Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Bhar.257/2019/4. számú határozata rágalmazás vétsége tárgyában. [2012. évi C. törvény (Btk.) 226. §, 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:43. §, 2017. évi XC. törvény (Be.) 566. §, 615. §, 618. §, 619. §, 621. §, 624. §, 782. §] Bírók: Hrabovszki Zoltán, Lőrinczy Attila, Németh Nándor

Fővárosi Ítélőtábla mint harmadfokú bíróság

4.Bhar.257/2019/4.

A Fővárosi Ítélőtábla mint harmadfokú bíróság Budapesten, a 2019. november 28. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

í t é l e t e t :

A rágalmazás vétsége miatt a vádlottt ellen indult magánvádas büntetőügyben - a vádlott védőjének másodfellebbezését elbírálva - a Budapest Környéki Törvényszék mint másodfokú bíróság 2019. június 13. napján kihirdetett 1.Bf.179/2019/5. számú ítéletét megváltoztatja, és a vádlottat a folytatólagosan elkövetett rágalmazás vétsége [Btk. 226. § (1) bekezdés, (2) bekezdés b) pont] miatt emelt vád alól felmenti.

Az első- és másodfokú eljárásban felmerült 20 000 (húszezer) forint bűnügyi költséget a magánvádló köteles viselni.

Az ítélet ellen további fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A Budaörsi Járásbíróság az 5.B.471/2017/9. számú ítéletében at vádlottat felmentette az ellene rágalmazás vétsége [a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény (a továbbiakban: Btk.) 226. § (1) bekezdés, (2) bekezdés b) és c) pont] miatt emelt vád alól. Megállapította, hogy az illeték lerovásával felmerült 10 000 forint bűnügyi költséget a magánvádló köteles viselni.

Az elsőfokú ítélet ellen a magánvádló - jogi képviselője útján - a felmentés miatt, elsődlegesen a bűnösség megállapítása és büntetés kiszabása, másodlagosan az ítélet hatályon kívül helyezése érdekében jelentett be fellebbezést.

A Budapest Környéki Törvényszék mint másodfokú bíróság 1.Bf.179/2019/5. számú határozatával megváltoztatta az elsőfokú bíróság ítéletét, és a vádlottat bűnösnek mondta ki folytatólagosan elkövetett rágalmazás vétségében [Btk. 226. § (1) bekezdés, (2) bekezdés b) pont], ezért őt 1 évre próbára bocsátotta. Továbbá kötelezte a vádlottat, hogy az első- és a másodfokú eljárásban felmerült 20 000 forintot a másodfokú határozat jogerőre emelkedésétől számított tizenöt napon belül fizesse meg a magánvádlónak.

A másodfokú határozat ellen a vádlott védője felmentés érdekében jelentett be fellebbezést.

A fellebbezés részletes indokolása szerint a cikkben "jelenlegi" alpolgármesterről van szó, a szerző a kölcsönfelvétel időpontját is feltünteti, és ezzel egyértelművé teszi, hogy a kölcsön felvételekor a magánvádló férje még nem volt alpolgármester. A cikk nem tartalmaz olyan megállapítást, hogy a magánvádló a férjével együtt jutott hozzá a kölcsönhöz, sőt megjelöli azt a két, egymástól több héttel eltérő időpontot, amikor a kölcsönt megkapták. Nem valótlan és nem sugalmazás az, hogy ilyen kölcsönhöz az átlag állampolgár nem férhet hozzá, ugyanis a kérdéses munkáltatói kölcsön kizárólag meghatározott jogviszony fennállása esetén vehető igénybe. Az írásokban szövegszerűen nem jelenik meg a másodfokú bíróság által meghatározott, "nyilvánvaló jogellenességre" irányuló sugalmazás sem.

A védő szerint a cikket szerző vádlott a kamatkedvezménnyel történő kölcsönfelvételt nem jogellenesnek, hanem amorálisnak tartja. Joggal feszegeti azt a kérdést, hogy a kifejezetten magas tiszteletdíjban részesülő alpolgármester nem szorul rá ilyen kedvezményre, amelynek költségét az adófizetők pénzéből finanszírozzák. Ez érvényes a magánvádlóra is, aki vagyonközösségben él az alpolgármesterrel, a vagyongyarapodás tehát rá is kihat, ezért bizonyos mértékű tűrési kötelezettsége is keletkezik. Ami erkölcsileg kifogásolható, az nem lesz automatikusan jogellenes, a vádlottnak erre vonatkozó megállapításai véleménynek minősülnek. Külön is kiemelendő, hogy a cikkben a "vissza fogja-e fizetni a kölcsönt?" kérdés az alpolgármester, és nem a magánvádló vonatkozásában merült fel, így ez jelen eljárásban nem értékelhető.

