Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.21022/2010/8. számú határozata tartozás megfizetése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 206. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 306. §] Bírók: Bartal Géza, Farkas Attila, Fehér Ferenc

Kapcsolódó határozatok:

Székesfehérvári Járásbíróság P.22668/2008/11., Székesfehérvári Törvényszék Pf.22749/2009/4., *Kúria Pfv.21022/2010/8.* (BH 2011.3.65)

***********

Pfv.VII.21.022/2010/8.

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Mikó Péter ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Brolly Tamás ügyvéd által képviselt I.r., és II.r. alperes ellen 2.200.000 forint és járulékai megfizetése iránt a Székesfehérvári Városi Bíróságon 3.P.22.668/2008. szám alatt indult, és a Fejér Megyei Bíróság 1.Pf.22.749/2009/4. számú ítéletével befejezett perében az I.r. és II.r. alperes által előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi az I.r. és a II.r. alperest, hogy fizessenek meg 15 nap alatt egyetemlegesen a felperes részére 30.000 (Harmincezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Kötelezi az I.r. és a II.r. alperest, hogy fizessenek meg az állam javára az adóhatóság felhívására 80.000 (Nyolcvanezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

I n d o k o l á s :

Az alperesek a 2008. szeptember 2-án megkötött adásvételi szerződéssel értékesítették a felperes részére a tulajdonukat képező ... hrsz. alatt nyilvántartott lakóházas ingatlant. A szerződéskötést megelőző napon a felperes átadott az alperesek részére 500.000 forint vételárelőleget, a szerződés aláírásakor újabb 500.000 forint foglalót, a 12.000.000 forintban meghatározott vételár fennmaradó részét pedig részben készpénzben, részben bankkölcsön igénybevételével vállalta megfizetni.

A kölcsönigény elbírálása során azonban megállapították, hogy az ingatlanon található felépítmény valóságos helyzete eltér az ingatlan-nyilvántartási térképi ábrázolástól. A pénzintézet ezért a hitelkérelmet elutasította.

Ezt követően 2008. szeptember 15-én a felperes az adásvételi szerződéstől arra hivatkozással, hogy a hiba kijavítása csak hosszabb idő alatt lehetséges, ez pedig az érdekeinek nem felel meg, az adásvételi szerződéstől elállt.

A felperes keresetében 2.200.000 forint és járulékai megfizetésére kérte az alpereseket kötelezni. Kifejtette, hogy összesen 1.000.000 forint foglalót adott át az alperesek részére, amelyet kétszeresen kötelesek visszafizetni, a szerződésszegéssel összefüggésben pedig további 200.000 forint kára is keletkezett.

Az alperesek érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult.

Az elsőfokú bíróság ítéletében a keresetet elutasította. A másodfokú bíróság azonban az elsőfokú ítélet fellebbezett részét részben megváltoztatta, és az alpereseket 1.500.000 forint megfizetésére kötelezte.

A jogerős ítélet indokolása szerint a lefolytatott bizonyítási eljárás alapján megállapítható volt, hogy a felperes 2008. szeptember 1-jén és 2-án két egyenlő összegű részletben összesen 1.000.000 forintot adott át az alperesek részére. Ebből a szerződéskötést megelőző napon átadott 500.000 forint a Ptk. 243. § (1) bekezdése és 365. § (3) bekezdése értelmében vételárelőlegnek, a szerződés aláírásakor kifizetett további 500.000 forint pedig foglalónak minősül.

Az adásvételi szerződéstől a másodfokú bíróság megítélése szerint a felperes jogszerűen állt el, az elállás közlésekor ugyanis - a 60 napos közigazgatási eljárási határidőre és az ezt követő néhány hetes szokásos banki ügyintézési időre figyelemmel - megalapozottan ítélhette meg úgy, hogy a nem vitásan fennálló hibák kijavítására csupán hosszabb idő elteltével kerülhet sor, és így saját szerződéses kötelezettségeinek sem tud eleget tenni. Az elállást megelőzően a felperesnek nem állt rendelkezésére olyan információ, amelyből teljes bizonyossággal következtethetett volna arra, hogy a közigazgatási eljárásban szokásos, jogszabály által előírt határidőkhöz képest az ügyintézés lényegesen lerövidülhet, és az építésügyi hatóság a fennmaradási engedélyt kiadja, vagy annak szükségtelenségéről nyilatkozik. Az elállás jogellenessége ezért nem állapítható meg, ugyanakkor a teljesítés meghiúsulásáért az alperesek mint eladók felelősek, hiszen az eladást megelőzően nem gondoskodtak a tényleges állapot telekkönyvi átvezetéséről. Erre figyelemmel az alperesek a Ptk. 245. § (1) bekezdése alapján az 500.000 forint foglaló kétszeres összege, 1.000.000 forint visszatérítésére kötelesek, és a szerződés megszűnése folytán a Ptk. 320. § (1) bekezdése és 319. § (3) bekezdése értelmében az 500.000 forint vételárelőleget is vissza kell fizetniük.

A jogerős ítélet ellen - annak hatályon kívül helyezése, és elsődlegesen az elsőfokú ítélet helybenhagyása, másodlagosan pedig az elsőfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítása iránt - az alperesek éltek felülvizsgálati kérelemmel.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!