló konténerbe dobása előtt súlyosan bántalmazta - a törvényi büntetési tételkeret középmértékét el nem érő szabadságvesztés kiszabása aránytalanul enyhe büntetés, amelynek az enyhítésére nincs törvényes indok [Btk. 166/A. §, 83. §].

A megyei bíróság a 2000. június 7-én kelt ítéletével a vádlottat újszülött megölésének bűntette miatt 3 évi börtönbüntetésre és 2 évre a közügyektől eltiltásra ítélte.

Az elsőfokú ítélet ellen a vádlott és védője felmentésért fellebbezett. A másodfokú tárgyaláson a védő másik orvosszakértő bevonásával további bizonyítás felvételét kérte. Álláspontja szerint az eljárt szakértők véleménye ellentmond egyes körülményeknek, és kellően nem tisztázott az újszülött sérüléseinek keletkezési mechanizmusa sem. Végül bizonyíték hiányában a vádlott felmentését indítványozta.

A legfőbb ügyész átiratában az igazságügyi orvosszakértők ismételt meghallgatását tartotta szükségesnek annak tisztázása érdekében, hogy az újszülött fején levő sérülések keletkezhettek-e a fémkonténerben elhelyezés - dobás, ütés, ütődés - során.

A fellebbezések nem alaposak.

A Legfelsőbb Bíróság a védelmi perorvoslatok folytán bírálta felül a megyei bíróság ítéletét, és ennek eredményeként megállapította, hogy az elsőfokú bíróság a perrendi szabályok megtartásával az ügyfelderítési kötelezettségének az adott lehetőségek között messzemenően eleget tett. Valamennyi bizonyíték - egybevetett, a logika szabályainak is megfelelő - gondos értékelése és helytálló ténybeli következtetések eredményeként a Be. 239. §-ának a (2) bekezdésben írt hibáktól és hiányosságoktól mentesen állapította meg a tényállást. Ítéletének indokolásában igen részletesen számot adott arról, hogy a vádlott későbbi védekezése - amely szerint születendő gyermeke apja segédkezett a szülésnél, így nem egyedül volt a lakásban, és az újszülött életének a kioltásában sem vett részt semmilyen módon - miért nem volt elfogadható.

Az elsőfokú bíróság alapos elemzéssel mutatott rá a vádlott védekezésében fellelhető számos önellentmondásra és mindazon ellentétes tényállításra, melyeket az érdektelen tanúk vallomásai, illetve az objektív bizonyítékok hitelt érdemlően, és teljes bizonyossággal megcáfoltak. Helytálló logikai érveléssel tulajdonított valóságtartalmat a vádlott első ízben tett nyomozati vallomásának, amelyben részletes, a bűnösségére is kiterjedő ténybeli beismerő vallomást tett. Ennek során előadta, hogy a lakásban egyedül tartózkodott, kb. egy óra alatt könnyen szült, majd megvárta, amíg a méhlepény is távozik. Azt és a nyöszörgő újszülöttet a korábban odakészített törölközőkbe csomagolta, majd közel két órát pihent. Azután megfürdött, felvett egy melegítőt, és táskába téve a bebugyolált újszülöttet a ház előtti félig telt konténerbe tette. Jóllehet elhallgatta az újszülött bántalmazását, a sérülések objektív adataiból, az elkövetés körülményeiből és az igazságügyi orvosszakértők aggálytalan véleményéből a tényállás e tekintetben is egyértelműen megállapítható volt.

A védelem ellentmondásokat látott az igazságügyi orvosszakértők nyomozás során előterjesztett véleménye és az általuk a tárgyaláson előadottak között az újszülött sérüléseinek a keletkezését illetően. Kétségét fejezte ki a tekintetben is, hogy a szülést követően a vádlott fizikailag képes volt lépcsőt járva lemenni az utcai konténerhez. A Legfelsőbb Bíróság nem értett egyet a fenti, az utóbbi kérdésben csupán feltevésen alapuló védői aggályokkal. Az igazságügyi orvosszakértők a nyomozati szakban adott szakértői véleményük előterjesztése idején az anya és a szülés körülményeit illetően semmilyen adattal nem rendelkeztek. Így az újszülött sérüléseinek pontos rögzítése és a halála okának megállapítása mellett az esetleges elhúzódó nehéz szülést, illetve a szülést segítő tevékenységet is felvetették. A tárgyaláson azonban már további adatokra alapozottan és szülész-nőgyógyász eseti szakértő bevonásával együttesen, egyértelmű álláspontra helyezkedtek. Eszerint az újszülött fején fellelt többrendbeli, nagy erőbehatást igazoló magatartás tekintetében - mint ahogy a nyakán levő mély, körömtől származó és bevérzéses sérülések körében is - határozottan kifejezett testi bántalmazást véleményeztek. Emellett a sértett újszülött nyakán levő sérülések nyilvánvalóan nem keletkezhettek a becsomagolását követően, és a későbbiekben a vádlott védekezésében is a lakás szerepelt a bántalmazás helyeként. Mindezekre figyelemmel helytálló a megyei bíróságnak az a ténybeli következtetése, hogy pontosan meg nem állapítható körülmények között a vádlott még a lakásban bántalmazta az újszülöttet.

Az igazságügyi orvosszakértők a pótnyomozás során nyilatkoztak arról, hogy a vádlott a szülést követően nem részesült orvosi ellátásban, nála feltehetőleg súlyos fokú vérzés vagy szövődmény nem lépett fel, így hosszan tartó cselekvőképtelen állapotot sincs okuk feltételezni. Figyelemmel a vádlottnak a szülés könnyű lefolyására és az azt követő pihenésére tett következetes előadására is, alappal nem merülhet fel, hogy fizikailag képtelen volt az újszülöttet az utcai konténerben elhelyezni.

Miután tehát a megyei bíróság az elkövető magatartását a lényeget illetően helyesen rögzítette, a Legfelsőbb Bíróság további bizonyítás felvételét szükségtelennek találta, és ezért az ezt célzó ügyészi és védelmi bizonyítási indítványokat elutasította.

A megyei bíróság által megállapított tényállás csupán kis részében szorult helyesbítésre, illetve kiegészítésre, ezért azt a Legfelsőbb Bíróság a Be. 258. §-a (1) bekezdésének a) pontja értelmében az iratok tartalmára alapozottan, a következők szerint egészítette ki: az újszülött halálát a tényállásban pontosan és helyesen rögzített sérülések és az ellátatlansága együttesen okozták.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!