Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20629/2012/3. számú határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 80. §, 84. §] Bírók: Kizmanné dr. Oszkó Marianne, Madarász Anna, Rutkai Éva

Fővárosi Ítélőtábla

2.Pf.20.629/2012/3.

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Bass László (címe) ügyvéd által képviselt (I.r. felperes neve, címe) I. rendű és (II.r. felperes neve, címe) II. rendű felperesnek a dr. Ferenczi Mónika (címe) ügyvéd által képviselt (alperes neve, címe) alperes ellen személyhez fűződő jog megsértése miatt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2012. január 30-án kelt 26.P.22.819/2010/10. számú ítélete ellen az alperes részéről 11. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, fellebbezett rendelkezéseit helybenhagyja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felpereseknek személyenként 15.000 (Tizenötezer) forint + áfa - 15.000 (Tizenötezer) forint + áfa fellebbezési költséget, valamint a Magyar Államnak külön felhívásra 48.000 (Negyvennyolcezer) forint fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

Az I-II. rendű felperesek keresetükben annak megállapítását kérték, hogy az alperes megsértette képmáshoz való jogukat azzal, hogy mint a Budapesti Rendőr-főkapitányság fegyveres állományába tartozó rendőrökről szolgálatteljesítés során, intézkedés közben készített felvételeket, melyeket a ... című műsorában, valamint a ...hu elektronikus újságban hozzájárulásuk nélkül közzétett. Kérték az alperes eltiltását a további jogsértéstől, valamint elégtétel adására kötelezését, az ítélet jogsértést megállapító rendelkezésének nevük megjelölése nélküli közzétételével, és, hogy az alperes egyidejűleg fejezze ki sajnálkozását is.

Hivatkoztak arra, hogy az alperes az I-II. rendű felperesek képmásának közzétételéhez engedélyt nem kért, a közzétételhez a felperesek hozzájárulásukat nem adták. Utaltak arra, hogy az alperes által közzétett felvételek nem tekinthetőek tömegfelvételnek, azon az I-II. rendű felperesek egyértelműen egyedileg felismerhetők. Hivatkoztak arra is, hogy nem közszereplők.

Az alperes a jogsértést elismerte, ugyanakkor kérte az elégtétel adására vonatkozó kereseti kérelem elutasítását. Vitatta, hogy az elégtételadás a képmáshoz fűződő jog megsértése esetén alkalmazható jogkövetkezmény lenne, álláspontja szerint a képmáshoz való jog megsértése esetén ezen jogkövetkezmény nem alkalmazható, különösen nem oly módon, hogy a felperesek nevét ne tegyék közzé.

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy az alperes megsértette a felperesek képmás védelméhez fűződő jogait azzal, hogy a ... televízió ... című műsorában ... napján, valamint a ...hu című elektronikus hírújságban ... napjától a felperesek egyedileg azonosítható képmását hozzájárulásuk nélkül közzétette.

Az alperest a további jogsértéstől eltiltotta, és kötelezte, hogy az ítélet jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül a ... televízió ... című műsorában és a ...hu című elektronikus hírújságban az ítélet jogsértést megállapító rendelkezését - a felperesek nevének megjelölése nélkül - tegye közzé, ezzel adjon elégtételt a felpereseknek az elkövetett jogsértésért.

Ezt meghaladóan a keresetet elutasította, és kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felpereseknek egymás közt egyenlő arányban 125.000 forint perköltséget.

A le nem rótt illetékről úgy rendelkezett, hogy az alperes köteles megfizetni az államnak 27.000 forint feljegyzett kereseti illetéket.

Az elsőfokú bíróság ítéletében ismertette a Ptk. 75. § (1) bekezdését, a 80. § (1) bekezdését és utalt arra, hogy az alperes a jogsértés tényét elismerte, így e tekintetben az ítélet részletes indokolását a bíróság mellőzte.

Az elégtételadás körében felhívta a Ptk. 84. § (1) bekezdés c) pontját, és kifejtette: mivel a kifogásolt felvétel széles körben ismertté vált, a felperesek megalapozottan tarthattak igényt arra, hogy az elégtételnek szintén a jogsértéssel érintett körben, ugyanazon hírműsorban, internetes felületen biztosítsanak nyilvánosságot. Ugyanakkor nem indokolt, hogy az alperest a jogsértés tényének elismerésére, és sajnálkozás kifejezésére is kötelezze a bíróság, ezért e tekintetben az elsőfokú bíróság a felperesek keresetét elutasította.

