Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1/2011. (I. 11.) KüM utasítás

a Külügyminisztérium juttatási rendszeréről

A köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény 49/E. §-a és 49/H. § (1) bekezdés g) pontja, a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló 39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet], a közforgalmú személyszállítási utazási kedvezményekről szóló 85/2007. (IV. 25.) Korm. rendelet, a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény és a képernyő előtti munkavégzés minimális egészségügyi és biztonsági követelményeiről szóló 50/1999. (XI. 3.) EüM rendelet rendelkezéseivel összhangban a Külügyminisztérium (a továbbiakban: KüM) kormánytisztviselői juttatásairól az alábbi utasítást adom ki:

1. Az utasítás hatálya

1.1. Az utasítás hatálya kiterjed:

a) a KüM állományába tartozó állami vezetőkre, ha a központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2010. évi XLIII. törvény másként nem rendelkezik,

b) a kormánytisztviselők jogállásáról szóló 2010. évi LVIII. törvény 1. §-ának megfelelően a KüM-mel kormánytisztviselői jogviszonyban álló kormánytisztviselőkre és ügykezelőkre,

c) a KüM-mel munkaviszonyban álló munkavállalókra (a továbbiakban együtt: kormánytisztviselő).

1.2. A prémiumévek programról és a különleges foglalkoztatási állományról szóló 2004. évi CXXII. törvény hatálya alá tartozó köztisztviselőkre az utasítás rendelkezéseit a törvényben meghatározott eltérésekkel kell alkalmazni.

2. A munkába járáshoz szükséges helyközi közlekedési költségtérítés

2.1. A Budapest közigazgatási határán kívülről történő napi munkába járás és hétvégi hazautazás (MÁV, HÉV, VOLÁN) költségeit a KüM a 39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet szabályai szerint téríti. Nem jogosult térítésre a személyi használatú gépkocsi igénybevételére, illetve a saját gépjármű használata után költségtérítésre jogosult, a jogi állományban lévő, illetve a Külképviseletek Igazgatása - a Külképviseleti Felkészülési Osztály kivételével - állományában lévő kormánytisztviselő.

2.2. Munkába járásnak minősül:

a) a közigazgatási határon kívülről történő napi munkába járás és hétvégi hazautazás,

b) a napi munkába járás a kormánytisztviselő állandó vagy ideiglenes lakóhelye és munkahelye között napi, illetőleg a munkarendtől függő gyakoriságú rendszeres oda- és visszautazása,

c) a hétvégi hazautazás, ha a kormánytisztviselő ideiglenesen munkavégzési célból munkahelyével azonos helységbe, illetőleg annak közelébe (napi munkába járással elérhető távolságra) költözik, onnan hetente egyszeri állandó lakóhelyére történő oda- és visszautazása.

2.3. A KüM a kormánytisztviselőnek utólag megtéríti a munkába járást szolgáló bérlet vagy teljes árú menetjegy díjának 100%-át az országos közforgalmú vasút 2. osztályának, elővárosi vasút, valamint helyközi díjszabással közlekedő helyi és távolsági autóbusz igénybevétele esetén. Az elszámolásra a munkáltató nevére kiállított számla és a bérletszelvény, illetve menetjegy Gazdálkodási és Pénzügyi Főosztály/Bérgazdálkodási Osztályon (a továbbiakban: GFO/BGO) történő leadása alapján kerül sor.

A tárgyhó 5. napjáig leadott bérletszelvények, illetve menetjegyek ellenértékének megtérítésére a tárgyhónapban kerül sor.

2.4. Az a kormánytisztviselő, akinek jogviszonya hó közben keletkezik, illetve szűnik meg, a külszolgálatra kihelyezett, vagy onnan berendelt kormánytisztviselő, valamint munkavégzés elrendelése esetén a prémiuméves programban részt vevő kormánytisztviselő utólagos elszámolás mellett időarányos költségtérítésre jogosult.

3. Saját gépjárművel történő munkába járás költségtérítése

3.1. A KüM a kormánytisztviselő részére a saját gépjárművel történő munkába járáshoz költségtérítést biztosít a 39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet alapján, ha a kormánytisztviselő:

a) lakóhelye vagy tartózkodási helye, valamint a munkavégzés helye között nincsen közösségi közlekedés;

b) munkarendje miatt nem vagy csak hosszú várakozással tudja igénybe venni a közösségi közlekedést;

c) mozgáskorlátozottsága, illetve a súlyos fogyatékosság minősítésének és felülvizsgálatának, valamint a fogyatékossági támogatás folyósításának szabályairól szóló kormányrendelet szerinti súlyos fogyatékossága miatt nem képes közösségi közlekedési járművet igénybe venni, ideértve azt az esetet is, ha a munkavállaló munkába járását a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény 139. § (2) bekezdésében felsorolt közeli hozzátartozója biztosítja.

3.2. A saját gépjárművel történő munkába járás költségeinek megtérítése iránti - a közvetlen munkahelyi felettes javaslatával ellátott - kérelmet az 1. melléklet szerinti formanyomtatványon a GFO/BGO-on kell benyújtani. A kérelemhez csatolni kell az indokok helytállóságát igazoló iratokat, dokumentumokat.

