Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20891/2007/9. számú határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 598. §, 1990. évi V. törvény (Evtv.) 11. §, 13. §] Bírók: Lizák Tibor, Merőtey Anikó, Molnár Ágnes

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.25673/2005/15., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.20891/2007/9.*, Kúria Gfv.30135/2008/4. (BH 2009.5.150)

***********

Fővárosi Ítélőtábla

4.Pf.20.891/2007/9.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla dr. Francsics Imre ügyvéd által képviselt felperesnek, dr. Sági Péter ügyvéd által képviselt alperes ellen, kártérítés megfizetése iránt indított perében a Fővárosi Bíróság 2007. április 19. napján kelt 22.P.25.673/2005/15. sorszámú ítélete ellen a felperes részéről 16. sorszám alatt benyújtott fellebbezése folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatja és kötelezi az alperest, hogy a felperesnek 15 napon belül fizessen meg 54.555.000.- (ötvennégymillió-ötszázötvenötezer) forintot és ennek 2003. augusztus 26. napjától 2004. december 31. napjáig a mindenkori költségvetési törvényben meghatározott kamatát, 2005. január 1. napjától a kifizetés napjáig pedig miden naptári félév teljes idejére az érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamatát.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 2.000.000.- (kettőmillió) forint együttes első- és másodfokú eljárási perköltséget, míg az állam javára külön felhívásra 1.800.000.- (egymillió-nyolcszázezer) forint le nem rótt kereseti és fellebbezési eljárási illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes módosított keresetében kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest 54.555.000 Ft tőke és ennek 2003. augusztus 26. napjától a kifizetés napjáig járó törvényes kamata megfizetésére a Ptk. 348. § (1) bekezdése alapján. Kérelme indokául előadta, hogy édesapja, néhai XY egyéni vállalkozó 2002. február 4-én elhunyt, a hagyatékát YY közjegyző a 2003. június 30. napján kelt 3315.Kjő.88/2002/42. számú végzéssel adta át. Ennek alapján az örökhagyó halála időpontjában az örökhagyót megillető, a keresetben megjelölt értékű bankszámla követelés a felperest illeti meg. A felperes előadta, hogy az elhunyt egyéni vállalkozásának folytatására a felperes édesapjának özvegye (a felperes édesanyja), XX részére 2002. március 5. napján a Gyöngyös Város Polgármesteri Hivatal Közigazgatási és Szociális Igazgatóság Okmányirodája vállalkozási igazolványt állított ki. Előadta, hogy az alperes jogalap nélkül az általa kezelt - és a néhai XY tulajdonát képező - bankszámlán lévő perbeli pénzösszeg felett rendelkezési jogot biztosított XX-nak, aki a vállalkozás számláján lévő keresettel érvényesített összeget jogtalanul felvette és külföldre távozott. A felperes álláspontja szerint az alperesnek a hagyatéki eljárás jogerős befejezése előtt nem volt jogosultsága rendelkezési jogot engedélyezni a néhai XY számlája felett senkinek, így XX-nak sem. Sérelmezte, hogy az alperes figyelmen kívül hagyta, miszerint a számlán lévő összeg az örökhagyó hagyatékának részét képezte. A felperes utalt arra is, hogy az alperes eljárása a saját belső szabályzatába is ütközött.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Védekezése szerint a jogszabályoknak megfelelően járt el, mikor a jogutódi vállalkozói igazolvány alapján a bankszámla felett rendelkezési jogot biztosított a jogelőd vállalkozás bankszámlája felett XX-nak. Előadta, hogy a hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedésekor (2003. október 1.) a perbeli bankszámla egyenlege negatív volt. Álláspontja szerint a felperes kárát nem ő, hanem XX okozta.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította. Kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperes jogi képviselőjén keresztül 200.000 Ft + 20% áfa, összesen 240.000 Ft ügyvédi munkadíjat, míg a le nem rótt 900.000 Ft kereseti illetéket az állam viseli. Ítélete indokolásában kifejtette, hogy az alperes eljárása során jogellenes magatartást nem tanúsított, az alperesi magatartás és a felperes kára között ok-okozati összefüggés nem állt fenn. Rámutatott, miszerint XX mint özvegy az 1990. évi V. törvény 13. § (2) bekezdése alapján jogosult volt a vállalkozói tevékenység folytatására, ezért a vállalkozói számla felett mint vállalkozói igazolvánnyal rendelkező, a vállalkozást özvegyi jogon tovább vivő személy rendelkezhetett. Utalt arra, hogy a felperes az eljárásban nem hivatkozott olyan rendelkezésre, szabályzatra, amely szerint az alperesnek be kellett volna várnia a jogerős hagyatékátadó határozatot, illetve addig a számlát zárolni kellett volna.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!