A másodfokú bíróság jogértelmezésének elfogadása azzal járna, hogy a sajtó csak abban az esetben illethetné kritikával a közszereplők, közhivatalt viselők tevékenységét, ha azok bűncselekményt valósítanának meg.

A magánvádló jogi képviselője észrevételeket fogalmazott meg a vádlott javára bejelentett fellebbezés indokolásában foglaltakkal kapcsolatban.

Tévesnek nevezte azt a megállapítást, amely szerint a cikk egyértelműen kiemelné azt, hogy a magánvádló a férje alpolgármesteri tisztségét megelőző időszakban, pusztán saját közalkalmazotti jogviszonyára tekintettel - függetlenül férje tisztségétől - jutott hozzá a kölcsönhöz. Sőt a cikk szerzője mondatai összességével azt a következtetést alakítja ki az olvasóban, hogy a magánvádló mint az alpolgármester felesége e hatalmi pozícióhoz való kötődése útján, azt kihasználva, a nyilvánosságot kerülve, privilegizált lehetőségként kapott az önkormányzattól olyan kölcsönt, amelyhez más állampolgár nem juthatott volna hozzá. E benyomást erősíti a cikkhez kapcsolódó képi megjelenítés is, amelyben a cikk írója mintegy titkot fed fel a tekintetben, hogy kamatmentes kölcsönt érdemelt ki az alpolgármester és felesége ("Tudta? Kaphat kamatmentesen 2 000 000 forintot. Van, akinek sikerült! Neki és feleségének sikerült!"). Ezzel szemben az igazság az, hogy a kölcsönhöz jogszabály alapján bármely közalkalmazott hozzájuthatott, illetve a magánvádló szerződéskötésének időpontjában még nem is állt fenn házasság, illetve élettársi kapcsolat dr. B.I.-vel. Tovább emeli a vádlott által kívánt titkolt, rejtett jellegét a kölcsönfelvételnek a cikk felütése, amely "aranyröggel felérő" információként jelöli meg a cikk tartalmát képező kölcsönfelvételt, mintha az mindeddig nem lett volna nyilvános, illetve azt az ügyletben részt vett felek eltitkolni törekedtek volna. Ezek az adatok mindvégig nyilvánosak voltak, a kölcsönfelvétel alapját pedig jogszabály képezte.

Az a hivatkozás, hogy a cikk megjelöli a kölcsönfelvétel időpontját, illetőleg bizonyos kontextusban, hogy a "jelenlegi" alpolgármesterről van szó, nem változtat a cikk társadalmi veszélyességén, mivel e tények elszigetelten, a valósághoz tartozó további releváns tényekkel össze nem fésülhető módon kerültek megjelölésre. Összhatásában a cikk szerzője azt alakítja ki az olvasóban, hogy a kiemelkedő jövedelemmel rendelkező alpolgármester és az ő felesége együttesen az önkormányzattól, az adófizetők pénzéből kapott - körül nem határolt forrású - kölcsönt, amelynek a visszafizetését is kérdőjelessé teszi a cikk. Az írás még hozzávetőlegesen sem tünteti fel a házasságkötés időpontját, vagy a magánvádló férjének alpolgármesteri kinevezésének időpontját, így a kölcsönfelvétel tényének feltüntetése elszigetelt, kronológiai sorrend kiállítására nem alkalmas. Alaptalan hivatkozik a fellebbezés arra, hogy a két jogügylet nem került összemosásra, hiszen a cikkhez kapcsolódó képanyag külön is kiemeli, hogy "Neki és feleségének már sikerült!", amely egyértelműen azt jelenti, hogy közös célként realizáltak általánosan meg nem valósítható eredményt.

A kölcsönfelvételhez kapcsolódó tényalapok a cikk alapján egyértelműen az alpolgármesteri tisztség és a házastársi kapcsolat, a fellebbezésben hivatkozott jogviszony, munkakör utalás szintjén sem került megjelenítésre.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!