3.3. A kormánytisztviselő részére a munkában töltött napokra számolva - a munkahely és a lakás közötti oda-vissza távolság figyelembevételével a személyi jövedelemadóról szóló törvényben foglalt, a saját gépjárművel történő munkába járás költségtérítése címén elszámolható költségtérítés jár. A prémiuméves programban részt vevő kormánytisztviselők munkavégzés elrendelése esetén, utólagos elszámolás mellett időarányos költségtérítésre jogosultak.

3.4. A munkavégzéssel nem érintett napokra (fizetett, illetve fizetés nélküli szabadság, tanulmányi szabadság, keresőképtelenség stb.) költségtérítés nem számolható el. A szervezeti egység vezetője a költségtérítés elszámolása érdekében havonta utólag a 2. mellékletnek a GFO/BGO részére történő megküldésével igazolja a munkában töltött napokat.

3.5. A lakcíme megváltozásáról a kormánytisztviselő köteles 3 munkanapon belül tájékoztatni a GFO/BGO-t.

4. Utazási kedvezmény

4.1. A KüM a közforgalmú személyszállítási utazási kedvezményekről szóló 85/2007. (IV. 25.) Korm. rendelet alapján évi 12 alkalommal 50%-os utazási kedvezményre jogosító igazolványt biztosít a kormánytisztviselők részére. Az utazási kedvezmény igénybe vehető a belföldi vasúti személyszállítás, a HÉV, a helyközi autóbusz közlekedés, valamint a komp- és révközlekedés keretében.

4.2. A jogosultság feltétele, hogy a kormánytisztviselő legalább egyéves - bármely munkáltatónál eltöltött - közszolgálati, illetve munkajogviszonnyal rendelkezzen. A jogviszony számításánál a részidőket össze kell adni.

4.3. A névre szóló igazolványok kiállítása érdekében a szervezeti egységek, illetve a külképviseletek vezetői a tárgyév február 1-jéig az arra jogosult igénylők névsorát megküldik a GFO/BGO részére. A kiállított igazolványokat a szervezeti egységek titkárságai tárgyév március 31-től vehetik át a GFO/BGO titkárságán, illetve a külképviseletek részére a GFO/BGO futárposta útján juttatja el.

4.4. Az a kormánytisztviselő, akinek a jogviszonya év közben keletkezik, az utazási kedvezményre vonatkozó igényét a GFO/BGO-n kell jeleznie.

5. Illetményelőleg

5.1. A kormánytisztviselő illetményelőleget igényelhet, melynek összege nem haladhatja meg a mindenkori minimálbér ötszörösét. Az illetményelőleg kifizetését a szervezeti egység vezetőjének javaslatára, a GFO/BGO pénzügyi ellenjegyzését követően, a munkáltatói jogkör gyakorlója hagyja jóvá. A BGO az illetményt terhelő járulékok és személyi jövedelemadó előleg összegével csökkentett illetményelőleget fizeti ki a kormánytisztviselőnek.

5.2. Illetményelőleg a próbaidő alatt nem adható, illetve a határozott időre kinevezett kormánytisztviselő esetében a visszafizetésre meghatározott időtartam nem haladhatja meg a határozott idő lejártát.

5.3. Az illetményelőleg iránti kérelmét a kormánytisztviselő a 3. mellékleten terjesztheti elő.

5.4. Illetményelőlegben a kormánytisztviselő a visszafizetéstől számított 6 hónap elteltével részesíthető ismét. Az illetményelőleg kamatmentes visszafizetésére a minisztérium hat hónapot biztosít. Ennél hosszabb futamidejű törlesztésre, illetve fizetési haladékra csak különösen indokolt esetben az államtitkár engedélye alapján kerülhet sor.

6. A képernyő előtti munkavégzéshez éleslátást biztosító szemüveg

6.1. A képernyős munkakörben foglalkoztatott kormánytisztviselő látásvizsgálatát a foglalkozás-egészségügyi szolgáltatást nyújtó orvos végzi el, és indokolt esetben a kormánytisztviselőt szemészeti szakvizsgálatra utalja be. Képernyős munkakörnek minősül minden olyan munkakör, amely a kormánytisztviselő napi munkaidejéből legalább négy órában képernyős eszköz használatát igényli, ideértve a képernyő figyelésével végzett munkát is.

6.2. A vizsgálatot a munkáltató kezdeményezi a képernyős munkakörben történő foglalkoztatás megkezdése előtt, és azt követően kétévente. A kormánytisztviselő is kezdeményezheti a vizsgálatot, ha a látásromlás év közben következett be.

6.3. Ha a vizsgálat eredményeképpen szemüveg, illetve kontaktlencse használata indokolt, a foglalkozás-egészségügyi szolgáltatást nyújtó üzemorvos a költségelszámoláshoz igazolást állít ki. A szemüvegre, illetve kontaktlencsére jogosultaknak a KüM évente egyszer a szemüveg, illetve kontaktlencse ellenértékéből, legfeljebb a mindenkori köztisztviselői illetményalap 50%-ának megfelelő összeget téríti meg.

