Az Egri Törvényszék Bpk.47/2019/5. számú határozata. [2011. évi CLI. törvény (Abtv.) 45. §, 46. §, 2012. évi C. törvény (Btk.) 2. §, 93. §]
Kapcsolódó határozatok:
*Egri Törvényszék Bpk.47/2019/5.*, Debreceni Ítélőtábla Bpkf.11/2020/2., 3053/2020. (III. 2.) AB végzés
***********
Törvényszék
szám
A Törvényszék az összbüntetésbe foglalás iránt vádlott neve elítélt vonatkozásában indult különleges eljárásban - tárgyaláson kívül- településen, 2019. május 22. napján meghozta a következő
V É G Z É S T:
A bíróság
a szabadságvesztés büntetést töltő
vádlott neve született: születési hely és idő
anyja neve: vádlott anyja neve
lakcím
fogva tartásának helye: BV Intézet magyar állampolgár
elítélt és meghatalmazott védőjének
1. a Törvényszék számú és az Ítélőtábla számú ítéleteivel kiszabott 3 (három) év szabadságvesztés,
2. a Városi Bíróság számú és a Törvényszék, mint másodfokú bíróság számú határozataival összbüntetésbe foglalt 2 (kettő) év 7 (hét) hónap szabadságvesztés, és
3. a Törvényszék számú és a Ítélőtábla számú határozataival összbüntetésbe foglalt 13 (tizenhárom) év 2 (kettő) hónap szabadságvesztés
összbüntetésbe foglalása iránti indítványát elutasítja.
A végzés ellen a kézbesítéstől számított 8 (nyolc) napon belül a Ítélőtáblához címzett, de a Törvényszéken benyújtandó fellebbezésnek van helye.
I n d o k o l á s
I. vádlott neve elítélt meghatalmazott védője az elítélttel szemben a rendelkező részben 1., 2. és 3. sorszámmal jelölt határozatokkal kiszabott szabadságvesztés büntetések összbüntetésbe foglalását indítványozta a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény (a továbbiakban: Btk.) 93. §-a alapján. A védő álláspontja szerint az elítélt a jelenleg vele szemben még végre nem hajtott, vagy rajta folyamatosan végrehajtott szabadságvesztés büntetések alapjául szolgáló valamennyi cselekményét a legkorábbi elsőfokú ügydöntő határozat kihirdetését megelőzően követte el, így az összbüntetésbe foglalás törvényi feltételei vele szemben fennállnak. A védő hivatkozott arra is, hogy az elítélttel szemben kiszabott szabadságvesztés büntetéseket már korábban részben összbüntetésbe foglalták, azonban időközben olyan körülmény következett be, mely a hatályos jogszabályok szerint lehetővé teszi azt, hogy az elítélt újra indítványozza büntetésének összbüntetésbe foglalását. Vádlott neve elítélt utolsó, a rendelkező részben 1. sorszámmal jelölt ítélete az Ítélőtábla számú határozatával 2015. június 18-án emelkedett jogerőre, és az elítélt ezen ítéletét követően összbüntetésbe foglalási kérelmet nem terjesztett elő. A védő hivatkozott a 10/2018. (07. 18.) Alkotmánybírósági Határozatra is. A védő szerint az Alkotmánybíróság ebben a határozatában arra az álláspontra helyezkedett, hogy a Btk.-nak az a paragrafusa, mely szerint nincs lehetőség a korábban már összbüntetésbe foglalt büntetések ismételt összbüntetésbe foglalására, alkotmányellenes, és így lehetőség van többszörös összbüntetésre foglalásra. A védő álláspontja szerint az elítélt büntetéseinek összbüntetésbe foglalására az utolsó jogerős, az Ítélőtábla előtt született ítéletre tekintettel van lehetőség.
A védő összbüntetési indítványához csatolta a vádlott neve elítélt által a védő részére az összbüntetési eljárás lefolytatására irányuló kérelem elkészítésére és a Törvényszékre történő benyújtására adott, 2018. július 19-én kelt meghatalmazást, valamint a rendelkező részben 2. és 3. sorszámmal jelölt alaphatározatokkal jogerősen összbüntetésbe foglalt szabadságvesztés büntetések foganatba vételével kapcsolatos büntetés-végrehajtási intézeti értesítéseket.
