Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1988.5.131 Polgári ügyben elkövetett hamis tanúzás bűntette valósul meg, ha az elkövető hamis végrendeletet készít és használ fel a közjegyző előtt azért, hogy az örökséget jogtalanul megszerezze [Btk. 238. § (2) bek. c) pont és (5) bek., 12. § (1) bek., 318. § (1) bek., 276. §].

A megyei bíróság a vádlottat 4 rb. jelentős kárt okozó csalás bűntette, közokirat-hamisítás bűntette és magánokirat-hamisítás vétsége miatt - halmazati büntetésül - 3 évi, börtönben végrehajtandó szabadságvesztésre, 3 évre a közügyektől eltiltásra, valamint vagyonelkobzásként ingatlanának elkobzására ítélte.

A megállapított tényállás lényege a következő.

A különböző ér- és mozgásszervi megbetegedésben szenvedő, rokkantnyugdíjas, ingatlan vagyonnal rendelkező vádlott felületesen már hosszú évek óta ismerte N.-nét, környezetében azonban csupán akkor kezdett egyre gyakrabban feltűnni, amikor N.-né találmányai révén kedvező anyagi helyzetbe került. A vádlott a szoros baráti kapcsolat látszatát keltve igyekezett magát az idős asszony nélkülözhetetlen támogatójaként feltüntetni, bár N.-né valójában - hajlott kora ellenére - semmiféle gyámolításra nem szorult.

N.-né váratlanul meghalt. A vádlott ekkor felkereste az elhunyt ügyvédjét, és érdeklődött a hagyaték sorsa felől. Amikor pedig a nevezettől értesült arról, hogy végrendelet hiányában feltehetően a törvényes öröklés rendje érvényesül, jelezte, hogy öröklési igénye van. Ezt követően a hagyatéki leltár felvételénél felmutatott egy fénymásolt végrendeletet, amely azt tartalmazta, hogy ő N.-né általános örököse; majd az állami közjegyzőhöz benyújtotta a végrendelet eredeti példányát is. A végrendeletre egyébként N.-né névaláírásait a vádlott hamisította rá. A közjegyző végzésével a 2 234 000 forint tiszta értéket képviselő hagyatékot ideiglenes hatállyal a vádlottnak adta át, s abban engedélyt adott neki a követelések feletti rendelkezésre is. Így a vádlott további 1 714 000 forint hasznosítási díjat vett fel, összesen tehát 3 948 000 forint kárt okozott.

A négy törvényes örökös utóbb a végrendelet érvénytelenségének megállapítása iránt polgári pert indított, amely eredményre vezetett. Erre tekintettel a vádlott az egy millió forint feletti összeget tartalmazó betétkönyvet az örökösöknek visszaszolgáltatta, ekként a kár egy része megtérült.

A vádlott egyébként N.-né halálát követően - az elhunyt nevét aláhamisítva - bejelentő lapot töltött ld, s családtagként bejelentkezett N.-né lakásába. Ezt - mint állandó lakcímet - bejegyezték a személyi igazolványába is. A kijelentkezésére már a büntető eljárás megindulása után került sor.

A megalapozott tényállásból az elsőfokú bíróság okszerűen következtetett a vádlott bűnösségére, a hamis végrendelet felhasználásával kapcsolatos cselekményt viszont tévesen minősítette 4. rb. jelentős kárt okozó csalás bűntettének és magánokirat-hamisítás vétségének.

A vádlott azért készítette és használta fel a hamis magánokiratot a hagyatéki eljárásban, hogy a hagyatékátadó végzés révén az őt jogszerűen meg nem illető - több millió forintos értéket képviselő - örökséghez hozzájusson. Ez az úgynevezett "perbencsalás", amelynek lényege az, hogy az elkövető jogtalan haszonszerzés céljából polgári ügyben a tudva valótlan tényállást hamis okirat felhasználásával igyekszik bizonyítani, és a bíróságot ezzel a hamis okirattal tévedésbe ejtve vagy tévedésben tartva olyan határozat hozatalára indítja, amelynek következtében az ellenérdekű fél vagy harmadik személy kárt szenved. Az említett tevőlegességben a csalás bűncselekményének minden fontos tényállási eleme felismerhető ugyan, ám az ilyen cselekmény alapvetően mégsem a vagyoni - tulajdoni - viszonyokat, hanem döntően az igazságszolgáltatás működését veszélyezteti, hiszen megítélésénél a bíróság félrevezetésének van kiemelkedő jelentősége, nevezetesen annak, hogy a hamis okirat felhasználásával összefüggő téves döntést eredményezhet. A bíróság megtévesztésére irányuló tevékenységnek a módszerei pedig nem az ügy jellegétől, az elkövetőt cselekvésre indító célzattól függenek, hanem az eljárás rendjétől és a ténymegállapításnál felhasznált eszközöktől. Közömbös tehát, hogy a polgári ügyben szereplő felet (feleket) milyen érdek terén éri sérelem, mert a bíróság megtévesztése folytán a polgári ügyben foglaltnál fontosabb érdek, az igazságszolgáltatás rendje szenved sérelmet. Emellett minden más (akár vagyoni, akár egyéb) érdek sérelme háttérbe szorul, és önálló büntetőjogi értékelésre nem tarthat igényt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!