6.4. A költségelszámolást és a magyar számviteli törvényeknek megfelelő, a KüM nevére kiállított eredeti számlát a tárgyév december 31-ig a GFO/BGO-on kell leadni. Külföldön kiállított számla nem számolható el. A költségtérítés összegét a jóváhagyást követően a GFO/BGO a jogosult bankszámlájára utalja.

6.5. A prémiumévek programban részt vevő köztisztviselő az e pontban meghatározott juttatásra nem jogosult.

7. Záró rendelkezések

7.1. Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba, rendelkezéseit 2011. január 1-jétől kell alkalmazni.

7.2. Hatályát veszti a Külügyminisztérium juttatási rendszeréről szóló 14/2009. (XII. 31.) KüM utasítás.

Martonyi János s. k.,

külügyminiszter

1. melléklet az 1/2011. (I. 11.) KüM utasításhoz

.............................................. FőosztályPénzügyi ellenjegyzésre: GFO/BGO
Jóváhagyásra: GFO
KÉRELEM
Saját gépjárművel történő munkába járás költségtérítése iránt
Alulírott (név)................................................................................................................. a munkába járással kapcsolatos utazási
költségtérítésről szóló 39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet és a Külügyminisztérium vonatkozó utasítása alapján ezúton
kérem a saját gépjárművel történő munkába járással kapcsolatos költségeim megtérítésének engedélyezését az
alábbi indok alapján (a megfelelő indokot kérjük jelölni):
a) a munkatárs lakóhelye vagy tartózkodási helye, valamint a munkavégzés helye között nincsen közösségi
közlekedés;
b) a munkavállaló munkarendje miatt nem, vagy csak hosszú várakozással tudja igénybe venni a közösségi
közlekedést (Hosszú várakozási időnek minősül az az időtartam, amely a munkavállaló személyi, családi vagy
egyéb körülményeire tekintettel aránytalanul hosszú, és amely az út megtételéhez szükséges időt meghaladja.);
c) a munkavállaló mozgáskorlátozottsága, illetve súlyos fogyatékosság minősítésének és felülvizsgálatának,
valamint a fogyatékos támogatás folyósításának szabályairól szóló kormányrendelet szerint súlyos
fogyatékossága miatt nem képes közösségi közlekedési járművet igénybe venni, ideértve azt az esetet is, ha a
munkavállaló munkába járását a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény 139. § (2) bekezdésében
felsorolt közeli hozzátartozója biztosítja.
Lakóhelyem:......................................................................................................................................................................................
Tartózkodási helyem:.......................................................................................................................................................................
A napi munkába járás a lakóhelyemről/tartózkodási1 helyemről történik.
Lakóhely vagy tartózkodási hely és Budapest közötti távolság:.................................................................. km
Részletes indokok:
Budapest, ..............................................................
………………………………..
munkatárs
1 A megfelelő rész aláhúzandó
Közvetlen munkahelyi vezető javaslata (rövid indoklással):
.................................................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................
Csatolandó hozzá a lakcímet igazoló okmány másolata.…………………………………………
közvetlen munkahelyi vezető

2. melléklet az 1/2011. (I. 11.) KüM utasításhoz

Intézkedésre: GFO/BGO
IGAZOLÁS
a munkában töltött napok számáról a gépjárművel történő munkába járás költségtérítésének
elszámolásához
Jogosult neve:.................................................................................................................................................................................................
Szervezeti egység:.........................................................................................................................................................................................
Az elszámolás hónapja:..............................................................................................................................................................................
Munkában töltött napok száma:.......................................................... nap
Hétvégi hazautazás száma:..................................................................... alkalom
Budapest,..........................................................................
………………………………..
jogosult
…………………………………………
közvetlen munkahelyi vezető

3. melléklet az 1/2011. (I. 11.) KüM utasításhoz

....................................... FőosztályPénzügyi ellenjegyzésre: GFO/BGO
Jóváhagyásra:................................................
(mint a munkáltatói jogkör gyakorlója)
IGÉNYLŐLAP
illetményelőleg folyósítására
Igénylő neve:
Munkaköre:
Szervezeti egysége:
Igényelt illetményelőleg összege:
Havi bruttó illetmény összege:
Vállalt törlesztési idő: ................................... hónap (legfeljebb 6 hónap)
Részesült-e már előlegben? IGEN NEM
Legutóbbi előleg utolsó törlesztő részletének hónapja:
Részletes indokok:
Csatolt mellékletek:
Hozzájárulok ahhoz, hogy a folyósított illetményelőleg összegét a megállapított törlesztési idő alatt a Gazdálkodási és Pénzügyi Főosztály egyenlő részletekben levonja az illetményemből.
Budapest, ...............................................
………………………………
kormánytisztviselő
Közvetlen munkahelyi vezető javaslata (rövid indoklással):
......................................................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................................................
……………………………………….
közvetlen munkahelyi vezető

Tartalomjegyzék