A Törvényszék a 2019. január 7. napján kelt számú végzésével a vádlott neve elítélt meghatalmazott védőjének fent megjelölt határozatokkal kiszabott szabadságvesztés büntetések összbüntetésbe foglalása iránti indítványát elutasította.
Az Ítélőtábla 2019. április 10. napján kelt és ugyanekkor véglegessé vált számú végzésével a Törvényszék 2019. január 7. napján kelt számú végzését hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot új eljárás lefolytatására utasította. Kifejtette, hogy a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény (a továbbiakban: Be.) 839. § (3) bekezdésében foglalt eljárási feltétel - az elítélt hozzájárulása - az eljárás lefolytatásának nélkülözhetetlen feltétele, figyelemmel arra, hogy az elítélt szabadon eldöntheti, hogy mely büntetéseinek összbüntetésbe foglalásához járul hozzá, így az elítélt hozzájáruló nyilatkozata lesz az irányadó arra vonatkozóan, hogy a bíróság milyen körben vizsgálhatja az összbüntetésbe foglalás lehetőségét.
A Törvényszék a megismételt eljárásban beszerezte vádlott neve elítélt hozzájáruló nyilatkozatát. vádlott neve elítélt 4. sorszám alatti beadványában az indítványban foglalt büntetések összbüntetésbe foglalásához hozzájárult és csatlakozva védőjéhez maga is indítványozta a Törvényszék számú és az Ítélőtábla számú ítéleteivel kiszabott 3 év szabadságvesztés; a Városi Bíróság számú és a Törvényszék, mint másodfokú bíróság számú határozataival összbüntetésbe foglalt 2 év 7 hónap szabadságvesztés; és a Törvényszék számú és az Ítélőtábla számú határozataival összbüntetésbe foglalt 13 év 2 hónap szabadságvesztés büntetések összbüntetésbe foglalását.
A törvényszék megállapítja, hogy a védő és az elítélt által összbüntetésbe foglalni indítványozott, a rendelkező részben 1., 2. és 3. sorszámmal jelölt alaphatározatokkal jogerősen kiszabott szabadságvesztés büntetések összbüntetésbe foglalására, az összbüntetési eljárás lefolytatására a Be. 839.§ (1) bekezdésének első fordulatában foglaltak alapján a Törvényszék, mint a legutóbb befejezett ügyben eljárt elsőfokú bíróság rendelkezik hatáskörrel és illetékességgel.
II. Az összbüntetésbe foglalás iránt vádlott neve elítélt meghatalmazott védője által előterjesztett indítványban megjelölt alaphatározatok a következők:
1. A Törvényszék a 2014. március 25-én kelt, számú ítéletével - mely határozat az Ítélőtábla számú ítéletével 2015. június 18-án jogerőre emelkedett - vádlott nevet a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény (a továbbiakban: 1978. évi IV. törvény) rendelkezéseinek alkalmazásával folytatólagosan elkövetett sikkasztás bűntette miatt, mint különös visszaesőt halmazati és főbüntetésül három év börtönbüntetésre, és mellékbüntetésül három év közügyektől eltiltásra ítélte. A bíróság megállapította, hogy vádlott neve elítélt feltételes szabadságra nem bocsátható.
Az ítéletben megállapított bűncselekmények elkövetésének ideje: a 2006. december 28. - 2007. február 21. közötti időszak.
Ezen jogerősen kiszabott szabadságvesztés büntetés végrehajtásának kezdő napja 2021. május 17., míg utolsó napja 2024. május 16.
2. A Városi Bíróság a 2012. március 30-án kelt, számú ítéletével - mely határozat a Törvényszék, mint másodfokú bíróság számú végzésével 2012. május 25-én jogerőre emelkedett - vádlott neve elítélttel szemben, az 1978. évi IV. törvény rendelkezéseinek alkalmazásával, a Városi Bíróság számú, illetve a Megyei Bíróság számú jogerős ítéletével kiszabott két év börtönbüntetést, a Városi Bíróság számú, illetve a Megyei Bíróság számú jogerős ítéletével kiszabott egy év börtönbüntetést, és a Városi Bíróság számú, illetve a Megyei Bíróság számú jogerős ítéletével kiszabott egy év börtönbüntetést összbüntetésbe foglalta, és az összbüntetés tartamát kettő év hét hónap börtönbüntetésben állapította meg.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!