Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Nyíregyházi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.624/2011/8. számú határozata társadalombiztosítási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 87. §, 340. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 78. §, 1997. évi LXXXI. törvény (Tny.) 81. §] Bíró: Tass Edina Ágnes

Nyíregyházi Munkaügyi Bíróság

1.M.624/2011/8.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Nyíregyházi Munkaügyi Bíróság Dr. Szilágyi József mint pártfogó ügyvéd (ügyvéd címe) által képviselt (felperes neve és címe) szám alatti lakos felperesnek - dr. Virág Ildikó jogtanácsos által képviselt Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság alperes címe szám alatti székhelyű alperes ellen társadalombiztosítási határozat felülvizsgálata iránt indított perében meghozta az alábbi

Í T É L E T E T :

A bíróság az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság 55-01768/2011/41. számú határozatát az elsőfokú 19-03985/2007/25. számú határozatra is kiterjedően hatályon kívül helyezi és az elsőfokú szervet új határozat meghozatalára kötelezi.

A pártfogó ügyvéd díját az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s :

A felperes 2007. március 19. napján nyújtotta be igénybejelentését az alperes jogelődjéhez, az Észak-alföldi Regionális Nyugdíjbiztosítási Igazgatósághoz rendszeres szociális járadék megállapítása iránt. Ennek alapját képezte, hogy korábban rokkantsági nyugdíjban részesült, de a soros felülvizsgálaton az orvosszakértői szerv a 351224/07. iktatási számú szakvéleményében a felperes munkaképesség-csökkenését 2007. január 31-től csak 50%-ban véleményezte, és március 31-ével az ellátás folyósítását megszüntette.

Az Észak-alföldi Regionális Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság a 2007. március 22. napján kelt 19-03985/2007/4. számú határozatával a felperes részére 2007. április 1. napjától állapította meg a rendszeres szociális járadékot. A határozatot 2007. március 26. napján vette kézhez. Ebben az időben a felperes szóbeli tárgyalásokat folytatott a (Kft. neve)-vel - korábbi munkáltatójával - , hogy ismételt foglalkoztatására lehetőség nyílna. A munkáltató a munkaszerződést előkészítette, az erre rendszeresített blanketta szerződés munkáltatóra és munkavállalóra vonatkozó részét kézzel kitöltötte azzal a tartalommal, hogy a munkáltató a munkavállalót 2007. április 1. napjától alkalmazza betanított eladó munkakörben a (város neve), Állomás tér 7. szám alatti munkahelyen. A 2. pontban azt rögzítette a munkáltató, hogy a munkaviszonya a munkába állás napjával kezdődik és 2007. december 31. napjáig tart. A szerződést 2007. április 1-jei keltezéssel ellátták, a munkáltató részéről aláírta (személy neve) és átadták a szerződést (Kft. dolgozójának neve)-nak, aki a (Kft. neve) üzletvezetői munkakörében volt foglalkoztatva.

(Kft. dolgozójának neve) a (település neve)-i központból a munkaszerződést a hétfői munkanapon, 2007. április 2. napján vitte ki a munkavégzés helyére, ahol azt a felperes aláírta és munkába is állt.

Az Észak-alföldi Regionális Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság a 2010. szeptember 22. napján kelt 19-03985/2007/25. számú határozatával a rendszeres szociális járadék megállapításáról szóló határozatot visszavonta és a felperes igényét elutasította.

A határozat indokolása szerint a felperes a folyósítás kért kezdőnapján munkaviszonyban állt, így rendszeres szociális járadékra nem jogosult.

A felperes a visszavonó határozat ellen fellebbezést terjesztett elő. Fellebbezésében arra hivatkozott, hogy munkaviszonya 2007. április 2. napján kezdődött, mivel 2007. április 1. napja vasárnapra, hétvégére esett.