Kitért arra is: nem értett egyet azon alperesi állásponttal, hogy az elégtétel adására vonatkozó kereseti kérelem kizárólag a becsület sérelme esetén alkalmazandó jogkövetkezmény. Az alperes tevékenysége kifejezetten a képfelvételek felhasználásához kötődik, amennyiben ezzel a tevékenységgel valósít meg jogsértést, az elégtételt ugyanebben a körben kell nyújtania.

Az alperes túlnyomórészt pervesztes lett, az elsőfokú bíróság ennek megfelelően a Pp. 78. §-a alapján rendelkezett a perköltség viseléséről.

Az elsőfokú bíróság ítéletével szemben az alperes terjesztett elő fellebbezést, elsődlegesen az ítélet megváltoztatását és a felperesek keresetének elutasítását, másodlagosan - amennyiben a másodfokú bíróság a felperesek keresetének helyt ad - az ítélet megváltoztatását és az elégtételadásra - azaz az ítélet rendelkező részének név nélküli közzétételére - kötelező rendelkezés mellőzését, továbbá a felpereseknek a perrel felmerült költségekben marasztalását kérte. Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság a tényállást részben helytelenül állapította meg, és abból helytelen jogi következtetést vont le, az ítélet ezért jogszabálysértő. Az alperes elégtétel adására kötelezése mint szankció úgyszintén jogszabálysértő, aránytalan és szükségtelen, a felperesek által állított jogsérelem reparálásra alkalmatlan szankció.

Fellebbezésében az alperes hivatkozott a BDT 2006.1298 számon közzétett Pécsi Ítélőtáblai döntésre, mely kimondja, hogy a közszereplő fogalmának meghatározásakor irányadónak kell tekinteni a 2003. évi III. törvényben meghatározott fogalmat. E szerint közszereplőnek minősül az a személy, aki közhatalmat gyakorol. Hivatkozott arra, hogy a rendőrség kötelékébe tartozó személyek, különösen annak önálló intézkedésre jogosult alkalmazottai közhatalmi tevékenységet folytató személynek minősülnek, így közszereplők. Egyidejűleg utalt arra is, hogy a Pécsi Ítélőtábla döntését ugyancsak rendőrtiszt személyiségi jogainak megsértésével kapcsolatban hozta. Álláspontja szerint a szolgálatot teljesítő rendőrök az államhatalom képviselőjeként járnak el, ezért jelentős társadalmi érdek is fűződik ahhoz, hogy munkájuk bemutatható legyen. A Ptk. 80. § (2) bekezdésének második fordulata szerint így, az alperes mentesül az első fordulatban megkívánt hozzájárulás beszerzése alól. Kitért arra is, hogy a felvételeken a felpereseket nem egyéniesítve és nem magánszemélyként ábrázolták, a felvétel egy közérdeklődésre számot tartó eseményről tudósított, melynek középpontjában nem a felperesek, hanem az aktuális történések bemutatása állt.

Hivatkozott továbbá arra, hogy az ítéleti tényállás nem tartalmaz arra vonatkozólag megállapítást, hogy a felperesek képmásának bemutatása a felperesek számára mely lehetséges hátránnyal járt, illetve járhatott, és erre vonatkozó nyilatkozatot a felperesek sem tettek. A Ptk. 84. § (1) bekezdése taxatíve felsorolja a személyhez fűződő jogok megsértése esetén érvényesíthető polgári jogi igényeket, melyek között a bírósági ítélet rendelkező részének név nélkül történő közzététele lehetséges szankcióként nem szerepel. Álláspontja szerint ezért a név nélkül történő közzététel nem minősül a Ptk. 84. § (1) bekezdés c) pontja szerinti elégtételadásnak, ebből következően az ítéletnek a rendelkező rész név nélkül történő közzétételére kötelező rendelkezése jogszabálysértő. Kifejtette az alperes azt is, hogy az elégtételadás a jogaiban megsértett személyhez kötődik, melynek célja nem a jogsértő részéről történő öncélú kinyilatkoztatás a sérelmet szenvedett személy megnevezése nélkül.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!