Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2002.2.61 A másik házastárs különvagyoni lakásából a visszatérés szándéka nélkül eltávozott házastárs is igényt tarthat lakáshasználati joga ellenértékére, ha távozása házastársa durva, agresszív magatartásának eredménye volt. [Csjt. 31/C. § (1)-(3) bek., 31/B. §].

A peres felek 1991. december 19-én kötöttek házasságot, melyből 1993. október 6-án Blanka nevű gyermekük született. Az együttélést az alperes különvagyonát képező többszintes házas ingatlanban folytatták. A házasság kezdettől fogva nem volt kiegyensúlyozott, a felek nem tudtak megfelelően alkalmazkodni egymáshoz. Életközösségüket ezért már 1992. tavaszán átmenetileg megszakították, a felperes néhány hónapra a volt férjéhez költözött, de ez alkalommal a házastársak még kibékültek. 1994. nyarától a felek háztartásában élt a felperes előző házasságából 1985-ben született fiúgyermeke is, akivel az alperes nem tudott megfelelő kapcsolatot kialakítani, az így keletkező problémák miatt a házastársak között sorozatos nézeteltérések alakultak ki.

1996. november 7-én éjszaka az alperes féltékenysége miatt a felek között ismét szóváltásra került sor, melynek során az alperes olyan súlyosan bántalmazta a felperest, hogy a tettlegesség következményeként felvett orvosi látlelet szerint a felperes a jobb oldali járomcsont és szemgödör repedését és a jobb arcfél bevérzéses zúzódását szenvedte el.

1996. november 8-án a felperes az alperes távollétében a saját és gyermekei legszükségesebb holmijait egy sporttáskába csomagolta, és a közös lakásból elköltözött. Ezután rövid ideig egy budakeszi panzióban tartózkodott, majd újsághirdetés útján bérbe vette a két és félszobás, 64 m2 alapterületű összkomfortos lakást a hozzátartozó garázzsal, 1997 júliusában pedig a fenti ingatlant jelentős összegű kölcsön igénybevételével megvásárolta.

A felperes elköltözését követően a házastársak között eredményes békülési kísérlet már nem volt, sőt viszonyuk az alperes és a közös gyermek kapcsolattartásával összefüggő viták miatt olyan mértékben eldurvult, hogy kölcsönös feljelentéseik folytán több büntető, illetve gyámhatósági eljárás indult ellenük.

A felperes keresetében a házasság felbontását, a közös gyermek nála való elhelyezését és 1996. november 15-től gyermektartásdíj megállapítását kérte. A volt közös lakás használatára nem tartott igényt, de lakáshasználati jogának ellenértékét követelte az alperestől, melynek összegét 5 000 000 forintban jelölte meg.

A házasság felbontását az alperes is kérte, viszontkeresettel élt a gyermek nála való elhelyezése és tartásdíj megítélése iránt, ellenkérelme pedig a felperes lakáshasználati jog ellenértéke iránti keresetének az elutasítására irányult.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a házasságot felbontotta, a közös gyermeket a felperesnél helyezte el, az alperest 1996. december 1-jétől havi 20 000 forint határozott összegű gyermektartásdíj, továbbá 325 000 forint gyermektartásdíj-hátralék megfizetésére kötelezte, és szabályozta az alperes és a gyermek kapcsolattartását. A lakásingatlanon a felperes használati jogát megszüntette, a lakás kizárólagos használatára az alperest jogosította fel, és kötelezte az alperest a lakáshasználati jog 1 500 000 forint ellenértékének a megfizetésére. Ez utóbbi rendelkezés indokolása szerint a lakásingatlan az alperes - felperes által is elismert - különvagyona, tehát a Csjt. 31/B. §-ának (3) bekezdése alapján a lakáshasználati jog az alperest illeti meg. A bíróság megítélése szerint a felperes 1996. november 8-án az alperes előző éjszakai tettlegessége miatt kényszerült arra, hogy a további veszekedések megelőzése végett a két gyermekkel és a nélkülözhetetlenül szükséges ruhaneműekkel elköltözzön a közös lakásból egy panzióba. Azt, hogy a felperes alappal tarthatott attól: az alperes olyan körülményeket teremt, illetve olyan magatartást tanúsít, amely miatt nem biztonságos a lakásban tartózkodása, alátámasztja az is, hogy a felek különélése után is előfordult, hogy az alperes bántalmazta a felperest. Ennél fogva - minthogy nem állapítható meg, hogy a felperes önként, a visszatérés szándéka nélkül költözött el a közös lakásból - a felperes alappal tarthat igényt a Csjt. 31/C. §-ának (1) bekezdése alapján a lakáshasználati jog ellenértékére.

A perben eljárt igazságügyi ingatlanforgalmi szakértő a lakás beköltözhető forgalmi értékét 22 700 000 forintban, a lakott forgalmi értéket 15 900 000 forintban jelölte meg. A Csjt. 31/C. §-ának (3) bekezdése szerint ugyanis a távozó házastárs a lakáshasználati jognak a lakás beköltözhető és lakott forgalmi értéke különbözetében meghatározott ellenértéke azon részére jogosult, amely őt a visszamaradt házastársa és a lakáshasználatra jogosult gyermekek számára figyelemmel arányosan megilleti azzal, hogy a jogosultnak járó összeg - különös méltánylást érdemlő esetet kivéve - a használati jog ellenértékének 1/3-ánál kevesebb nem lehet, kivéve, ha a bíróság az egyik házastárs különvagyonában lévő lakás elhagyására kötelezte a másik házastársat.

A bíróság a felek házassági életközösségének időtartamát, valamint azt a körülményt is mérlegelve, hogy a felperes jelentős anyagi erőforrásokat mozgósítva tudta megoldani a felek közös gyermekének lakhatási lehetőségét, és azt a tényt is számításba véve, hogy a felek közös gyermeke a felperesnél került elhelyezésre, a lakáshasználati jog 1 500 000 forint ellenértéke megfizetésére kötelezte az alperest.

Az elsőfokú ítélet ellen mindkét fél fellebbezett, a lakáshasználati jog ellenértékét érintően a felperes annak felemelését, az alperes pedig a fizetési kötelezettsége megállapításának mellőzését kérte.

A másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet annyiban változtatta meg, hogy az alperes lakáshasználati jog ellenértékében való marasztalását mellőzte. Indokolása szerint az elsőfokú bíróság a házasság megromlásával kapcsolatban tényként állapította meg, hogy a felek házassága a nézeteltérések, viták miatt 1996. novemberére már teljesen megromlott. Ugyanakkor az ítéleti ténymegállapítás nem tartalmazza azt, hogy az alperes a fenti időpontig a felperest bármikor bántalmazta volna, vagy egyébként olyan magatartást tanúsított, amellyel lehetetlenné tette a felperes számára az egyébként nagy alapterületű, többszintes és többszobás házastársi lakásban való együttlakást. Ilyen tartalmú ténymegállapítások alappal hiányoznak az elsőfokú ítéletből, mert a perbeli bizonyítás anyagából ilyen tények nem is voltak megállapíthatóak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!