Az igazgatóság a felperes nyilatkozatát nem fellebbezésként bírálta el, hanem a 19-03985/2007/33. számú 2010. december 16. napján kelt határozatát kiegészített azzal, hogy a visszavonó határozatot továbbra is hatályában fenntartja.

A felperes a kiegészítő határozat ellen is fellebbezést terjesztett elő.

Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság Jogorvoslati Főosztálya a 2011. február 21. napján kelt 55-01768/2011/36. számú végzésével a 33. alszámú kiegészítő határozatot felülvizsgálta, azt megsemmisítette és az első fokon eljáró igazgatóságot új eljárás lefolytatására kötelezte.

Határozatának indokolásában kitért arra, hogy az ügyiratban található munkaviszony igazolás szerint a felperes 2007. április 1-től munkaviszonyt létesített a (Kft. neve)-vel, az igényét azonban azt megelőzően, március 19-én nyújtotta be az illetékes igazgatóságon és a határozatot az igazgatóság 2007. március 22-én a munkaviszony létesítése előtt hozta meg. Megállapította, hogy a 33. alszámú határozat jogszabálysértő.

Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság ezt követően saját hatáskörében eljárva felülvizsgálta a 36. számú végzését és a 2011. április 11. napján kelt 39. alszámú végzésével azt visszavonta. Indokolásában kitért arra, hogy jogszabályellenesen jártak el, amikor a 25. alszámú határozat ellen beérkezett felperesi fellebbezést nem bírálták el a 36. számú határozatában.

Ugyanezen a napon az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság a 33. számú kiegészítő határozatot megsemmisítette az 55-01768/2011/40. számú határozatával, majd az 55-01768/2011/41. számú határozatával az első fokon eljárt igazgatóság 25. alszámú határozatát akként változtatta meg, hogy a felperes rendszeres szociális járadékát 2010. október 1. napjától szüntette meg. A határozat indokolása megállapította, hogy a rendszeres szociális járadék folyósításának kezdőnapján a felperes munkaviszonyban állt, az ellátásra 2007. április 1. napján nem volt jogosult, de a jogalap nélküli megállapításért a felperes felelősség nem terheli, mert a határozat meghozatalának időpontjában, 2007. március 22. napján munkaviszonyban nem állt.

A felperes a másodfokú határozattal szemben keresetet terjesztett elő, melyben kérte a megszüntető határozatok hatályon kívül helyezését.

Az alperes a kereset elutasítását kérte.

A felperes keresete m e g a l a p o z o t t az alábbiak szerint:

A bíróság a fenti tényállást a felperes keresetlevele, személyes nyilatkozata, a társadalombiztosítási eljárás során keletkezett iratok, a felperes 2007. április 1. napján kelt munkaszerződése, valamint (Kft. dolgozójának neve) tanú vallomása alapján állapította meg.

A felperes keresetében hivatkozott ismételten arra, hogy a munkaszerződése 2007. április 1-jei keltezéssel lett ellátva, de az akkor vasárnapra esett, azon a napon munkát nem végezhetett, díjazásban nem részesülhetett. Hivatkozott keresetében arra is, hogy az alperes revizorai a munkáltatónál lefolytatott ellenőrzés során is megállapították, hogy 2007. április 2. napján reggel 8 órától vette fel a munkát.

Az alperes becsatolta a peres ügy irataihoz a társadalombiztosítási eljárás során keletkezett iratokat, köztük a fentebb hivatkozott valamennyi határozatot, a (Kft. neve) nyilatkozatát, mely szerint 2007. április 1-jével lett a felperes bejelentve az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal felé, de a munkát a következő napon, hétfői kezdettel, 2007. április 2. napjával vette fel. Ugyancsak az alperes csatolta be a peres ügy irataihoz a 2007-es NYENYI adatszolgáltatási lapot, melyen az szerepel, hogy a felperes 2007. április 1-től 2007. december 31-ig volt biztosításban és ezt tartalmazza a munkáltató által kiállított nyugdíjbiztosítási egyéni nyilvántartó lap is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!